Készült: 2024.09.25.17:29:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2012.02.27.), 48. felszólalás
Felszólaló Dr. Nagy Gábor Tamás (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:47


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAGY GÁBOR TAMÁS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Raoul Wallenberg svéd diplomata, több tízezer magyar állampolgár megmentője, a korabeli magyarországi és európai embermentés szimbolikus alakja, 2012-ben lenne 100 éves.

Születésének 100. évfordulója alkalmából Magyarország kormánya úgy döntött, hogy a 2012-es évet Wallenberg-emlékévnek nyilvánítja. Tette ezt azért, hogy az emlékév során Magyarország és polgárai megemlékezhessenek Raoul Wallenberg és munkatársai emberi nagyságáról, akik a zsarnoki rendszerek embertelenségéből, életük kockáztatása árán is, emberek tízezreit mentették meg.

Raoul Wallenberg 1944 júliusában, négy hónappal Magyarország német megszállása után érkezett Budapestre, abban az időszakban, amikor Horthy Miklós kormányzó leállíttatta a zsidók deportálását. Ezt az átmenetileg javuló légkört is kihasználva, hatékonyan együttműködve a magyar segítőkkel, a semleges országok diplomatáival, valamint a Vöröskereszttel, Wallenberg haladéktalanul bekapcsolódott az embermentő tevékenységbe.

Hazánkban a sikertelen kiugrási kísérletet követő nyilas puccs következtében rendkívül drámai helyzet állt elő, amelyben Raoul Wallenberg és az embermentők tovább folytatták tevékenységüket, sokszor életük kockáztatása árán is mentették az állandó fenyegetettségben élő, több tízezer honfitársunkat.

Akkor még számára sem lehetett világos, hogy néhány hónappal később maga is egy másik elnyomó rendszer, a sztálini terror áldozatává válik. 1945 januárjában a szovjet csapatok elhurcolták, és a Szovjetunióból soha többet nem tért vissza, nem tért haza.

Szombaton, február 25-én, a kommunista diktatúra áldozatainak emléknapján az ő emléke előtt is fejet hajthattunk. A Wallenberg-év hivatalos megnyitására azért került sor egy hónappal ezelőtt, január 27-én, mert ez volt az a nap 1945-ben, amikor Wallenberget utoljára látták. A magyarországi megnyitó helyszíne pedig azért lett a Magyar Nemzeti Múzeum, hogy ezzel is kifejezésre juttassuk: Raoul Wallenberg tevékenysége és ennek üzenete a mai kor számára nemzeti ügy.

Tisztelt Államtitkár Úr! Fontos számunkra, hogy a centenárium alkalmából Magyarország méltóképpen emlékezhessen meg Raoul Wallenbergről, és ezzel is kifejezze, hogy Magyarország nagyra becsüli és őrzi a mártír svéd diplomata emlékét.

A fentiek figyelembevételével kérem, hogy tájékoztasson bennünket arról, miként halad a magyarországi Wallenberg-év célkitűzéseinek megvalósulása. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

(14.30)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai