Készült: 2024.09.19.07:21:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

185. ülésnap (2021.03.22.), 228. felszólalás
Felszólaló Juhász Hajnalka (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  228  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JUHÁSZ HAJNALKA, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A gazdasági válság, amelyet a világjárvány okozott, minden tagállamot és magát az Európai Uniót is érinti. Azonban azt hangsúlyoznunk kell, hogy a decemberi csúcsértekezleten született megállapodás egy történelmi siker Magyarország számára; pozitív példa és egy negatív példa is egyben. Pozitív példa, mert féléves küzdelemnek és a lengyel-magyar barátság összetartásának köszönhetjük ezt a megállapodást, és negatív példa a tekintetben, hogy a balliberális európai parlamenti képviselőink iparkodtak azon, hogy a magyar embereknek járó uniós pénzügyi források a brüsszeli forrásokba, ne pedig az úgynevezett tagállami borítékokba kerüljenek.

Ezért történelmi siker az, amelyet decemberben megállapodás zárt le. Ha az Európai Unió 27 tagállamát nézzük, akkor ez 1800 milliárd eurót tesz ki, a 2021-es és ’27-re vonatkozó többéves pénzügyi keret, valamint a következő nemzedék EU-helyreállítási csomagja.

Magyarország esetében ez az RRF vonatkozásában 3,8 milliárd euró, és a „következő nemzedék helyreállítási csomag” vonatkozásában ez 51,6 milliárd euróval egészül ki. És miben egyedülálló ez a történelmi magyar siker? Abban, hogy a kohéziós allokációnkat 20,6 milliárdra tudtuk emelni. Itt van az a különbözet, itt van az a kétmilliárd euró, amelyben Magyarország egyedülálló sikert könyvelhet el vala-mennyi tagállam között.

Fontos, és ezt államtitkár úr is hangsúlyozta, a gazdaságfejlesztés, a versenyképesség, a munkahelyteremtés és az infrastruktúra, amelyre hangsúlyt fektet a 2021-es és ’27-es pénzügyi keret.

Fontos azt látnunk, hogy két irány az, amely a legnagyobb támogatásban részesül: egyik a kohéziós forrás, ami 9,147 milliárd forint (sic!), a másik pedig a közös agrárpolitika, amely az RRF vonatkozásában 10,6 milliárd euró. Itt is egyedülálló európai uniós szinten Magyarország, mert a vidékfejlesztési pilléren keresztül érkező forrásokat 2021-től a magyar kormány 17,5 százalék helyett 80 százalékkal egészíti ki. Ez az Európai Unióban a legmagasabb mértékű vidékfejlesztési társfinanszírozás, 3,310 milliárd forintot (sic!) tesz ki.

Szakpolitikai célok vannak, amelyek között szerepet játszik az intelligensebb Európa, kutatás és fejlesztés, innováció, az alacsony szén-dioxid-kibocsátás és zöldebb Európa, ami karbonszegény és fenntartható Európai Unióra koncentrál, a jobban összekapcsolt Európa, amelynek célja a kerékpáros és vasúti közlekedésnek az összekapcsolása, a szociális Európa és a polgárokhoz közelebb álló Európa.

Két fontos irányt szeretnék még kiemelni, ez a zöld- és a digitális fejlesztés, amire nagyon nagy hangsúlyt fektet a 2021-es és a ’27. évben rendelkezésre álló keret. A digitalizáció: a digitalizáció egy versenyképességi kulcstényező, az elkövetkezendő hét évben 2000 milliárd forint juthat a hazai digitalizáció fejlesztésére.

A másik, amit szeretnék kiemelni, különös tekintettel, hogy klíma- és természetvédelmi akciót hirdetett ki a magyar kormány, ez az energiahatékonysági operatív program. Eddig is nagyon sikeres volt az elmúlt években, hiszen közel 1866 magyar vállalkozás tudott energiahatékonysági beruházással élni. Az elkövetkezendő hét év ebben is hasonló mozgásteret biztosít.

Fontos a Covid gazdasági és társadalmi hatásainak a hatékony kezelése és a gazdaság újraindítása. Ezt szolgálja a helyreállítási és ellenállóképességi eszköz, amelynek keretében 6,3 milliárd euró vissza nem térítendő támogatásban és mintegy 10 milliárd euró, Európai Unió által biztosított hitelben részesülhet Magyarország.

Fontos a lengyel-magyar siker, és szeretném azt hangsúlyozni, hogy Magyarország 2004-ben egy olyan Európai Unióhoz csatlakozott, amely tiszteli a tagállami szuverenitást, az alkotmányos hagyományokat és az egészséges versenyt. Az Európai Unió csak akkor lesz sikeres, ha a 27 tagállama sikeres, ha Magyarország sikeres. Nekünk az a célunk, hogy 2030-ra az öt legélhetőbb európai uniós tagállam közé tartozzunk, és sikerült decemberben ezzel a megállapodással elérni, hogy a magyaroknak járó európai uniós pénzügyi forrásokat meg tudjuk szerezni. Köszönjük szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  228  Következő    Ülésnap adatai