Készült: 2024.09.18.21:19:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

303. ülésnap (2013.09.17.), 58. felszólalás
Felszólaló Pál Béla (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Ifjúsági, szociális bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁL BÉLA, az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Szocialista Párt a támogatott döntéshozatal jogintézményének a létrehozásával, bevezetésével egyetért, annál is inkább, mert a 2009-ben elfogadott polgári törvénykönyv is tartalmazta.

Ez a törvényjavaslat azonban a jelenleg benyújtott formájában nem alkalmas arra, hogy a támogatott döntéshozatal új jogintézményét olyan módon hozza létre, ahogy ezt az ENSZ Fogyatékossággal Élő Személyek Jogainak Bizottsága a 2012-ben megtett ajánlásában megfogalmazta. Ezt a kettősséget, hogy a létrehozással egyetértünk, de nem tartjuk jelenlegi formájában alkalmasnak a törvényjavaslatot arra, hogy megnyugtató módon létrejöjjön a támogatott döntéshozatal jogintézménye, tartózkodásunkkal fejeztük ki.

Egyetértünk azokkal a civil szervezetekkel, amelyek azt fogalmazták meg, hogy a támogatott döntéshozatal jogintézményének létrehozásához elsősorban arra lenne szükség, hogy a polgári törvénykönyv törölje a kizáró gondokságot, és tegye lehetővé, hogy a rászorulók úgy kapjanak fontos segítséget, hogy ne korlátozzák a jogaikat, hiszen a támogatott döntéshozatal értelme a cselekvőképesség megőrzése azokon a területeken, ahol ez még lehetséges. Ezzel szemben a tervezet a támogatott döntéshozatalra elsősorban a gondnokság optikáján keresztül tekint, ezért tehát úgy véljük, teljesen félreértelmezi azt. Azokkal a civil szervezetekkel együtt gondoljuk ezt erről a tervezetről, akik eljuttatták annak idején a törvény megfogalmazóihoz a véleményüket, amely persze természetesen nem minden esetben került figyelembevételre.

Az Európa Tanács Miniszteri Bizottságának ajánlása a cselekvőképtelen nagykorúak jogi védelméről, valamint a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ-egyezmény is azt hangsúlyozza, hogy a cselekvőképesség korlátozására csak akkor kerülhet sor, ha az érintett személy jogainak védelme a cselekvőképességet nem érintő más módon nem biztosítható. A jogvédelem megfelelő eszköze lehet a támogatott döntéshozatal, amikor a nagykorú személy a cselekvőképességet nem érintő módon kap segítséget a döntései meghozatalához, legyen szó betegről vagy éppen fogyatékosról.

(A jegyzői széket dr. Szűcs Lajos foglalja el.)

Az új polgári törvénykönyv tárgyalásának időszakában, 2012 októberében több civil szervezet közös véleményt juttatott el a parlamenti pártokhoz, és ezek a vélemények nyomatékosan és nagy felháborodás mellett hangsúlyozták, hogy a kizáró gondnokság intézménye ellentétes az ENSZ-egyezménnyel. Ezek a kritikák döntően a fogyatékossággal élő személyek jogaival kapcsolatos szemléletváltást hiányolták.

Így tehát természetesen elismerjük azt, hogy számos ponton előremutató ez a törvényjavaslat, amely előttünk fekszik, de nem alkalmas arra, hogy a támogatott döntéshozatal jogintézményét olyan módon hozza létre, mint ahogy az általam előbb már említett ENSZ-egyezmény vagy a Fogyatékossággal Élő Személyek Jogainak Bizottsága ajánlásában megfogalmazta. Hiszen a támogatott döntéshozatal intézménye csak akkor lesz hatékony, ha a jogalkotó a cselekvőképesség szabályozása tekintetében a szükséges és a társadalmi szervezetek által nyomatékosan igényelt változtatásokat elvégzi, azaz nem teszi lehetővé a cselekvőképesség teljes korlátozását mint az általános cselekvési szabadság minden ügytípusra való kizárását, és helyette egy hatékony támogatási rendszert hoz létre. Ez a törvénytervezet jelenlegi formájában ezt nem teszi.

Aggályosnak tartjuk a megfogalmazott határidőket is, hiszen a törvényjavaslat legtöbb rendelkezése 2014. március 15-én lép hatályba, a hivatásos támogatók képzésére vonatkozó egyes rendelkezések viszont már 2014. január 1-jétől hatályba lépnek, hogy a képzések szervezését meg lehessen kezdeni. Ezt természetesen helyesnek tartjuk egyébként, az időt viszont egy kicsit szűknek, hiszen kérdés az is, hogy 2014. március 15-ig hogyan lehet majd a szükséges feltételeket úgy biztosítani, hogy az akkor már folyamatban lévő gondnoksági ügyekben is alkalmazható legyen a gondnokság alá helyezés helyett a támogatott döntéshozatal alkalmazása.

Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Éppen ezért a Magyar Szocialista Párt képviselői a jelenlegi formájában tartózkodtak a bizottsági ülésen a törvénytervezet általános vitára való alkalmasságáról történő szavazás során. Hozzászólásomban majd szeretnék részletesebben is szólni azokról a területekről, amelyekre módosító indítványt nyújtunk majd be.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)

(A jegyzői székben Hegedűs Lorántnét
Z. Kárpát Dániel váltja fel.)




Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai