Készült: 2024.04.26.07:36:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

142. ülésnap (2000.05.23.), 195. felszólalás
Felszólaló T. Asztalos Ildikó (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:52


Felszólalások:  Előző  195  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

T. ASZTALOS ILDIKÓ (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Az idei évben a tavalyi helyzetnél is jóval súlyosabb árvízi katasztrófahelyzet alakult ki Magyarország egyes területein. A károkról számos adat látott napvilágot, és ennek megfelelően meg is kezdődött a kárenyhítés.

Értelemszerűen költségvetési átcsoportosításokat igényel a kárenyhítés anyagi bázisának megteremtése, de a kormány pénzelvonási intézkedésével semmiképpen nem tudunk egyetérteni. Nem értjük, hogy amikor az adó- és járulékbevételek jóval a tervezett felett alakulnak, továbbá számos olyan költségvetési tétel áll rendelkezésre, amelyek halaszthatók, és amelyek átcsoportosításával nem éri komolyabb kár a polgárokat - példaként hozható fel az országkép alakítására elkülönített több mint 4 milliárd forintos keret -, miért a már így is rendkívül nehéz helyzetben lévő önkormányzatoktól vonnak el 7 milliárd forintot meghaladó pénzösszeget.

A 60/2000. számú kormányrendelet értelmében a helyi önkormányzatokat érintő, a központi költségvetési kapcsolataikból származó forrásokból elvonták például a területi kiegyenlítést szolgáló, fejlesztési célú támogatás megyénkénti előirányzatának 3 százalékát, a megyei önkormányzatoktól a normatív állami hozzájárulás és támogatás, valamint az igazgatási és közművelődési feladatok arányában őket normatív módon megillető személyi jövedelemadó együttes összegének 2,1 százalékát, a települési önkormányzatoktól a lakhelyen maradó személyi jövedelemadó és az adóerő-képességük együttes összegének arányában 5 milliárd 474 millió forintot. Az önkormányzatokkal szembeni méltánytalanság mellett egyes esetekben még az ésszerűség is nehezen magyarázható, egyes önkormányzatoknál az elvonás mértéke az elvonással járó adminisztratív kiadásokat sem fedezi. Létezik olyan önkormányzat, ahol pár száz forintot vonnak el, és nyilvánvalóan ezek a költségek többek.

Mindezek alapján kérdezném a miniszter urat: mi indokolja, hogy az önkormányzatok költségvetési kereteiben találtak megfelelő forrást az árvízkárok enyhítésére, miért nem a tervezetten felül alakuló adó- és járulékbevételekből, továbbá például az országkép alakításához hasonló, halasztható költségvetési keretből csoportosítottak át? Mi értelme van a pár száz, pár ezer forintos elvonásnak? Várom a miniszter úr megtisztelő válaszát.

Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  195  Következő    Ülésnap adatai