Készült: 2024.09.24.15:12:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

80. ülésnap (1999.06.21.), 34. felszólalás
Felszólaló Dr. Hegedűs Mihály (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:27


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HEGEDŰS MIHÁLY (FKGP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőház! Végre egy parlamenti hozzászólást úgy is lehet kezdeni, hogy majdnem egyetértünk a Szocialista Párt szónokával. Ebben teljes az egyetértés, azt hiszem: minél több pénzt kell a családok megsegítésére fordítani, minél nagyobb mértékben kell támogatni a gyermekeket nevelő családokat. Abban már nem teljes az egyetértés, hogy ennek az eljuttatása milyen formában történjen, de a kormánykoalíció arra törekszik, hogy az ehhez a pénzhez való hozzáférés a lehető legigazságosabb körülmények között történjék.

A törvény elsődleges célja a népesedési mutatók kedvezőbb irányú befolyásolása. Engedjék meg, hogy részletesebben foglalkozzam a cél megjelölését szükségessé tevő népmozgalmi tényezőkkel:

Magyarországon a termékenység harmincöt éve nem éri el az egyszerű reprodukciós szintet. Ezt súlyosbítja az európai összehasonlításban nagyon magas halandóság. Ennek következtében a demográfiai előrejelzések drasztikus népességfogyást mutatnak. A népmozgalom 1999. évi első három havának adatait vizsgálva drámai eredményeket kapunk. Az előzetes adatok szerint több mint 5000 pár kötött házasságot, csaknem 25 ezer gyermek született, és közel 40 ezer lakos halt meg. Az év első negyedében 16 622 fővel csökkent a népesség lélekszáma, ez mintegy 5300-zal nagyobb az 1998-as hasonló időszakénál. A népesség lélekszáma 10 millió 75 ezer fő volt a negyedév végén. Ezer lakosra számítva 9,2 élveszülés és 15,8 ezrelékes halálozás jutott. Az előző 0,4 ezrelékkel alacsonyabb, az utóbbi 1,6 ezrelékkel magasabb, mint az elmúlt év első három hónapjában. Ezer lakosra mindössze 2,1 házasságkötés jutott, ami 0,1 ezrelékkel kevesebb, mint az egy évvel ezelőtti. És ami a döntő: a népesség természetes fogyása 6,7 ezrelék volt, ami csaknem 50 százalékkal magasabb, mint az elmúlt évben. Ebben egyetlen jó adat van, amit szívesen olvas az ember: a csecsemőhalálozási arány jelentősen javult, és az előző évi 10,3 ezrelékkel szemben 8,3 ezrelékre csökkent.

Tisztelt Országgyűlés! Valódi drámai adatok a most elhangzottak. A közel évszázados történelemmel bíró Független Kisgazdapárt politizálásának egyik fókusza mindig a családok segítése volt. A választások után megalakult koalíciós kormány politikájában a családok segítése központi, kitüntetett szerepet kapott. A kormánykoalíció hirdeti, hogy kiegyensúlyozott, biztonságos körülményeket kell biztosítani ahhoz, hogy a családok betölthessék hivatásukat, hogy képesek legyenek saját életfeltételeik megteremtésére, gyermekek vállalására, felnevelésére. A kormánykoalíció meggyőződése, hogy mindent meg kell tenni azért, hogy a családalapítás ne alacsonyodjék gazdasági kérdéssé, hogy a gyermekvállalás sokaknak ne a szegénység vállalását jelentse.

A kormány azonban a segítő népesedéspolitikáját nem alapozhatja a szocialista utópiából ismert abszolút egyenlőségre, amely a történelem során mindig kudarcot vallott. Ezzel szemben a koalíciós kormány támogatási rendszere a leginkább rászorultak mellett az önmagukért tenni akaró, helyzetükön önerejüket is használva változtatni akaró állampolgárokat is célcsoportnak tekinti. Az állam nem kizárólag a legrászorultabb, támogatásokra, segélyekre szoruló legszegényebbek iránt tartozik felelősséggel, hanem az adófizetők pénzének hatékony felhasználására is garanciát kell nyújtania.

A gyermekeket vállaló családok támogatásának nemcsak anyagi eredménye, hanem erkölcsi hozama, támogatottsága is van. A népesedéspolitikai intézkedések célja a termékenység növelése, a halandóság csökkentése. E feladat sikerét nagyban befolyásolja a népesedéspolitikai célú közkiadások alakulása. A megvalósulás szempontjából egyaránt szükséges a család- és gyermekbarát attitűd erősítése, az életminőség javítása, a jogszabályok összehangolása, a családosok, illetve a gyermekeket vállalók hátrányos helyzetének csökkentése. Minimális cél, hogy a házas vagy családos állapot ne jelentsen hátrányos helyzetet a családon kívüli állapottal szemben.

A jelen törvény csak egy lépcső a családok segítésének folyamatában. A jövőben hangoztatnunk és cselekednünk kell, hogy a kisgyermekes anyák és a sokgyermekes családok fokozott védelmet kapjanak. A gyermekeket vállaló nők a mai magyar társadalomban olyan kettős, talán hármas szerepelvárással kell szembenézzenek, ami aránytalanul nagy terhelést jelent. Kiemelt programok szükségesek az anyai szerep társadalmi fontosságának törvényi, erkölcsi és anyagi támogatására.

Emberöltőnyi orvosi munkám során több tízezernyi terhes nővel való találkozásomkor észleltem, hogy a családanyák mennyire fontosnak tartják, hogy a társadalom elismerje, megbecsülje azt a rendkívüli munkát, amellyel a családokat fenn- és összetartják. A Független Kisgazdapárt ezért is támogatja a törvényjavaslat életbe léptetését. S úgy gondolom, a nyári szünet alatt lehetőségünk lesz a törvényen, a juttatás módján finomítani, és egy-két módosító javaslattal emelni a megszületendő törvény színvonalát.

Köszönöm szépen. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai