Irományok előző ciklusbeli adatai

Készült: 2024.09.25.11:35:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

39. ülésnap (1998.12.07.), 18. felszólalás
Felszólaló Kuncze Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:48


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KUNCZE GÁBOR (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt kedden egy szavazással a parlament kormánypárti többsége úgy döntött, hogy nem támogatja két, korábban döntéssel létrehozott bizottság személyi összetételét, vagyis nem engedi létrejönni ezeket a bizottságokat. Indoklásként az hangzott el, hogy nem felel meg a többségnek a bizottságok vezetésére jelölt két ellenzéki.

Tisztelt Képviselőtársaim! A szavazással kapcsolatban a következő problémák merülnek fel:

A jelölés joga az ellenzéket illette - ez a Házszabályból, az elfogadott országgyűlési határozatból és az elmúlt évek gyakorlatából egyaránt levezethető. A hétfői házbizottsági ülésen az ellenzéki pártok megjelölték jelöltjeiket, ekkor személyükkel kapcsolatban semmilyen kifogás nem hangzott el. Felmerül a kérdés, hogy önök mikor döntöttek arról, hogy nem támogatják a bizottsági elnöki jelölteket. Vajon a hétfői frakcióüléseken? Akkor miért nem közölték a házbizottság ülésén? Miért hallgattak erről? Vagy nem akkor? Ebben az esetben viszont felmerül a kérdés, hogy mikor és kik hozzák azokat a döntéseket, amelyeket aztán önök szolgai módon ezekben az ügyekben megszavaznak.

Hivatkozási alapként hangzott el a jelöltek elfogultsága, amely önmagában sem értelmezhető, tisztelt képviselőtársaim, mert az elnököknek nincs a tagoktól eltérő többletjogosítványa. Persze elhangzott az is, hogy feljelentés van a jelöltek ellen. Ezzel kapcsolatban meg az a problémánk merül fel, hogy a nevük csütörtökön került nyilvánosságra a házbizottságban. Előtte beszéltek a parlamentben, hétfőn lett végleges a nevük, kedden érkezett az egyik feljelentés. Felmerül az emberben a kérdés, hogy milyen célból.

Az egyik válasz az lehet, tisztelt képviselőtársaim, hogy meg kell akadályozni a bizottságok létrehozását, hogy megakadályozhatók legyenek a vizsgálatok. Akkor az a kérdés, hogy milyen takargatnivaló van, ami miatt önök nem engedik megkezdeni a szükséges vizsgálatokat. Vagy a másik magyarázat lehet: meg kell félemlíteni az ellenzéki képviselőket, hogy vigyázzanak a mondanivalójukkal a tisztelt Házban, mert bárki ellen bármikor pereket lehet indítani, bárkit bármikor bíróság elé lehet citálni - ezzel egyébként veszélyeztetve a képviselők szólásszabadságát, veszélyeztetve a képviselők szabad véleménynyilvánítását.

Tisztelt Képviselőtársaim! Általános következmények is levonhatók a történtekből. A parlament egyik legfontosabb feladata a végrehajtó hatalom ellenőrzése. Ez nemcsak ellenzéki jogosítvány, hanem a kormánypárti képviselőknek is joga, sőt, érdeke a végrehajtó hatalom megfelelő ellenőrzése. Gondoljanak bele, tisztelt képviselőtársaim: az ember a parlamentben hol a kormányoldalon ül, hol az ellenzéki oldalon. Ha mostantól kezdve az lesz, ami ma gyakorlat a magyar parlamentben, hogy a többség mindig le fog mondani a kormány feletti ellenőrzés jogáról, akkor ennek a következménye nem lehet más, mint ciklusokon keresztül az ellenőrizetlen, kontrollálatlan hatalom.

 

(15.40)

 

Kinek az érdeke ez? Vajon érdekünk-e ez nekünk? Vajon érdeke ez az országnak?

Tisztelt Képviselőtársaim! Orbán Viktor miniszterelnök úr azt mondta, hogy a parlament ellenzék nélkül is működik. Parlamentáris demokráciában ilyet még az sem mondhat, akit egyébként a parlament működése szemmel láthatóan nem érdekel! Ugyanakkor azonban a kijelentés a működési formára sem feltétlenül igaz, a működés tartalmára azonban biztosan nem. Az euro-atlanti integrációs folyamatban több nagyon fontos törvényt kell az Országgyűlésnek megalkotnia, lehetőség szerint széles egyetértés mellett. Kicsinyes személyi bosszúk miatt nem szabad ezt kockáztatni, önök azonban éppen ezt tették a múlt keddi döntésükkel.

A kormánypártok és az ellenzék éles szembenállása nem tartható! A Szabad Demokraták Szövetsége kész az együttműködésre, az első lépést az együttműködés helyreállítása érdekében azonban azoknak kell megtenniük, akik az első hibát elkövették. (Dr. Dávid Ibolya: Ajjaj! Jaj!) Önöknek, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim!

Köszönöm a figyelmüket. (Nagy taps az SZDSZ és az MSZP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai