Készült: 2024.09.19.14:23:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

169. ülésnap (2004.09.29.), 191. felszólalás
Felszólaló Dr. Schvarcz Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:01


Felszólalások:  Előző  191  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHVARCZ TIBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Közös felelősségünk a rendszerváltás óta, hogy nem tettünk meg mindent az egészségügy bátor és határozott átalakításában. Az egészségügy átalakítása s annak kérdése azért is bonyolult, mert az átalakítás alatt az ellátórendszernek zavartalanul működnie kell. Az egészségügy ma súlyos egyenlőtlenségektől, torz szerkezettől és forráshiánytól terhelt. Azt gondolom, hogy mindenkinek tudnia kell, az ellenzéknek is, és tudomásul kell venni az érdekképviseleteknek is, hogy a nemzetgazdaságtól független egészségügy nem létezik. A megtermelt javak, a befizetett járulékok fedezik a nemzetközileg is egyre növekvő egészségügyi kiadásokat. Ahhoz kell jó program, szigorú szabályok, pontos, jól kialakult rendszer és ellenőrzés, hogy a rendelkezésre álló eszközök leghasznosabban szolgálják az embereket, az ellátókat és az ellátórendszert.

A gyarapodó költségvetési hozzájárulás elegendő forrást biztosít az emberek jobb ellátására, és ez bizonyos változásokat is lehetővé tesz. Az egészségügyben egyidejűleg kell átalakítani az érdekeltségi rendszert, át kell alakítani a szervezetet, a szerkezetet, és mindemellett meg kell teremteni a magántőke egyre nagyobb szerepvállalását. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Mikor és miből?) Ezen átalakulásokat csak úgy lehet megtenni, hogy megtartjuk a szolidarisztikus alapon működő biztosítási rendszert.

Az embereket az egészségügy átalakítása, a reformok, a különféle programok általában hidegen hagyják, s a média segítségével sokszor úgy veszik, hogy a hatalom, a politika riogatja őket a különféle ki nem érlelt reformkoncepciókkal.

(15.40)

Az embereket, tisztelt képviselőtársaim, az érdekli, hogy milyen színvonalú kórházi ellátást kapnak, milyen a gyógyszerellátottság, mennyit kell várni, és milyen mértékben férnek hozzá az egészségügyi ellátáshoz. Ennek értelmében a kormányprogram alapvető célja az, hogy folytatja a kórház-komfortosítási programját, a finanszírozásban zökkenőmentes finanszírozást biztosít, és úgy alakítja át az egészségügyet, hogy az egyes térségek, régiók messzemenően beleszólhassanak az ellátás szerkezetébe, színvonalába és abba, hogy milyen formában történjen az egészségügyi ellátás. Az egész programot az kell hogy áthassa, hogy nem erre a négyéves ciklusra vagy a hátralevő húsz hónapra tervezünk programot, hanem olyan alapelveket kell lefektetni, amelyek mentén szakmai konszenzust lehet elérni, hiszen az egészségügy átalakítása ciklusokon átívelő folyamat kell hogy legyen. Ezért kiemelkedő fontosságúnak tartjuk az egészséges, élhető környezet biztosítását, valamint a népegészségügyi program folytatását. A népegészségügyi programon belül kiemelten kezeljük a daganatos megbetegedések megelőzését, diagnosztikáját és kezelését, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedéseket, s ennek megfelelően több hemodinamikai laboratórium létrehozását biztosítja a kormányprogram.

A másik, ami alapvetően érdekli az embereket, hogy milyen gyorsan jut el a kórházba, ha megbetegszik. Ezért a mentőautók cseréjét, a sürgősségi betegellátás fejlesztését változatlanul prioritásként kezeljük.

Ahhoz, hogy az egészségügyi átalakítás folyamatos legyen, néhány alapkérdésben meg kell tudni egyezni. Ez szerintünk a szolidarisztikus alapelv, a népegészségügyi program folytatása, a sürgősségi ellátás, az idősekről való gondoskodás, ennek keretén belül pedig az ápolásbiztosítás bevezetése, a komfortosítás és a minőségbiztosítás megteremtése az egészségügyben. Ez, tisztelt képviselőtársaim, jelent protokollokat, szakmai irányelveket, amelyeket be kell tartani és be kell tartatni. A népegészségügyi program megvalósítása érdekében szükségesnek látjuk egy olyan kormányzati megbízott létrehozását, aki átfogja az egészségfejlesztésre szánt, több tárcánál meglévő programokat, forrásokat, és egy cél érdekében, az egészségfejlesztés érdekében hatékonyan felhasználja azokat. Célunk az, hogy az emberek tovább éljenek három évvel, mint korábban, és ezt egészségesebben éljék meg. Ennek feltételei adottak, és az elmúlt évek kedvezőtlen halandósági mutatói megfordulni látszanak. Javult a születéskor várható élettartam a férfiak vonatkozásában, a nőknél pedig különösen. Ahhoz, hogy ezt meg tudjuk valósítani, többek között csökkenteni kell a csecsemőhalandóságot, mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy gyermekeink tudása, egészségi állapota javuljon, ezért össze kell fogni a gyerekprogramokat is, légyen az sport, egészségügy, oktatás, nevelés, s ezért egy olyan interszektoriális szerv vagy egy kormánymegbízott beállítása szükséges, aki összefogja ezeket a programokat és forrásokat.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ez a kormányprogram minden területen az emberekről, a jobb életfeltételekről, az igazságosságról, az esélyekről szól. Ezért elfogadásra javaslom.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  191  Következő    Ülésnap adatai