Készült: 2024.09.22.15:38:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

185. ülésnap (2021.03.22.), 282. felszólalás
Felszólaló Dudás Róbert (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:03


Felszólalások:  Előző  282  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DUDÁS RÓBERT (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Számos érvet és ellenérvet lehetett hallani. Megmondom őszintén, azért jó lenne, ha minden képviselő, legyen szó bárkiről, azért átgondolná azt, hogy az előttünk álló hétéves uniós pénzügyi ciklus tervezéséről beszélünk.

Az, hogy brüsszelezünk, szidjuk Brüsszelt, mint az előttem lévő képviselő asszony is mondta, azt gondolom, hogy ez nem vezet sehová. Főleg nem akkor, amikor egy olyan rövid időszak áll rendelkezésre ennek a koncepciónak a kidolgozására, ami szerintem példa nélküli, hiszen április 30-án ezt le kell adni.

A mai vita nem tudom, mennyit fog tudni ebben segíteni, én bízom benne, hogy igen, ugyanakkor nincsenek illúzióim, mert sajnos nem az érdemi irányba megy a diskurzus. Számos területről, számos fejlesztésre váró és fontos fejlesztésre váró területről esett már szó, én ezeket nem szeretném megismételni, inkább egy olyan területet szeretnék ide, a tisztelt Ház elé hozni, amiről talán eddig kevesebb szó esett.

Pár felszólalóval ezelőtt az egyik kormánypárti képviselő azt mondta, hogy az előző kormányzati ciklusban az uniós források 40 százalékát kapta Budapest. Szeretném megjegyezni itt, hogy minden tiszteletem Budapesté és a budapesti fejlesztéseké, és ezt nagyon-nagyon fontosnak is tartom, ugyanakkor, ha Magyarország területiségét nézzük vagy lakosságszám-arányosan, sehogy nem jön ki a 40 százalék. És azt gondolom, hogy a vidék az, ami az elmúlt évtizedekben a vesztese volt egyébként az uniós forrásoknak, az uniós felhasználásoknak, így a jövőben szeretném, ha nagyobb hangsúlyt fektetne a mindenkori kormány a vidékfejlesztésekre.

Sosem látott mértékű európai uniós forrással állunk szemben, és van lehetőségünk arra, hogy megfelelő módon használjuk fel. Ez egy lehetőség, amennyiben élünk vele, akkor az elmaradásból, az elmaradottságból ki tud törni akár Budapest, akár a vidék, amennyiben viszont nem élünk vele, az egy történelmi probléma, történelmi hiba lenne, hiszen azt gondolom és úgy vélem, hogy leszakadunk, de elképzelhető, hogy akár azt is kijelenthetem, hogy örökre leszakadunk.

Elsődlegesen talán a vállalkozásfejlesztés az, ami a vidék legfontosabb problémája, hiszen ez tudná megteremteni azt a vidékmegtartó erőt, aminek köszönhetően a vidéki lakosság megfelelő életszínvonalat tudna biztosítani magának és családjának, ugyanakkor viszont, ha vállalkozásfejlesztésről beszélünk, akkor először nézzük meg, hogy adotte a lehetőség arra, hogy minden megfelelő infrastrukturális beruházás készen vane az adott térségben, akár nyugodtan mondhatjuk, hogy Magyarország összes vidéki körzetében.

Nos, ez az, amin első körben javítani kell, mert addig, amíg nincsenek meg az infrastrukturális fejlesztések és beruházások, addig sem a gazdasági, sem turisztikai célú beruházások nem fognak érkezni, hiszen azt fogja egy nagyobb vállalkozás először megnézni, hogy milyen minőségű úton vagy vasúton tudom azt elérni, és mennyi idő alatt. Ezek azok a lehetőségek, ezek azok a fejlesztések, amiket először meg kell tennünk a vidék és egyébként hozzáteszem, nem pusztán a vidék, hanem Magyarország egészének az érdekében.

Uniós szinten legfőképp, de itt, a magyar parlamentben is számos alkalommal elhangzik a szubszidiaritás elmélete és ennek a fontossága. Ténylegesen rendkívül fontos, és azt gondolom, ennél a kérdésnél is előtérbe kell hogy helyezzük, hogy azokat a koncepciókat, amiket alsóbb szinteken fontosnak tartanak és megalkottak, azok legyenek beépítve az országos koncepcióba, és az alapján kérjük az uniós döntéshozókat, hogy egyébként ezeket a megfelelő forrásokat azokra a területekre tudjuk fordítani.

Elkészült minden megyében a megyei fejlesztési koncepció. Azon túl, hogy ezt áttanulmányoztam, a körzet, Heves megye 2. számú választókörzetének az összes polgármesteréhez fordultam annak érdekében, hogy véleményezzék ezt, hiszen bár elkészült a koncepció elméleti szakemberek által, és kijelenthető, hogy megfelelő szakértők bevonásával tették mindezt, akik őket felkérték, ugyanakkor viszont a gyakorlati szakemberek a másik oldalon vannak. Ők azok a polgármesterek és önkormányzati képviselők és önkormányzati vezetők, akik gyakorlati oldalról a nap minden percében látják a valós helyzetet és a valós problémákat. Az ő visszajelzésük alapján egy levelet írtam és fordultam a megyei közgyűlés vezetéséhez, hogy ezek kerüljenek beépítésre.

Nos, itt is ez, kérem! A megyei közgyűlések által elfogadott megyei fejlesztési koncepciók kerüljenek ebbe beépítésre, mert bár nem feltételezek rossz szándékot a jogalkotóról, ugyanakkor állítom azt, hogy Budapestről a vidéket nem lehet látni. Hallgassuk meg az ő véleményüket, és vegyük számításba, és ez alapján alkossuk meg azt a koncepciót, ami fontos lehet az előttünk álló hétéves uniós pénzügyi ciklus tekintetében.

És akkor még egyszer szeretném elmondani: a vidék felzárkóztatása, elmaradottságának felszámolása, megakadályozása az előttünk álló pénzügyi ciklusban megvalósulhat. Forrás van, lehetőség van, kormányzati akaratra van szükség, és ez nem pusztán a vidéknek a jövőjét jelenti, hanem amennyire a vidék jövőjét jelenti, annyira jelenti Magyarország jövőjét is. Kérem, hogy ennek tudomásulvételével és figyelembevételével készüljön a koncepció. A magunk részéről kiemelt figyelmet kívánunk fordítani  mint ahogy felszólalásomban is tettem  a vidékre. Bízom benne, hogy a kormány is megteszi ezt. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

(20.30)




Felszólalások:  Előző  282  Következő    Ülésnap adatai