Készült: 2024.05.06.09:16:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

181. ülésnap (2021.02.22.), 182. felszólalás
Felszólaló Szabó Sándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:10


Felszólalások:  Előző  182  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Januárban hirtelen nagyon fontossá vált a kormánynak a hazai felsőoktatás átfogó reformja a vidéki egyetemek tekintetében is, ami tulajdonképpen lényegében azt jelentette, hogy a jövőben egy 5-7 fős, élethossziglan tartó kuratóriumi tagságból álló alapítvány működtetné a pécsi, a szegedi, illetve a debreceni egyetemet is, magukhoz vonva az állami vagyont is, mindez a jövőre vonatkozólag lenne érvényes.Karácsony tájékán persze az önök illetékes minisztériumától még arról hangzottak a válaszok, a szavak, hogy tulajdonképpen a fenntartói modellváltás egyáltalán nincs a napirenden, hiszen egyszer volt Budán kutyavásár, aztán mégis. Több mint gyanús, hogy mindez akkor történik, amikor tulajdonképpen tudjuk, hogy 1500-2000 milliárd forint érkezik a hazai felsőoktatásra, elsősorban EU-s felzárkóztatási alapból, és nagyon árulkodó a fenntartóváltás melletti azon érvelés is, hogy tulajdonképpen a közbeszerzési eljárás az alapítványi formában nem vagy sokkal egyszerűbben lebonyolítható, könnyebben föl lehet használni az EU-s pénzeket.

De mégis, az átalakítás ilyen gyors, hirtelen, egyeztetés nélküli módja azért számos kérdést felvet. Kinek az érdeke mindez? Mi a valódi célja az egyetemi modellváltásnak? Vane okuk aggódni a magyar állampolgároknak, benne a szegedi 162 ezer polgárnak, hogy tulajdonképpen ez az átalakítás valójában nem a közjót, hanem a Fidesz hatalmi érdekeit vagy újabb gazdasági haszonszerzést szolgálnak? Egyébként nagyon botrányos volt a szegedi szenátusi ülés, ahol döntöttek, számos szabálytalanság történt.

(17.10)

Nem is lehetett pontosan tudni, hogy miről szavaztak, majd a szenátusi ülés után többen le is mondtak, illetve a szavazás megismétlését is kérték többen.

Kérdezem én államtitkár urat, hogy ha egyébként tudjuk, hogy ez a rengeteg pénz, ez az 1500 milliárd felhasználható az egyetemek jövőbeni működésére, a fejlesztésekre és a versenyképesség növelésére, akkor miért van szükség modellváltásra. Várom megtisztelő válaszát.




Felszólalások:  Előző  182  Következő    Ülésnap adatai