Készült: 2024.09.20.12:30:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2015.06.15.), 352. felszólalás
Felszólaló Szabó Sándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  352  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Bár az egészségügy kérdése és helyzete igényelne még több időt, azt gondolom, lehetne róla beszélni akár reggelig is, nem tudom, államtitkár úr véletlenül maradt itt vagy szándékosan, de azért örülünk neki. Azt is el kell mondanunk, hogy bármit is mond államtitkár úr, az is világosan látszik, én azt elmondtam önnek a korábbi hozzászólásomban, hogy a kormánynál prioritást semmiképpen sem élvez az egészségügy sem, az oktatás sem és a szociális ágazat sem. Prioritást élvez viszont az NB I, amiről éppen azt olvasom, hogy úgy ért véget a labdarúgó NB I 2014-15-ös évada, ahogyan zajlott, észrevétlenül; hát ezek a fontosak a kormány számára, nem úgy az egészségügy, az oktatás vagy a szociális ágazat. (Banai Péter Benő távozni készül az ülésteremből. ‑ Közbeszólások az MSZP soraiból Banai Péter Benő felé fordulva: Magunkra hagy? Jó éjszakát, államtitkár úr! ‑ Banai Péter Benő távozik az ülésteremből.)

És akkor most rátérnék arra, ami a napirend utáni témám, Szeged és a turizmus kérdése. Nos, a turizmus napjaink legdinamikusabban fejlődő iparága mind nemzetközi, mind hazai viszonylatban. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az iparág feltételeit, körülményeit, jogszabályi környezetét, a gazdaságra, a társadalomra, a természeti és épített környezetre gyakorolt hatását ne kellene újra és újra megvizsgálni, a szükséges változtatásokat, ha kell, megtenni, a módosításokat elvégezni. A turizmusipar élénkíti a gazdaságot, javítja az adott országban élők életminőségét, kihatással van az összes többi gazdasági ágazatra, egy adott ország versenyképességére is. A világ legnagyobb részesedéssel bíró, legérettebb fogadóterülete Európa, melynek Magyarország is a részét képezi, és élvezi ennek az elhelyezkedésnek az előnyeit.

Szeged értékei, ami a turizmust érinti, a kulturális és örökségturizmus, a rendezvényturizmus, a termál- és gyógyturizmus, a konferenciaturizmus, az aktív és ökoturizmus, valamint a bevásárlóturizmus. Így tevődik össze a szegedi turizmus. Az újjászületett város legfontosabb értéke a XIX-XX. század fordulóját meghatározó stílusok keveredéséből adódó eklektikus, szecessziós városkép épületeivel jött létre, úgymint a Fogadalmi templom vagy a Zsinagóga. Ehhez a harmonikus városképhez annak keretéül szolgál tulajdonképpen az elmúlt évek, részben évtizedek során kialakult rendezvényhálózata, rendezvényprogramjai. Ismétlődő kulturális és turisztikai értékeket képviselnek, a teljesség igénye nélkül, úgymint a Szegedi Tavaszi Fesztivál, a Szeged napja eseményei, a Szőregi Rózsaünnep, a Szegedi Nemzetközi Néptáncfesztivál, és még lehetne sorolni.

Szeged két minősített gyógyvízzel és öt különböző fürdőlétesítménnyel rendelkezik. Az egyik legnagyobb turisztikai beruházás az újszegedi élményfürdő és wellnessközpont kialakítása, a másik pedig az Anna fürdő felújítása volt.

A Szegedi Tudományegyetem és a város más tudományos intézeteiben felhalmozott tudás a nemzetközi konferenciák biztos hátterét jelentik, melynek eredményeképpen rendszeresek a színvonalas és legváltozatosabb témájú konferenciák.

Szeged életét jelentősen meghatározó és befolyásoló tényező a Tisza, a környező természetvédelmi területek és a folyamatosan megvalósuló kalandparkok pedig kiváló vonzerőt jelentenek az aktív és ökoturizmus iránt érdeklődő turisták számára. Szeged határ menti település, így nagyon sokan jöttek Szerbiából, Romániából vásárolni hozzánk, bár a közelmúltban bekövetkezett jogszabályi változás miatt ebben kedvezőtlen hatás érvényesül.

Mi jellemzi a fogadókészséget? A desztináció maximálisan képes kielégíteni az idelátogatók igényeit, hiszen fejlett infrastruktúrával rendelkezik, beleértve a közlekedési, közmű- és kommunikációs hálózatokat egyaránt.

Mi jellemzi a fogadókészséget? Szeged egyetemi városként már hozzászokott ahhoz, hogy a felsőoktatásban részt vevő körülbelül 40 ezer diák a város mindennapi életének a résztvevője, így a turistákkal kapcsolatban is kellő toleranciával, kedvességgel, segítőkészséggel járnak el, ami alapvetően kellemessé teszi az idelátogatók itt-tartózkodását, és pozitív élményekkel gazdagon térhetnek vissza a megszokott életükhöz.

(21.40)

A helyi vállalkozók pedig komoly figyelmet fordítanak a szolgáltatásaik magas színvonalának biztosítására, a hagyományok megőrzése mellett a tevékenységük innovációjára és a vendégek elégedettségének elérésére, növelésére. Az önkormányzat is kiemelt prioritásként kezeli a turizmust, önálló honlapot működtetünk, a városmarketing és turisztikai feladatok ellátására pedig önálló pályázati támogatási keretet biztosítunk. A pályázati források folyamatos figyelemmel kísérésével pedig több projekt valósult meg az elmúlt időszakban. A teljesség igénye nélkül: belváros rekonstrukciója, Szent István téri víztorony-rehabilitáció, repülőtér-fejlesztés, kerékpárút-fejlesztés, Vadaspark látogatóbarát fejlesztése, és még lehetne sorolni.

Ebből következően folyamatosan nő mind a külföldi, belföldi vendégek száma, valamint a külföldi és belföldi vendégéjszakák száma. Fentiek figyelembevételével így aztán nem lehet azon csodálkozni, hogy a Trivago top 100-as listáján Szeged az ötödik, és ár-érték arányban a világ legjobb úti céljai közé került, Magyarországon a százas listán még egy város szerepel az 59. helyen, a CNN honlapján pedig Szaunák, fürdőzés és sakk: Magyarország legjobb spái címmel jelent meg cikk, amelyben kettőt Szegedről ajánlanak az egyik célpontnak. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  352  Következő    Ülésnap adatai