Készült: 2024.09.20.21:31:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

236. ülésnap (2012.11.12.), 52. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:09


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az igazgatási szolgáltatási díj mértékét kormányrendelet állapítja meg. Eszerint az igazgatási szolgáltatási díj alapját a közbeszerzési eljárás becsült értékének arányában határozza meg, mértékét pedig a jogorvoslati kérelmek számához igazítja. Az igazgatási szolgáltatási díj így mindig a beszerzés jelentőségéhez igazodik. A szabályozás célja az volt, hogy úgy szabjon gátat a rosszhiszemű, rendeltetés elleni jogorvoslat-indítási gyakorlatnak, hogy eközben ne akadályozza a jogorvoslati lehetőség érvényesülését.

Az alaptalan jogorvoslati kezdeményezések korábban jelentősen nehezítették az eljárások eredményes lefolytatását, sok esetben akadályozták a beruházások megvalósítását is. Az alapos jogorvoslati kérelem alapján az igazgatási szolgáltatási díj összege visszajár, több kérelmi elem esetén pedig a visszatérítés az alapos és alaptalan kérelmi elemek számának megfelelően arányosan történik. Az állami bevétel mindösszesen 200 ezer forint, amit alapos jogorvoslati kérelem esetén a kérelmezett, azaz a jogsértő elkövető félnek kell viselnie.

(14.30)

Látható tehát, hogy az interpellációban foglaltak ellenében a jogorvoslati díjak nem jelentenek hátrányt a jogorvoslati jogukat megalapozottan gyakorolni kívánó személyek, szervezetek számára. A Közbeszerzési Hatóságtól kapott tájékoztatás szerint 2011. január és 2011. november 7-e között 842 darab jogorvoslati eljárás folyt a Közbeszerzési Döntőbizottság előtt, ebből kérelemre indult 681 darab, hivatalból 140 darab. 2012. január 1. és 2012. november 7. között 614 darab jogorvoslati eljárás folyt a Közbeszerzési Döntőbizottság előtt, ebből kérelemre indult 471, hivatalból 116. Az említett időszakban, tekintettel arra, hogy a kormányrendeletet csak 2012. január 1-je után megkezdett közbeszerzésekre kell alkalmazni, az új közbeszerzési törvény alapján 214, míg a régi közbeszerzési törvény alapján 400 jogorvoslati eljárás indult. Drámáról tehát szó nincs. Az eljárások számának változása alapvetően a közbeszerzési eljárások csökkenésének, az előzetes hirdetmény-ellenőrzés ismételt bevezetésének, illetve a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által végzett előzetes ellenőrzésnek tudható be.

Mindezek alapján megalapozatlan az az értesülés, miszerint az EU vizsgálja a kötelezettségszegési eljárás megindításának szükségességét, a kormányrendelet nem ellentétes az EU-irányelvvel. Nem igaz, amit ön az interpellációban állított, nincs ilyen vizsgálat. Megalapozatlan az az értesülés, miszerint az EU kilátásba helyezte a támogatási források teljes felfüggesztését a magyar közbeszerzési rendszer hibái miatt. Nem igaz, nem tudunk ilyen lépésről. Ennek megfelelően az érintett hatóságok közötti levelezésre, illetve az ön által említett intézkedési terv összeállítására sem került sor, ergo a rendelet visszavonását sem tervezzük.

Köszönöm a figyelmét, és kérem, ha érveim meggyőzték, a válaszomat fogadja el.

Köszönöm, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai