Készült: 2024.09.25.07:30:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (2019.11.19.), 114. felszólalás
Felszólaló Dr. Vadai Ágnes (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 15:18


Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VADAI ÁGNES, a DK képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ha a Magyar Honvédségnek annyi vadászrepülője lenne, ahányszor én maguktól azt hallgattam, hogy a honvédelem össznemzeti ügy, és természetesen ahányszor önök át is vágták a palánkon a nemzetet, akkor Európa egész légterét őrizhetné a Magyar Honvédség. De önök számára ez a szöveg, ez a mondat semmit nem jelent. Maguk három dologhoz értenek, és ezt nagyon lelkesen gyakorolják: lopnak, hazudnak, és megmutatják minden egyes áldott nap, hogy maguknak kétharmaduk van itt a parlamentben, tehát mindent lenyomnak az emberek torkán.Ez persze lehet egy dolog, meg lehet azt mondani, hogy a honvédelem össznemzeti ügy, csak aki az államtitkári előterjesztést hallgatta, és egyébként örülök, hogy elment innen, nem rontja az összképet (Derültség az ellenzéki pártok padsoraiból.), az azt gondolhatja, hogy ő nem akar ebben részt venni, és borzasztóan meg tudom érteni. Merthogy az államtitkár, amíg beszélt erről a törvényről  természetesen az előterjesztése nem erről szólt , minden egyes mondata, talán még a névelők is, hazugság volt. (Nacsa Lőrinc: Ugyan már!) Hazugság volt arra vonatkozóan, hogy mi volt 2010 előtt, és arra vonatkozóan, hogy mi van 2010 után.

Képviselőtársaim már beszéltek arról, hogy milyen mértékben csökkent a Magyar Honvédség költségvetése 2011-2016 között. Én tudom, hogy az önök számrendszerében az 1 százalék kevesebb, mint a 0,8 százalék, de az emberiség nagyobb része még úgy gondolja, hogy az 1 százalék több. De megértettük, hogy önök ebben a számrendszerben dolgoznak és tevékenykednek.

Azt is elfogadjuk, és való igaz, hogy 2002. január 1-jén, annak idején, volt fizetésemelés, csak azt már elfelejti hozzátenni az államtitkár úr, hogy forrást nem rendeltek hozzá, így a kormányváltást követően az új honvédelmi vezetésnek meg kellett emelni a honvédelmi tárca költségvetését, hogy szeptembertől ki lehessen fizetni a bért. Tehát ezeket a részleteket elfelejtik mondani.

Azt is elfelejtik mondani, hogy a Honvédelmi és rendészeti bizottság ülésein, amikor az elmúlt, lassan egy évtized honvédelmi beszerzéseiről volt szó, akkor valóban Hende Csaba idején menetrendszerűen  és ezt talán képviselőtársaim is megerősítik , úgy 2-3 havonta eljött a miniszter, és elmondta: helikoptert veszünk, űrhajót veszünk, tengeralattjárót veszünk, mindent veszünk. Aztán szépen visszament, és nem vettünk semmit. (Font Sándor közbeszól.)

Majd elkövetkezett 2015, és valóban elkezdtek költeni a hadseregre, és különösen 2018 után, amikorra már teljesen kivéreztették a Magyar Honvédséget, úgy döntöttek, nem maguk, nem a honvédelmi tárca, hanem a miniszterelnök, hogy új területet kell találni.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Honvédség az új stadion, merthogy senki ne gondolja, hogy ebben a törvényjavaslatban a honvédelmi cégek átvételének bármi köze van az egységes vagyongazdálkodáshoz; és annak, hogy önök honvédelmi beszerzéseket eszközölnek, annak bármi köze van a Magyar Honvédség fejlesztéséhez. Önök mindig erre a „Zrínyi 2026” programra hivatkoznak, ami olyan, már sokszor elmondtam, mint Columbo felesége, beszélnek róla, de még senki se látta. Egyetlenegy dolgot láttunk, egy színes-szagos füzetet, amit, ha jól emlékszem, még Simicskó István minisztersége idején lobogtattak meg nekünk, hogy ez a „Zrínyi 2026” program, amiben mindent is fejlesztenek egyszerre, tényleg, tehát az új egyenruhától valóban az űrhajóig, tehát mindent, mindent egyszerre.

Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Képviselőtársaim! A világon nincs olyan ország, amelyik megengedhet magának ilyen típusú fejlesztést. Azt senki nem vitathatja el, és erről nagyon sokat beszéltünk a Honvédelmi és rendészeti bizottság ülésein, hogy azok, akik abban a bizottságban ülnek, és most már tudjuk róluk, hogy beszélnek, mert van olyan, akiről nem tudtuk eddig, hogy egyáltalán van hangja, de érdemben hozzá szoktak szólni, minden esetben elmondják, hogy a hadsereg ügye valóban össznemzeti ügy kellene hogy legyen. És egy dolog miatt nem tud az lenni, mert önök az összes fejlesztést, az összes előterjesztést titokban csinálják meg. Annyiszor kértem a minisztert, hogy mutassa meg az új beszerzett eszközöket  mert ha jól tudom, a katonák azért szeretik mutatni ezeket az új eszközöket, ami persze teljesen természetes dolog , annyiszor kértem, mint égen a csillag. Minden alkalommal az volt a válasz, hogy nem, és amikor megkérdeztem, hogy miért, az volt a válasz, hogy: csak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Így nem tud lenni a hadsereg ügye össznemzeti ügy. Mi szeretnénk részt venni ebben, szeretnénk ezt támogatni, de önök egészen egyszerűen nem adnak erre lehetőséget. (Németh Szilárd István: Ott a gomb!) Ráadásul az eddigi közbeszerzés… Elnézést, államtitkár úr, nem a pacalról beszélgetünk, hanem a honvédelemről, ami mégiscsak fontos ügy… (Németh Szilárd István: A szavazógépről beszéltem…) De a pacal ügye, tudom, hogy önnek fontosabb (Az elnök csenget.), tudom, hogy azt jobban kedveli, meg ahhoz jobban is ért, de a hadsereg ügye egy nagyon fontos kérdés; az nem lehet csak és kizárólag a Fidesz-KDNP ügye, és nem a Fidesz-KDNP szavazóinak az ügye. Az az egész ország ügye, és nemcsak azért, mert ebben van állampolgári kötelezettség, hanem azért is, mert az elmúlt időszakban eszközölt közbeszerzés alóli mentesítések és az ezzel párhuzamosan folyó, nem biztos, hogy egymást fedő beszerzések nem egy évre, hanem akár egy vagy több évtizedre határozzák meg a Magyar Honvédség sorsát, a Magyar Honvédség fejlesztési irányát és természetesen azt, hogy a magyar adófizetők pénzéből önök mennyit költenek.

De hogy térjünk vissza oda, arról beszélt az államtitkár az előterjesztésében ezen törvényjavaslat kapcsán, és az általános indoklásban is az van, hogy mennyire megújították a haderőt  önöket egyáltalán nem ez vezérli.

(15.50)

Eddig is az vezérelte minden egyes beszerzésnél önöket, hogy lopjanak. Azzal pedig, hogy a honvédelmi tárcától elkerülnek  mert ott még azért vannak tisztességes katonák, akik vigyáztak a honvédségi vagyonra , azzal, hogy ezek a honvédelmi cégek kikerülnek a tulajdonosi gyakorlás tekintetében a honvédelmi tárca alól, és átkerülnek az állami vagyonért felelős miniszterhez, egyértelmű, hogy még intenzívebb lesz a lopás. Nem kell azokat emlékeztetnem, akik itt ülnek, hogy nyáron a honvédelmi tárca lecserélte azokat az embereket, azokat a volt katonákat, köztük tábornokot, akik egyébként alapvetően a költségvetéssel, a vagyonnal és a közbeszerzéssel foglalkoztak, és mit ad isten, Rogán Antal embereit küldték oda! Rogán Antal embereit küldték oda! Na, most hiába rázzák itt a fejüket, és néznek rám megrovóan, azt szeretném mondani, hogy Rogán Antal mégsem a tisztesség mintapéldánya, és nem lehetne róla szobrot mintázni.

De ha már a haderőfejlesztésről van szó, és arról beszélt államtitkár úr, hogy milyen mértékben rombolódott le a hadsereg, szeretném önt emlékeztetni arra, hogy a pápai bázisreptér a mi időnkben készült, a mi időnkben az önök által beszerzett, félig-meddig beszerzett Gripeneknek a teljes körű hadrendbe állítása elindult, az ehhez kapcsolódó összes beszerzést, összes infrastrukturális fejlesztést nekünk kellett megcsinálni, a mi kormányzásunk idején. És nekem mérhetetlen büszkeség, hogy egykori honvédelmi államtitkárként a Gyurcsány-Szekeres-Juhász-trió mellé kapcsolnak, én nem hiszem, hogy ilyen befolyásos államtitkár voltam, de nekem a megtiszteltetés, hogy azt gondolják, hogy első nőként, aki ezt a politikai szerepet, ezt a politikai feladatot elláthatta, ilyen befolyásom volt. Köszönöm szépen. Őszintén remélem, hogy önnek nem lesz ilyen befolyása a Magyar Honvédség életére, mert az valami tragédia lesz. (Nacsa Lőrinc: Nem is nő!)

Az egészen biztos, hogy például a Honvédkórház, amiről államtitkár úr beszélt, és ebben például egyetértettünk, hogy az milyen szuper, modern kórház…  na, volt akkor, amikor mi átadtuk és fejlesztettük, és hogyan sikerült az elmúlt, lassan tíz évben tönkretenni azt a kórházat, mivel nem költöttek rá. Mindenféle beszerzéseket eszközöltek, miközben azt biztosan tudjuk, hogy 2018-ban az iraki váltás nem tudott hazajönni a Magyar Honvédség gépével, mert azzal valaki más furikázott, és Ukrajnából kellett repülőgépet bérelni.

És arra majd államtitkár úr válaszol, hogy igaz-e, hogy a szeptemberi koszovói váltás szintén nem repülőgéppel, hanem autóbusszal érkezett haza, mert éppen nem volt a Magyar Honvédség állományában lévő repülőgépből olyan, amelyet katonai célra lehetett volna felhasználni, hanem valaki megint furikázott vele. De ha ez nincs így, akkor majd államtitkár úr kijavít ebben az ügyben.

Én azt szeretném mondani, hogy ebben a honvédségi kérdésben és a hadsereg ügyében nem is csoda, hogy nem a miniszter jött ide expozét tartani. Egykori katonaként talán  hogy mondjam?  nehezére esett volna ezt a sok ostobaságot elmondani, de mindig talált olyat a honvédelmi tárcától, aki ezeket hajlandó elmondani, és hajlandó szembeköpni a Magyar Honvédség katonáit, köztük a jelenlegi minisztert is, aki összhaderő-parancsnokként majd honvéd vezérkari főnökként ott ült velünk. ÖHP-parancsnokként ott ült velünk, és a katonák jelentős része, akik ott szolgáltak a Magyar Honvédségben, akiket önök…  mármint azok, akiket éppen nem rugdostak ki természetesen teljesen jogtalanul, ott ültek velünk, és elmondhatták a véleményüket, és az ország teherbíró képességének megfelelően még a válság évében is többet költöttünk a Magyar Honvédségre, mint maguk 2011-16 között.

Úgyhogy, államtitkár úr, idejöhet, és magyarázhatja nekem a bizonyítványát, meg elmagyarázhatja, hogy maguk milyen sok mindent fejlesztettek, ez egész egyszerűen nincs így!

Ami pedig az önkéntes tartalékos rendszert illeti, sajnálom, hogy Simicskó képviselő úr elment, mert a vele való együttműködés  éppen az önkéntes tartalékos rendszer kapcsán mutatja, hogy van olyan pont, ahol lehet össznemzeti ügy a honvédelem. Államtitkár úr volt az, aki beterjesztette a tartalékos rendszerre vonatkozó felülvizsgálati országgyűlési határozati javaslatot a mi kormányzásunk idején, és azt a kormánypárti frakciók is megszavazták. Akkor indult el, 2008-ban az önkéntes tartalékos rendszer teljes felülvizsgálata.

Mondhatnám, hogy maguknak már csak az volt a dolguk, hogy toborozzanak, de még ez sem sikerült. Mert tudja, hogy hogy toboroztak? Úgy, hogy „lekádárhuszározták” a Magyar Honvédség volt katonáit, a nyugállományúakat szolgálati nyugdíjassá tették, és közölték velük, hogy aki nem érte el az öregségi nyugdíjkorhatárt, annak el kell mennie önkéntes tartalékosnak, vagy fizethet 15 százaléknyi adót. Na, képviselő úr, államtitkár úr, ezért vannak most ennyien az önkéntes tartalékos rendszerben, mert maguk belekényszerítették ezeket az embereket. (Nacsa Lőrinc közbeszól.) Belekényszerítették ezeket az embereket!

Ami pedig a Magyar Honvédség létszámát illeti, én azt gondolom, papíron nagyon szépen lehet emelni a létszámot, és ezt csinálják. Ezt csinálják pontosan! A Magyar Honvédség jelenlegi létszámhiánya, nem nyilvános adat, de nem tévedek nagyot, ha azt mondom, hogy 5-8 ezer fő között van a hiány. Nem tévedek nagyot. És pontosan tudjuk, hogy amikor a Magyar Honvédséget lerendelték a határra, akkor az önkéntes tartalékos katonákat berendelték a laktanyába, és ezek az emberek váltogatták egymást. Tehát legalább itt ne hazudjanak az önkéntes tartalékos rendszerről!

A Honvédelmi és rendészeti bizottság zárt ülésein pedig ezeket a kérdéseket mindig nagy nyitottsággal meg lehet vitatni. Én nagyon örültem annak, ugyan ezek nem technikai módosítások, ahogy ezt megírták, ami meg az általános indoklást illeti, szerintem egy  hogy mondjam  nagy hazugsághalmaz, de kifejezetten örültem annak, hogy van egy olyan rész, amivel azt mondhatjuk, hogy végre a honvédelmi tárca politikai vezetői kezdik megérteni a XXI. század kihívásait, ez pedig a kiberhadviselés. Nemcsak azért kell ezt megcsinálni, mert a varsói NATO-csúcson így döntöttek NATO-tagországok, hanem mert valóban lehet ezt tapasztalni, hogy folyamatosan érik támadások, például a honvédelmi tárca honlapját is érte ilyen támadás. Ugyan sokáig tagadták, de egy konferencián véletlenül valaki elkottyantotta, hogy történt ilyen.

Nagyon fontos, hogy a Magyar Honvédség ezzel a képességgel rendelkezzen. De meg kell hogy mondjam, hogy elég szomorú volt, amit olvastam, mert azon kívül, hogy úgy tekintenek a kiberhadműveletekre meg hadviselésre, mint egy bármilyen hadviselésre, halvány fogalmuk sincs arról, hogy mit jelent ez a probléma. Maguk nem értik, hogy ez az új generáció, a Z-generáció hogyan működik. Önök embereket szeretnének felvenni kiberhadviselésre, kiberoperációkra meg olyan feladatokra, amelyeket a ma 40-50 éves emberek nem tudnak megcsinálni; és nem azért, mert buták, hanem azért, mert ez már újgenerációs, a fiatalabb generáció tudását, tapasztalatát igényli.

Tegnap a Honvédelmi és rendészeti bizottság zárt ülésén a KNBSZ főigazgatója azt mondta, ez nyilván nem titok, hogy neki rengeteg problémája van a Z-generációval, mert nem értik ezt a világot. Nekem meg az a problémám, hogy láthatóan a kormányzatnak  hogy mondjam  nincs egészen fogalma arról, hogy milyen kihívásokat jelent a kibertérben való tevékenykedés. Azt nem lehet a hagyományos katonai eszközökkel és katonai rendszerben megoldani. Az nagyon másfajta gondolkodást igényel. Elvileg azt szoktuk mondani, hogy például a katonai szervezeteknél nagyon fontos az, hogy olyan személyek tevékenykedjenek, akik ha bizonyos nemzeti minősített adathoz hozzáférnek, akkor rendelkezzenek a megfelelő nemzetbiztonsági ellenőrzéssel.

Tisztelt Képviselőtársaim! Hát, képzeljék el, előfordulhat, hogy olyan embereket kell majd beültetni kiberhadviselésre, akik nem lesznek hajlandóak megcsinálni a „C” típusú nemzetbiztonsági ellenőrzést, főleg nem ötévente. Képzeljék el, hogy olyan embereknek kell majd ott dolgozniuk, akik nem értik azt a nyelvet, amit önök beszélnek, vagy amit a katonák beszélnek! És lehet azt mondani, hogy problémája van a Magyar Honvédség politikai vezetőinek a Z-generációval, a Z-generációnak meg ezekkel a vezetőkkel van problémája. És akár tetszik, akár nem, tudomásul kell venni, hogy a jövő az övék, és ők értenek ezekhez a kibertérben történő eseményekhez. Mi kevesebbet, nagyon keveset, azt mondanám. Éppen ezért hiszek abban, hogy ebben az ügyben akár önálló honvédségi törvényjavaslatra is szükség lenne, átfogóan, nemcsak a hadseregre, hanem általában a kibertérre koncentrálva.

Köszönöm szépen. (Taps a DK soraiból.)




Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai