Készült: 2024.04.26.07:30:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

149. ülésnap (2020.08.03.), 4. felszólalás
Felszólaló Ungár Péter (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:45


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

UNGÁR PÉTER (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az a helyzet, hogy nem meglepő, hogy nem jöttek el kormánypárti képviselőtársaink, hiszen reagálniuk kellett volna arra, hogy milyen egy bohózat volt, hogy elfogadtak egy határozati javaslatot, amit utána ők maguk sem várnak el a kormánytöbbségtől.Az a helyzet, hogy amikor volt magának az Európai Unióról szóló fideszes határozati javaslatnak a tárgyalása, az LMP képviselőcsoportja elmondta, hogy ez egy bohózat, hiszen pontosan tudtuk, hogy a hitelcsomagról és feltételeiről nem a magyar Országgyűlés, nem a magyar emberek, hanem Orbán Viktor és szövetségese, Angela Merkel fog dönteni, és pontosan látjuk, hogy ez így történt. Tulajdonképpen mindegy, hogy mi volt arra a papírra írva, az volt a lényeg, hogy a miniszterelnök és a német kancellár hogy tudja a német autóipar érdekeit Magyarországon a legmélyebben kiteljesíteni.

Az LMP álláspontja szerint egy pragmatizmuson alapuló intézményrendszer az Európai Unió, ezért nem szerencsés szimbolikus és szélsőséges retorikát folytatni róla. Az a helyzet, hogy nem minden rossznak a forrása az Európai Unió, és nem is minden magyar probléma megoldása.

Ugyanakkor valami mellett nem tudunk elmenni, ami sok mindent elmond a Fideszről. Ez az év a koronavírus-válság előtt azzal indult, hogy Orbán Viktor megvilágosodott, és kitalálta magáról, hogy egy zöldpolitikus. Ezzel szemben most Brüsszelben, amikor lehetőség lett volna arra, hogy az Európai Unió közössége végre tegyen valamit a klímaváltozás ellen, a német szénipar és a német autóipar érdekeinek megfelelően Orbán Viktor blokkolta, hogy valódi pénzt költsünk a klímaváltozás elleni harcra; tulajdonképpen lenullázta a magyar-német-lengyel hármas azt a klímaváltozásra vonatkozó csomagot, ami végre először valódi lépést jelentett volna abban, hogy a klímaváltozással szembeni küzdelemből az Európai Unió kivegye a saját részét.

Arra kérek mindenkit, aki szerint fontos a klímaváltozás elleni küzdelem, hogy ezt a konkrét cselekedetet állítsa szembe a kormány hagymázas retorikájával a teremtett környezetről. Amikor legközelebb Orbán Balázs államtitkár úrtól hallanak egy csodálatos felszólalást arról, hogy mit mondott Roger Scruton, gondoljanak arra, hogy amikor tehettek volna valamit, akkor a klímaváltozással szembeni küzdelem ellen cselekedtek.

(13.10)

Az a helyzet, hogy hiába szerepel valamilyen konklúzió az Európai Tanács elfogadott konklúziói között a jogállamokról, a jogállamisági eljárásról és arról, hogy mi lesz Magyarország helyzete az EU-s pénzekkel kapcsolatban, pontosan tudjuk, hogy direkt tették ezt egy limbóba, direkt tették ezt úgy, hogy nem lehet pontosan tudni, mi lesz a következménye, hogy nem lehet pontosan tudni, hogy lesze bármilyen Magyarországgal szembeni szankció. Azért van ez így, mert pontosan erre a zavaros és érthetetlen és bizonyos szempontból átláthatatlan megoldásra játszik mind a német, mind a magyar kormánypárt, ugyanis a magyar kormánypárt egy ilyen zavaros helyzetben tud a sajátjainak háborút mutatni, a német kormánypárt meg ilyen zavaros helyzetben tudja egyszerre a saját nagytőkéjét és a saját liberális választóit kiszolgálni. Ez a zavaros helyzet megmutatkozott a Fidesz néppárti tagságával folyó latin-amerikai szappanoperában, aminek nem tudjuk, mi lesz a vége; az biztos, hogy a Kereszténydemokrata Néppárt sajnos még tagja az Európai Néppártnak, a Fidesz pedig jelenleg felfüggesztve van.

Minekünk az az állításunk, hogy Orbán Viktor berlini és brüsszeli támogatása nem az európai rendszer kisiklása, hanem a német hegemónia leglényege. Amíg Orbán Viktor az Audinak, a BMW-nek megfelelő politikát folytat, védettséget fog élvezni; amint ezt nem teszi meg, jöhet a valódi jogállamisági eljárás. Az LMP szerint nem stratégiai partnerséget kell kötni ezekkel a nagy multinacionális vállalatokkal, hanem ezt a magyar kis- és középvállalkozásokkal kell megtenni. Az LMP szerint nem adóforintokat kell adni ezeknek a nagy multiknak, hanem el kell érni, hogy meg lehessen élni a közalkalmazotti bértáblából, hogy ne 178 ezer forintot keressen egy idősgondozó  ezek az igazi prioritások. Nem az a prioritás, hogy versenyképességnek hazudva mindent megteszünk az Európai Unió centrumországainak.

Végezetül pedig, az Orbán-kormány és az Európai Unió viszonya jelenleg úgy alakul, hogy mindenkinek jó, jó a centrumország nagytőkéjének, jó Orbán Viktornak, de nem jó a magyar munkavállalóknak. Ezért nem szabad eltagadni, hogy az Európai Unió csak úgy tud a jövőben sikeres lenni, ha radikálisan megváltoztatjuk; ha radikálisan megváltoztatjuk azt a neoliberális struktúráját, amin létezik, és végre a tőke Európája helyett az emberek Európája jön el.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai