Irományok előző ciklusbeli adatai

Készült: 2024.04.26.05:55:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

39. ülésnap (1998.12.07.), 166. felszólalás
Felszólaló Dr. Vidoven Árpád (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:09


Felszólalások:  Előző  166  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VIDOVEN ÁRPÁD (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A múlt heti általános vitától eltérően, nem követve annak hagyományait, megpróbálok lényegre törően és nem utolsósorban házszabályszerűen a T/416. számon beterjesztett törvényjavaslathoz eredetileg öt, majd alig pár óra múlva már csak három frakcióvezető által jegyzett módosító javaslatokról beszélni.

A Magyar Köztársaság alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvényhez a rendkívül konstruktív, megoldást kereső, mondhatni baráti légkörű hatpárti egyeztető tárgyalások eredményeképpen három darab módosító javaslat született. A tárgyalássorozat megszervezéséért és lebonyolításáért külön köszönet illeti az Igazságügyi Minisztérium politikai államtitkárát, Hende Csaba urat.

A törvényjavaslat 1. §-ához érkezett módosító indítvány a kormány hatáskörébe utalandó döntések közül kiemeli a fegyveres erőink békefenntartó tevékenységben való részvételének engedélyezését, és az Országgyűlés hatáskörébe telepíti, illetve ott tartja. Egyben a döntés elfogadásához szükséges többség mértékét - a miniszterelnök megválasztásához és a kormány programjának elfogadásához, valamint a konstruktív bizalmatlansági indítvány elfogadásához hasonlóan - az országgyűlési képviselők többségében határozza meg. Tehát a módosító javaslat elfogadását követően a jövőben a Magyar Honvédség katonái 194 képviselő igen szavazata esetén vehetnek részt Magyarország határain kívül végzendő békefenntartó hadműveletekben.

Összefügg az eddig tárgyalt javaslattal a törvényjavaslat 5. §-ához kapcsolódó módosító indítvány. Ez az indítvány pontosítja, hogy mely esetekben szükséges az országhatár átlépéséhez, a külföldön állomásozáshoz és a fegyveres erők felhasználásához a kormány előzetes hozzájárulása. E konkrét esetek: a gyakorlat, a kiképzés, humanitárius feladat végrehajtása, valamint katasztrófaelhárítás. Tehát a békefenntartó tevékenység engedélyezése továbbra is az Országgyűlés hatáskörében marad.

A módosító javaslat szigorítást tartalmaz az eredeti előterjesztéshez képest, és ez egyben biztosítékot jelent a mindenkori ellenzék számára. Nevezetesen: a kormány előzetes hozzájárulásához a nemzetközi szerződésből eredeztetés, vagy a fogadó állam hozzájárulása szükséges. Tehát a kormány döntése, hozzájárulásának megadása nem feltétel nélküli.

A módosító indítvány elhagyni javasolja az eredeti szövegből az ott nevesített nemzetközi szervezeteket, tekintettel arra, hogy például az EBESZ-t nem is olyan régen még EBEÉ-nek hívták.

A harmadik indítvány a törvényjavaslat 6. §-át módosítja. E szakasz a külföldi fegyveres erők tevékenységét szabályozza; a részcselekmények közül a felhasználás elhagyását célozza a módosító indítvány. Elfogadása esetén külföldi fegyveres erők Magyarország területén karhatalmi tevékenységet nem folytathatnának. Tekintettel arra, hogy azon nemzetközi szervezetek, amelyek felkérésére békefenntartó tevékenységet lehet végrehajtani, valószínűleg a jövőben bővülni fognak, tehát nem zárható ki az, hogy egyéb ilyen szervezetek is lesznek a közeljövőben, szükséges külön törvényben meghatározni, illetve nevesíteni ezeket a szervezeteket, és ennek következtében az alkotmány újabb módosítására nem lesz szükség.

Mindezekre tekintettel kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy a hatpárti tárgyalások eredményeképpen elfogadott módosító indítványokat támogassák. Köszönöm. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  166  Következő    Ülésnap adatai