Készült: 2024.09.26.05:03:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

85. ülésnap (2019.10.21.),  141-147. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:06


Felszólalások:   135-141   141-147   147-153      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e az államtitkári választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 105 igen szavazattal, 34 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Varju László, a DK képviselője, interpellációt nyújtott be az agrárminiszterhez: „Mikor mond le a Fidesz az újpesti erdőírtásról?” címmel. Varju László képviselő urat illeti a szó.

VARJU LÁSZLÓ (DK): Köszönöm szépen. Államtitkár úr, Farkaserdő Káposztásmegyer egyik büszkesége Újpesten, egy gyönyörű erdős terület, amelyhez fogható nem sok van ilyen közel lakókörnyezethez. A szomszédos homoktövis természetvédelmi területtel együtt mintegy 105 hektáros erdő a helybéli polgárok kedvelt kirándulóhelye, benne hosszú sétákra, sportolni vágyók számára futásra is alkalmas számos ösvény áll rendelkezésre, igen sok ehető gombafaj terem meg benne a környékbeli gombászok nagy örömére.

Ebből az erdőből szeretett volna már régen kivágatni kéthektárnyit egy íjászközpont létesítése érdekében Újpest eddigi polgármestere, Wintermantel Zsolt, és a testület döntése értelmében a területet 15 évre már haszonkölcsönbe is adták az Íjász Szövetségnek, méghozzá ingyen.

Mit tesz isten, a cserébe beerdősítendő 6 hektár számára, amit a polgármester úr erre kijelölt, tulajdonképpen 10-15 méteres fákkal borított, gyakorlatilag egy önerdősült terület van már, és így e szerint a szélhámos terv szerint tehát az erősítés annyiból állna, hogy eleve fás területet adminisztratív döntéssel erdős művelési ágba vonnának át, vagyis a kerület továbbra is szegényebb maradna zöldterülettel.

Wintermantel úr ugyan már egy hete nem polgármester, a veszély azonban nem múlt el. Ahogyan Borkai Zsolt botrányában a győri polgármester züllöttségén kívül a Fidesz és az Orbán-kormány egész működése, világlátása is tükröződik, ugyanúgy  bár lehet, hogy az íjászat csak Wintermantel Zsolt szívügye  az erdők és zöldfelületek pusztítása szemlátomást a kormányzat prioritásai közé tartozik.

A kőbányai Újhegyi lakótelep, a Kossuth tér, a Városliget, a József nádor tér, az Orczy-park, az Etele út, a zuglói BVSC-pálya mind-mind abba a kategóriába tartozik, amit önök nem kímélnek. Bár Újpest fideszes polgármestere már megbukott, nincs rá garancia, hogy a kormány az önkormányzat hatásköréből kivonva saját hatáskörben nem készül újabb irtásra.

Kérdezem tehát akkor államtitkár urat: egyetérte ön, az ön által vezetett minisztérium egy esetleges erdőirtással a Farkaserőben? Az Agrárminisztérium hajlandó-e ilyen terv esetében kiállni a természetes környezet és a klíma védelméért? Kívánnak-e ez ügyben vizsgálatot indítani és abban végre döntést hozni?

Köszönöm szépen. Várom válaszát. (Taps az MSZP, a DK, az LMP és a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Farkas Sándor államtitkár úrnak.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Képviselő úr azonos tárgyú szóbeli kérdésére június 17-én államtitkár-kollégám már válaszolt, de engedje meg, hogy ismételten elmondjam az Agrárminisztérium álláspontját. A tárca és a szakmai irányítás alatt álló hatóságok az erdőgazdálkodásért való felelősségük körében semmilyen erdőirtással nem értenek egyet, és küzdenek azért, hogy ne csak a magyar erdőgazdálkodás, de minden más zöldterület-gazdálkodás a fenntarthatóság feltételei szerint működjön. Itt csak megjegyzem, tisztelt képviselő úr, hogy az előbb már olyan példákat is sorolt, amiket a kérdésében nem fogalmazott meg korábban.

(17.20)

Tájékoztatom, hogy az újpesti Farkaserdő az országos erdőállomány adattárában nyilvántartott erdő, s mint ilyen, rendelkezik hosszú távú erdőtervvel, amely biztosítja a közérdekkel összhangban történő gazdálkodást. Információim szerint a területen tervezett erdőterület igénybevételére csupán elvi engedélyt adott ki az illetékes kormányhivatal erdészeti hatósága. Az erdőterület más célú igénybevételére, különösen a budapesti agglomerációba tartozó területen igen szigorú feltételek teljesülése és szabályok betartása mellett kerülhet csak sor.

Egyrészt az erdők igénybevétele az erdőgazdálkodástól eltérő célokra csak közérdekből és csak kivételesen történhet meg, ahol a hatóság mind a közérdeknek való megfelelőséget vizsgálja, mind pedig azt, hogy a kívánt beruházás megvalósulhat-e más helyszínen is. Másrészt az agglomerációban az erdőterület más célra történő igénybevételének feltétele a legalább azonos nagyságú területen történő csereerdősítés végrehajtása, azért, hogy a térség erdőborítottsága ne csökkenjen. Az elvi engedély alapján egyetlen fa sem vágható ki, illetve az erdészeti hatóság már az elvi engedély kiadásakor jelezte, hogy az erdőgazdálkodásból kivont területért cserébe kellő nagyságú és minőségű faállományt kell biztosítani. A csereerdősítés területén a faállomány védelmi szintje magasabb lesz. Többek között ez a rendelkezés a garanciája annak, hogy az erdők területe érdemben ne csökkenjen.

Fel szeretném hívni a tisztelt képviselő úr figyelmét végül is arra, hogy az elhanyagolt területeken, amire ön is részben hivatkozott, a faállomány többsége, éppen a klímaváltozás egyik következményeképpen általában sajnos idegenhonos, intenzíven terjedő (Arató Gergely: Mint a migránsok.) és a hazai természeti környezetet agresszívan támadó fafajokból jön létre, mint például a bálványfa vagy a zöldjuhar. A folyamatosan kezelt közpark és a csereerdősítés során létrejövő magasabb természetességi fokú erdő előrelépést jelent annak a problémának a kezelésében, hogy a természetvédelmi kockázatokat minél jobban csökkentsük.

Bízom benne, hogy a felmerült kérdéseire adott válaszaim minden aggodalmát eloszlatják. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Kérdezem képviselő urat, elfogadja-e az államtitkári választ.

VARJU LÁSZLÓ (DK): Államtitkár úr, a válasza elején némi bizakodásra adott okot, de aztán a végére eljutott odáig, hogy egészen biztos, hogy önök kiadtak elvi engedélyt, a fákat ki akarják vágni, és éppen ezért Újpesten a fideszes polgármester bukása teljesen helyes volt, mert az emberek így megakadályozták azt, hogy önök ott erdőt irtsanak. Ugyanezt tették a Pannónia utcában, a Bocskai úton, a Dagály fürdőnél, és még sorolhatnám tovább. Úgyhogy, tisztelt államtitkár úr, az, ahogy önöknél akár a Győr városára szégyent hozó Borkai Zsolt polgármester maradhat ott (Farkas Sándor: Mi köze annak ehhez?), mindössze a Fideszből kellett kilépnie, éppen ezért azt mondom, ha Farkaserdő miatt túl nagy lesz a botrány, akkor legföljebb majd ön is kiléphet ebből a pártból, és akkor megúszhatja. Én azt gondolom, hogy ez a válasz nem elfogadható, mert önök továbbra is fát akarnak vágni. Köszönöm szépen. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadják-e az államtitkári választ. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 107 igen szavazattal, 34 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett az államtitkári választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Schmuck Erzsébet, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszter úrhoz: „A nyugdíjemelés és nyugdíjprémium kritikus pontjai.” címmel. Schmuck Erzsébet képviselő asszonyt illeti a szó.




Felszólalások:   135-141   141-147   147-153      Ülésnap adatai