Készült: 2024.09.19.16:20:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (2019.11.19.), 212. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga-Damm Andrea (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:  Előző  212  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA-DAMM ANDREA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Amikor megtudtam ma este itt ezt a remek dolgot, mert másik bizottsági ülésen voltam, és nem az igazságügyin, akkor bennem, a fejemben abban a pillanatban megjelent ez a párbeszéd, ami ezt a Párbeszéd által benyújtott (Nacsa Lőrinc: Gyüre Csaba!) javaslatot követte; meglátta valaki, akinek meg kell látnia, és feltették a kérdést: hogy tudjuk ezt a saját hasznunkra fordítani? Mert hát valóban, elfelejtkeztünk róla, hogy az Alaptörvény szerint 2020. január 1-jén meg kéne hogy kezdődjön ezen bírósági rendszer működése, és hát annyira terheljük a törvényhozást hetente 34 törvényjavaslattal, hogy nem fért el közte ez az egyszerű dolog, hogy az Alaptörvényből ki kéne venni azt, hogy január 1-jén neki működnie kellene. Aztán megszólalt a fideszes csengő, és az első válasz: figyeljetek, hát szívességet tudunk tenni Karácsony Gergelynek, mert ugye, mi most eléggé ellentétes oldalon vagyunk, és hát meg tudjuk mutatni, hogy neki van itt egy ellenzéki pártja ebben a parlamentben, és milyen gálánsak vagyunk vele, hogy egyébként kilenc év alatt ez az első ellenzéki javaslat, amit engedünk tárgysorozatba venni (Nacsa Lőrinc közbeszól.), sőt még azt is megengedjük, hogy sürgősséggel tárgyalják, pedig még decemberben is hozhatnánk erről döntést, merthogy január 1-je előtt bármikor meg lehet ezt szavazni, még december 31-én is. Hát, azt fogjuk mondani, hogy nem is vagyunk mi annyira ellenségesek Karácsony Gergellyel és pártjával.

Aztán a következő, megszólal Varga Judit igazságügy-miniszter: hát, én ezt úgy el tudom adni a nemzetközi térben, amikor a demokráciadeficitet vizsgálják! Hogy mi nem vagyunk demokratikus jogállam? Hogy mi nem engedünk az ellenzéknek semmit? Hogy mi csak rá akarunk kényszeríteni a társadalomra mindent? Hát, nézzék meg, beadta ezt a kezdeményezést egy ellenzéki párt, és mi azonnal támogattuk! És azt tudja mondani a kötelességszegési eljárásnál meg a demokrácia állapotát vizsgáló bizottság előtt az igazságügy-miniszterünk  merthogy ugye, ő most az európai ügyek gondozója is , hogy, hát, gyerekek, tessék, nézzétek meg, mi pont ebben a kérdésben, amiben fél Európa összefogott ellenünk, és följelentettek minket az atyaúristennél is, látjátok, nekünk még csak be sem kellett nyújtani, az ellenzéki párt benyújtotta, és mi ezt soron kívül jóváhagytuk, tárgyalni engedtük! Nézzétek meg, hát Magyarországon nem működik a demokrácia?! Hát, hogy meri ezt valaki is kétségbe vonni?

Az tehát a helyzet, hogy egy csapásra legalább öt legyet ütnek le, és cinikusan azt mondja az államtitkár, hogy egyszerűen előbb nyújtotta be, mint azt a másikat. De, bocsánat, abban a másikban nincsen ilyen jogszabályi javaslat, hogy az Alaptörvényt visszaállítja! (Dr. Völner Pál: Ahhoz kapcsolódik!) Hát, már bocsánatot kérek, ennek a kettőnek az égadta világon semmi köze egymáshoz! Történelmi pillanatot élünk át ezekkel a dolgokkal.

Én egyet tudok mondani: az a frakció, amely az SMA-s betegeknek az alapképzését, teljes körű támogatását nem tudom, hányszor szavazza le ebben a parlamentben, piti, önös érdekeinek megfelelően fogja, és egy ellenzéki javaslatot átereszt, és azt mondja Nacsa képviselőtársam: koherenciaütközést küszöböl ki. (Derültség a Jobbik soraiban.)

(20.40)

Az azt jelenti, Nacsa képviselőtársam, hogy ha ön azt mondja, hogy a koherenciaütközést küszöböli ki (Nacsa Lőrinc: Ki is javítottam!), hogy maga az alaptörvény-módosítás volt a koherenciazavar. Ön ezt mondja!

Az más kérdés, hogy ezt nem érti, mert nem jogász. Ha koherenciakérdést hoz ide, akkor az azt jelenti, hogy az, amivel ön meg akarja oldani, annak az alapja egy koherenciazavar. Hát, azt mondta most Nacsa képviselőtársunk pár perccel ezelőtt, hogy a közigazgatási bíróság létrehozatala és ennek érdekében az Alaptörvény módosítása volt maga a koherenciazavar.

Egyébként igen. Egyébként igen, az tényleg maga a koherenciazavar volt, így van. Küzdöttünk is ellene, hogy ez ne menjen át, küzdött fél Európa, hogy a közigazgatási bíráskodás ilyen formában, hangsúlyozom, ebben a formában, mert nem a közigazgatási bíráskodással van probléma, hanem ezzel a formával, valóban, tényleg maga volt a koherenciazavar. Úgyhogy rendkívül meg vagyok nyugodva.

Minden egyes alkalommal, amikor nagyon fontos életviszonyokat, széles társadalmi rétegeket érintő javaslatainkat, amiről csak azt szeretnénk, hogy legalább tárgysorozatba vegyük, legalább beszéljünk róla, nem fogják megszavazni, minden alkalommal azt fogom mondani, a piti üzleteiket megszavazzák és a társadalom széles rétegeit érintő kérdéseket meg nem, csak azért, hogy azt mondhassák Európában, hogy lám-lám, itt működik a demokrácia. Köszönöm. (Taps az ellenzéki padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  212  Következő    Ülésnap adatai