Készült: 2024.09.20.06:55:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

109. ülésnap (2011.09.12.), 293-295. felszólalás
Felszólaló Szilágyi György (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:05


Felszólalások:  Előző  293 - 295  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYI GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Önök többször mondják és hangoztatják, hogy megszorítások nincsenek, a lakosságot nem érintik az önök intézkedései negatív mértékben. Ez az adóemelés és az adóbevétel, amit önök megpróbálnak ebben a törvényben most realizálni, ez is érinti a lakosságot.

Csak egyetlenegy példát hadd mondjak: a gázolaj jövedéki adójának emelésénél önök azt mondják, hogy a fuvarozók ezt majd kompenzálni tudják, és ezzel nem fog emelkedni semmi.

(21.40)

Két példát hadd mondjak erre. Az a család, aki iskolába, mondjuk, azért, mert nem biztonságos az iskola, vagy az oktatás színvonala miatt naponta fél órát utazik gyermekével reggel az iskolába és dízelautója van, annak a családnak nagymértékben meg fogja emelni a havi kiadását ez a gázolaj-áremelés. Ugyanígy azok az őstermelők, azok a kistermelők, akik mondjuk, a nagybani piacra egy dízelautóval és utánfutóval hozzák fel a termékeiket, emelni fogják az árakat, ezt ugyanúgy a lakosság fogja kifizetni.

Szó volt itt több ízben, amit nem értett több képviselőtársam is, hogy a szerencsejátékkal kapcsolatosan miért csak a pénznyerő automatákra vonatkozik az önök emelése. Már az is érdekes egyébként, hogy amikor először szóba került, hogy a pénznyerő automatáknak szeretnék emelni a díját, itt mindenki 500 százalékos emelésről beszélt, hiszen Lázár János jelentette ezt be először, és azt mondták, hogy 500 százalékkal fogják megemelni.

Hogy mik történtek az elmúlt időszakban, ami miatt 25 és 50 százalékkal emelték, erre most nem szeretnék kitérni, de arra igen, hogy önök, akik folyamatosan védik az állami monopóliumot, azért, hogy az állami monopóliumot védeni tudják, ezért hajlandóak becsületes magyar embereket zaklatni és üldözni, akik soha nem törtek a rendfenntartás monopóliumára, de önök így gondolták, mégsem védenek egy olyan állami monopóliumot, ami pedig bevételt jelenthetne az országban, és elég komoly nemzetgazdasági szerepe lenne, ez az állami monopólium a szerencsejáték-szervezés monopóliuma. Aki látta és nézte, figyelemmel kísérte a labdarúgó-világbajnokság mérkőzéseit, tapasztalhatta, hogy a szünetben két reklám is látható volt. (Folyamatos nagy zaj.) Elnök úr, a saját hangomat nem hallom, ha lenne kedves! (Az elnök csenget.) Köszönöm szépen.

ELNÖK: Ennek elkerülésére több módszer is lehet, például a Ház egy kicsit csöndesebb, ön pedig egy kicsit hangosabban mondja. (Derültség.) Tessék parancsolni! (Zaj. - Az elnök ismét csenget.)

SZILÁGYI GYÖRGY (Jobbik): Nagyon szépen köszönöm a lehetőséget. Ha esetleg figyelnének, lehet, hogy kapnának ötletet, hogy honnan lehetne bevételekre szert tenni, mert elképzelhető, hogy önök nem foglalkoznak, nem érdekli önöket, hogy hol lehetne még ebben az országban bevételekre szert tenni. Sokkal egyszerűbb a lakosságot folyamatosan megsarcolni, és azokat az embereket, akik már az utolsó tartalékaikat élik fel, megadóztatni, mint hogy esetleg odafigyeljenek arra, hogy honnan lehetne akár több milliárdos, több tízmilliárdos bevételre szert tenni.

Aki tehát figyelemmel kísérte a labdarúgó-világbajnokságot, azt tapasztalhatta, hogy a szünetben két reklám is látható volt, amely a szerencsejáték-monopólium megdöntésére, de legalábbis kijátszására irányul, ez a Baywyn és a BATklick hirdetése, amely törvényellenesen jelent meg, és csak súlyosbította a helyzetet, hogy mindez egy közszolgálati tévében, az M1-en történt.

Számomra érhetetlen, hogy a Szerencsejáték Felügyelet miért hunyt szemet a törvénytelen cselekedet felett, hiszen az SZF feladata lenne betartani a szerencsejáték-törvényben foglaltakat. Engedjék meg, hogy idézzek ebből a törvényből néhány részt.

A szerencsejáték-törvény 2. §-a kimondja: "Nem folytatható külföldön szervezett szerencsejátékban történő részvételre Magyarországon értékesítési, szervező, közvetítő tevékenység, valamint külföldi szerencsejátékhoz kapcsolódó reklám- vagy propagandatevékenység." Az említett két online fogadási oldal külföldön működik, önök ezt vagy nem tudták eddig, vagy csak véletlenül nem vették észre.

Aztán a 29. § a fogadásról elmondja, hogy e törvény alkalmazásában fogadásnak minősül az olyan szerencsejáték, amelyben egy jövőbeli esemény bekövetkezését kell eltalálni, és a fogadást kizárólag az e célból létrehozott, legalább 50 millió forint alap-törzstőkével rendelkező gazdasági társaság legfeljebb 5 évig szervezhet, és a koncessziós díj mértéke legalább 70 millió forint. Tehát az SZF vagy a kormány nem vette észre, hogy ezeknek a feltételeknek a két említett cég például nem felel meg. Nehezen tudom elhinni, hogy nem hiányzik senkinek, főleg ilyen törvényjavaslatok benyújtásánál ebben a nehéz gazdasági helyzetben az a 140 millió forint, amit koncessziós díjként kellett volna fizetnie e két cégnek, ha a többi feltételnek megfelelnek. De még ennél is jobban hiányozhat a költségvetésből az az összeg, amit adó formájában kellene fizetnie az említett két cégnek, ha legálisan és törvényesen működnének hazánkban.

Ismét a törvényből idézek az adózással kapcsolatosan. A szerencsejáték-szervező az e fejezetben foglalt szabályok szerint játékadót fizet, egyebekben az állammal szembeni adó- és egyéb befizetési kötelezettségeinek a hatályos jogszabályok szerint köteles eleget tenni, a bukmékeri rendszerű fogadás játékadója havonta a tiszta játékbevétel 60 százaléka.

Megismétlem: a havi tiszta játékbevétel 60 százaléka. Tehát súlyos százmilliókról beszélünk, súlyos százmillióktól esik el az állam havonta, és önök ezt nem veszik észre? Ebben a javaslatban sem szerepel semmi erre vonatkozóan.

Vegyék már részre, hogy az online fogadási oldalak hihetetlen népszerűségnek örvendenek, hívják fel az illetékesek figyelmét, hogy az ilyen jellegű oldalak, amennyiben legálisan működnének, még inkább keresettek lennének; hogy létre kellene hozni magyar tulajdonú online fogadási oldalt, és be kellene tiltani a külföldi oldalak népszerűsítését és kalózkodását.

Egyöntetű vélemény, hogy a szerencsejáték-piac internetes ágazatának szabályozásával juthatna a költségvetés komoly többletbevételekhez, mert jelenleg ez az ágazat illegálisan működik, és egyetlenegy forint adóbevételt sem hoz az államnak, és mondom, 100 milliárd forintos éves forgalmat lebonyolító ágazatról van szó.

Könnyen meg lehetne oldani, hiszen csak meg kellene alkotni egy olyan tükörszervert, amely lehetővé tenné, hogy folyamatosan nyomon lehessen követni az itt lévő fogadásokat, tehát a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a játék szervezésébe és a bevételek alakulásába is betekintést nyerhetne, és le kellene csak tiltani azokat az IP-címeket, tehát blokkolni kellene az oldalakat technikailag, ami szintén megoldható. Ezeket egyébként rövid időn belül meg lehetne csinálni, a banki tranzakciókat meg kellene tiltani, és azonnal már magával a blokkolással elérhetnénk azt, hogy a sportfogadási bevételeink növekedjenek, hiszen azok, akik eddig ezeken az oldalakon játszottak, minden valószínűség szerint kénytelenek lennének áttérni a szabályozott játékokra, a tipp-mixre, a lottóra vagy a totóra, ami azonnali többletadóbevételt is jelenthetne. Ez összességében a magyar szerencsejáték-ipar átgondolt és a szerencsejáték-piac igényeihez is alkalmazkodó szabályozás, az állami bevételek azonnali növekedését jelentené. Miért nem foglalkoznak ezzel? Miért inkább a magyar embereket, azokat az embereket, akik tényleg az utolsó erejükből tartják fenn magukat, miért őket adóztatják meg, és miért csak a szerencsejáték-piac egy kis szegmensével foglalkoznak, amikor milliárdokról, súlyos-súlyos százmilliárdokról dönthetnének akár hónapok alatt, és rendezhetnék az online sportfogadásokat?

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  293 - 295  Következő    Ülésnap adatai