Készült: 2024.09.19.09:20:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

181. ülésnap (2021.02.22.), 40. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:14


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Mint azt ön is és mindenki más is tudja, a világ minden országában a koronavírus-járvány elleni védekezésnek egy fontos lépése volt, pontosan azért, hogy a beteg emberek számára csökkentsük a vírus terjedésének kockázatát, másrészről pedig, hogy a kórházi kapacitások rendelkezésre álljanak a koronavírusos betegek ellátásához, hogy nemcsak látogatási tilalmat rendeltek el a kórházakban, hanem a halasztható beavatkozásokat a világ szinte minden országában el is halasztják.Hangsúlyozom, Magyarország meg tudta tenni azt, hogy valóban csak a halasztható beavatkozásokat halasztják el a kórházakban, tehát amelyek életveszélyt okoznának, vagy amelyek tartós egészségromlást okoznának, azokat a beavatkozásokat továbbra is elvégzik. Nincs ez minden országban így, hiszen ön is olvashatta a hírekben, hogy például Franciaországban egyes rákos betegek beavatkozásait sem végezték el, pedig az igencsak életveszélyes helyzetnek minősül, de mégis a koronavírus-járvány annyira túl volt azon, mint amit a francia egészségügy kapacitásai bírtak, hogy még a halaszthatatlan beavatkozásokat is elhalasztották a járvány ideje alatt. Magyarországon ilyenre nem került sor. Magyarországon betegek, koronavírusos betegek vagy más betegek nem feküdtek a folyosón, mint más országokban, nem ápolták őket a kórházi menzán, mint más országokban, nem vitték ki a noninvazív lélegeztetőgépet a kórház parkolójába, és ott a kocsiban kezelték Olaszországban a betegeket. Ilyenekre Magyarországon nem került sor; sőt arra sem került sor, ami sajnálatosan az elmúlt napokban Szlovákiában történt  volt erre persze példa már más országokban is , hogy külföldről hívnak be orvosokat és ápolókat.

(12.40)

Arra sem volt példa, hogy Magyarországról külföldre vittek volna betegeket, mint ahogy Németországba szállítottak Franciaországból vagy egyes Benelux államokból betegeket. Tehát minden elismerés a magyar orvosoknak, hogy ebben a kritikus helyzetben is nagyon jól el tudták látni  a körülményekhez képest persze természetesen  a betegeket, akár a koronavírusos, akár a nem koronavírusos betegeket. Ehhez képest baloldali politikusok arról vizionálnak, hogy ha egyszer az összes orvos azt mondaná, hogy nem megyünk be, akkor megszűnne az egészségügy, és ez egy roppant nagy lehetőség lenne a baloldal kezében. Önök eközben ilyenekről beszélnek, tisztelt képviselő asszony, igyekeztem a lehető legszöveghűbben idézni az önök politikusát, egyik miniszterelnök-jelöltjét.

Ami az első hullám utáni időszakot illeti, ott rögtön a kórházak belefogtak a várólisták csökkentésébe, és egy elég nagy részt le is dolgoztak az első hullám alatt felhalmozódott várólista-bővülésből, mert nyilvánvalóan az elhalasztás várólista-hosszabbodást is jelenthetett. Továbbra is el kell végezni valamennyi onkológiai ellátást, most is szervezett onkológiai szűrővizsgálatokat, bizonyos kardiológiai ellátásokat, asszisztált reprodukciós eljárásokat. A transzplantációkat is el lehet végezni szigorú óvintézkedések között, illetve február 3-ától az egynapos sebészeti ellátásokat is kis kivétellel el lehet végezni.

Tisztelt Képviselő Asszony! Hogyan rövidítjük majd tovább a várólistákat akkor, amikor vége lesz a járványnak?  erre szintén rákérdezett. Amikor elindítottuk az országosan átlátható várólista-követési rendszert, akkor 70 170 várakozó beteg volt rajta  70 170! Ezt sikerült az elmúlt években letornásznunk, több mint 40 milliárd forintot fordítottunk a várólista csökkentésére, az idei évben is 5 milliárd forint a költségvetésben szerepel, továbbá 47 egészségügyi szolgáltatónál többletkapacitásra 5 milliárd forintnyi összeg van. Ezt a 70 ezres számot a járvány előtti időszakban 28 ezerre sikerült leszorítanunk ezen többletforrásokból.

De még ha a mostani, februári adatokat nézzük is, tehát a megelőző hat hónap tényleges adataiból kumulált mostani adatot, akkor is azt mondhatjuk, hogy önöknél egy szürkehályogműtétre 90 napot kellett várni, míg most a járvány idején is ez 43 nap, tehát jóval kisebb. Térdprotézisre az önök idejében 141 napot kellett várni, míg most a járvány idején is 149 nap, csípőprotézis esetében 180-ról 72-re csökkent a várakozási idő. Így fogjuk a járvány elmúltával is többletforrásból tovább csökkenteni a várólistákat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai