Készült: 2024.09.19.07:09:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2012.03.05.), 10. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás külügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A hét végi európai csúcstalálkozón valóban a költségvetési paktum kiemelt figyelmet kapott. A magyar miniszterelnök ezt alá is írta, ugyanakkor volt egy másik napirendi pont, vagy úgy is fogalmazhatnék, hogy a költségvetési paktum csak az egyik oldala az európai politikai törekvéseknek. A költségvetési fegyelem, rend megkerülhetetlen, ugyanakkor mindez nem fog eredményre vezetni Európában a gazdasági növekedés beindítása nélkül. Egyet kell értenem azzal, amit a képviselő úr is hangsúlyozott e tekintetben.

Arra is felhívnám a figyelmet, hogy a külpolitikai kérdések is hangsúlyosan az Európai Tanács napirendjén szerepeltek, és a magyar miniszterelnök kezdeményezésére a konklúziókban hangsúlyosan kapott szerepet az arab tavasz és a déli szomszédság kérdései kapcsán a keresztény kisebbségek védelme. Európának kötelessége és felelőssége van ezen a területen, hiszen az arab tavasz mindenféleképpen egy kihívást jelent a keresztény közösségek számára, és ki védje meg az arab országokban a keresztény kisebbségeket, ha nem éppen Európa. Tehát szeretném üdvözölni, hogy az Európai Tanács konklúziói között hangsúlyosan szerepel ez a kérdés.

Mint ahogy volt egy másik, értékeinket érintő fontos kérdés is a hétvégi csúcstalálkozón, Szerbia tagjelölti státusának a biztosítása egy szerb-román kisebbségvédelmi megállapodáson keresztül jöhetett létre. Románia mindannyiunknak leckét adott arról, hogy hogyan lehet hatékonyan, a nemzeti érdekek védelmében fellépni az európai csatlakozás folyamatában. Jó arra gondolni, hogy nekünk is a szerb kárpótlás ügyében sikerült eredményeket elérni a decemberi első napokban, ugyanakkor emlékeztetnék arra, hogy 2007-ben Románia és Bulgária csatlakozásának idején Magyarország nem élt azzal a lehetőséggel, hogy hangsúlyosan jelenítse meg a magyar nemzeti érdekeket, éppen a román csatlakozási folyamatban. Ez egy elmulasztott lehetőség, és félő, hogy ez már nem is fog visszatérni.

Ezzel együtt azt mindenféleképpen üdvözölhetjük, hogy egy olyan megállapodás jött létre Szerbia és Románia között, amely a kisebbségek kérdésében a kollektív jogokra épül, és ezt éppen az Európai Uniónak lesz a feladata ellenőrizni. És amikor mi kollektív jogokról beszélünk, akkor természetszerűleg beszélünk az autonómiához való jogról is, mint ahogy ez a magyar alkotmány D) cikkelyében egyértelműen megjelenik.

Végül azzal is szeretnék egyetérteni képviselő úr felszólalásában, hogy az elmúlt néhány hónapban kirajzolódott egy olyan országcsoport, amely kifejezetten szolidáris Magyarországgal, amelyik világossá teszi azt, hogy nem pusztán egy magyar küzdelemről van itt szó, hanem egy értékrendszer küzdelméről van szó az európai színtéren. Ezek az országok, amelyek kiálltak mellettünk, ezek véletlenszerűen éppen közép-európai országok: Litvánia, Lengyelország, Csehország, de más országokat is Közép-Európa összefüggésében említhetnénk. Ezek az országok tudják azt, hogy mi az az értékrendszer, amiért Magyarország fellép, és hogy mi van azoknak a vitáknak a hátterében, amiket most az Európai Parlamentben vagy éppen az európai tanácsüléseken Magyarország le kell folytasson, mik azok az értékek, amelyeket meg kell védeni.

Tehát az, hogy mi kiállunk a közép-európai értékek képviselete mellett, azt gondolom, hogy egy fontos magyar hozzájárulás Közép-Európa értékeinek, Közép-Európa valóságának a megvédéséhez, és ehhez a magyar hozzájáruláshoz nyújt támogatást mindazon országok csoportja, amelyeket egyébként képviselő úr is említett.

(13.30)

Tehát maximálisan szeretnék egyetérteni azzal, hogy itt egy olyan új és előremutató együttműködési forma alakult ki, amelyre a későbbiekben is építhetünk.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai