Készült: 2024.09.19.22:28:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2009.05.11.), 108. felszólalás
Felszólaló Dr. Magda Sándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:04


Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MAGDA SÁNDOR (MSZP): Elnök Úr! Államtitkár Úr! Közismert, hogy az Európai Unióban a közös agrárpolitika egyik kiemelkedő eredménye az, amit a tészeken keresztül a zöldség- és gyümölcstermesztőknek nyújt. Nagy öröm ez számunkra, hisz a '80-as években Magyarország volt az a modellország Európában, ahol a szövetkezést nézték, ahol a szövetkezés célként került bemutatásra. Franciák, olaszok, belgák ebben az időszakban azért jöttek Magyarországra, hogy miként lehet ezt megvalósítani.

Ma már tudjuk azt, hogy Európának ezen a részén igazán a gazdák tudnak szövetkezni, mégpedig azért, hogy a termelést, értékesítést és a felvásárlást minél előnyösebben tudják megvalósítani. Az ottani kormányok mindent megtettek azért, hogy akik a szövetkezéstől távol maradnak, azok kevesebb támogatást kapjanak. A rendszerváltás után, az európai uniós csatlakozásunk időszakában a kormányunk is nagyon sokat tett azért, hogy ezek a tészek megerősödjenek. Mi mindent megtettünk azért, hogy azok a tészek, amelyek erre alkalmasak, megkapják a támogatást.

(15.40)

Az elmúlt időszakban pedig azzal találkoztunk, hogy ezek a tészek nem a gazdálkodókat támogatják. A múlt év nyarát kell csak nézni: a legnagyobb tész egyike inkább a felvásárlók, inkább az értékesítők érdekeit képviselte, semmint a termelőkét.

Ezért szeretném kérdezni, hogy államtitkár úr miként értékeli ezeket a problémákat. Milyen orvoslási lehetőségek vannak? Elképzelhető-e az, hogy csak az a tész kapjon támogatást, amely ténylegesen ki is fizeti a termelőket?

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai