Készült: 2024.09.19.22:47:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

132. ülésnap (2004.03.17.), 134. felszólalás
Felszólaló Balsay István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:17


Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALSAY ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm a szót. Örülök, hogy eljött a nyílt beszéd ideje a másik oldalról is, de az önkormányzatiság sokat sejtető megfogalmazása a tévénézők vagy a kevésbé képzett emberek számára - akik a parlamenti vitában nem ismerik fel, hogy mi a lényeg - megtévesztő lehet. Sokan vagyunk itt mind a két oldalon olyanok, akik tíz-tizennégy éve ezzel a kérdéskörrel foglalkozunk.

Kovács Zoltán úr megfogalmazta a Fidesz álláspontját. Mi az önkormányzatok mögött mindig óvodát, iskolát, utat, járdát, egészségügyi, szociális - és még sorolhatnám a kötelező feladatokat - közszolgáltatásokat értünk. Aki ebbe a rendszerbe úgy akar beavatkozni, hogy a területfejlesztés érdekében alkotmány- és önkormányzatitörvény-módosításhoz nyúl, annak tisztán kell beszélnie, úgy, ahogy néhány megtévedt szocialista párti képviselő tette, amikor bevallotta, hogy iskola-összevonásokról, életképtelen, nem hatékony településekről szól. Itt az ideje a nyílt beszédnek! Mi ezt nem akarjuk. Mi azt akarjuk, hogy az önkormányzatok szabad társulásban döntsék el, és hogy az ehhez szükséges finanszírozást biztosítsuk.

A rendszerváltás hajnalán attól volt hangos mindegyik tábor, hogy a törvény álljon az önkormányzatok felett, s nem helyi jó vagy kiskirályok. Akik önkormányzati jogokat akarnak adni polgármestereknek és megyei elnököknek, azok helyi pénzelosztó döntési fórumokat akarnak létrehozni önkormányzati területen.

 

(14.00)

 

Miniszter asszony megtévedt, amikor azt mondta, hogy önkormányzati szint jön létre. A magyar önkormányzati rendszerben nincsenek önkormányzati szintek, s remélem, hogy ez így is marad. A szubszidiaritás számomra azt jelenti, hogy csak törvénnyel lehet elvonni jogokat attól a közösségtől, amelynek a legtöbb információja van, másrészt a hatalomnak alkalmassá kell tenni, hogy ezeket a jogokat gyakorolja. Azon dolgozzunk, hogy ezek a közösségek alkalmasak legyenek a közfeladat ellátására, ne pedig azon, hogy elvegyük tőlük a döntési jogokat.

Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai