Készült: 2024.09.22.11:10:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

236. ülésnap (2001.11.06.), 167. felszólalás
Felszólaló Dr. Vojnik Mária (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:08


Felszólalások:  Előző  167  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VOJNIK MÁRIA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! A kormányváltás óta az egészségügy nem részesült a gazdasági növekedés által teremtett forrásnövekedésből. Az elmaradt műszerfejlesztések, a gyógyításra fordítható összegek elégtelensége, ma már mindenki által ismerten, fenyegető közelségbe hozta az egészségügy összeomlását. A betegek mindennap elszenvedik az elégtelen ráfordítások következményeit, kórházi kezelésükkor beviszik gyógyszereiket, az élelmiszert, hovatovább már az ágyneműt is. Az egészségügyi dolgozók egy része a rendkívüli munkaterhek és megalázó bérezés miatt elhagyja a pályát, a maradók mindennap megküzdenek az eszközhiánnyal és gyógyszerhiánnyal.

Úgy tűnik azonban, hogy a türelmük véges. A kórházak orvosai, akik tudják, mit jelent, hogy intézményükben egyre szaporodnak a kifizetetlen számlák - tudják, mert ma már tájékozódnak, hogy mit jelent a havonta egymilliárddal növekvő adósságállomány -, megelégelték a hamis sikerpropagandát. A nyilvánossághoz eljuttatott baleseti intézeti kezdeményezés egyre több követőre talál. A működésük ellehetetlenülése miatt kórházak csatlakoztak a kezdeményezőkhöz, bár ön ezt felesleges ribilliónak tartja. A 2001. évi társadalombiztosítási költségvetésben sem volt elég fedezet a biztonságos betegellátást szavatoló dologi költségekre.

Azok a megoldások, melyeket önök választottak, hogy mindig az éppen nyilvánosságra kerülő botrányokat akarják megoldani 10-40-60 milliókkal, a zárt kasszán belüli átcsoportosításokkal, az ágazat szempontjából nem javították a helyzetet. Október végén üres a gyógyszerkassza, a költségvetés módosításáig csak törvényen kívüli megoldások vannak. Ma a baleseti ágazatnak juttat indokoltan magasabb térítési díjat, ám ezt az adott költségvetésben csak mások kárára tudja megtenni. Már a 2001. évi költségvetés sem nyújtott fedezetet a biztonságos működéshez. A 2002. évi tervezett kiadások, mivel nem valós adatokra épülnek, biztos, hogy nem lesznek elégségesek.

Miniszter úr, november eleje van. Tudja-e ön, hogy milyen anyagi feltételek között működik az egészségügyi ellátórendszer 2002-ben? Honnan lesz fedezete a gyógyszerkiadásoknak, ha az ez évi teljesítés több mint a jövő évi terv? Honnan lesz fedezet a kórházakban műszerre, gyógyszerre, működési kiadásokra? Milyen megoldások lehetségesek az ötvenezer forintos minimálbér mellett a magas képzettségű szakdolgozók és orvosok megbecsülésére a részleges pótlékemelésen túl?

 

 

(14.20)

 

Miniszter Úr! Kezdeményezte-e ön az Egészségbiztosítási Alap felügyelőjeként a társadalombiztosítás költségvetésének 2002. évi módosítását?

Várom válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  167  Következő    Ülésnap adatai