Készült: 2024.09.21.06:10:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2018.12.11.),  147-154. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 11:30


Felszólalások:   139-146   147-154   155-158      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! A határozathozatalokra holnapi ülésnapunkon kerül sor. Most soron következik az egyes törvényeknek az agrárgazdaság versenyképességével összefüggő módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A Győrffy Balázs, Font Sándor és Jakab István fideszes képviselőtársaink által benyújtott T/3637. számú előterjesztés és az ahhoz érkezett bizottsági nem önálló indítványok a parlament informatikai hálózatán valamennyiünk számára elérhetők.

A vitában elsőként a Törvényalkotási bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor. Megadom a szót Fazekas Sándor képviselőtársunknak, a bizottság előadójának. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

(12.40)

DR. FAZEKAS SÁNDOR, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársak! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2018. december 6-án tartott ülésén megtárgyalta az egyes törvényeknek az agrárgazdaság versenyképességével összefüggő módosításáról szóló T/3637. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 23 igen szavazattal, 6 nem szavazat ellenében, 3 tartózkodás mellett elfogadta.Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés előtt fekvő jelen törvényjavaslat célja, hogy a benne foglalt öt törvény módosításával javítsa az agrárium szereplőinek versenyképességét. Valamennyi törvény esetében cél, hogy az életbelépése óta eltelt időszakban tapasztalható, a gyakorlatban megjelent kérdésekre válaszokat adjunk, tapasztalataink alapján finomítsuk, módosítsuk az eljárásrendeket.

Tisztelt Képviselőtársaim! A módosítások mind előmozdítják tehát a hazai agrárium fejlődését, ezért kérem önöket, hogy támogassák a törvényjavaslatot. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A Törvényalkotási bizottság kisebbségi véleményét Varga László képviselőtársunk, az Országgyűlés jegyzője ismerteti. Parancsoljon, jegyző úr, öné a szó.

DR. VARGA LÁSZLÓ, a Törvényalkotási bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az általános vitában nagyon világosan elmondtam, hogy mi a problémánk ezzel a javaslattal. Nyilván öt törvényt is érint, tehát a szokásos salátatörvény-probléma itt is érvényesül, van, ami támogatható, de nagyon sok minden nem, és lex Mészárosnak is neveztük részben ezt a javaslatot az általános vita során.Módosító indítvánnyal éltem ebben a tekintetben is, amely azokat a problémákat, amelyeket ott fölvetettem, részben orvosolta volna, azonban, ahogy azt megszokhattuk, ebből semmit nem fogadtak meg, nem építettek be a javaslatba. Egyet azonban még megállapítanék mindenképpen, ez az, hogy különösen abban a helyzetben, amibe itt a tisztelt Ház került, hogy egy későn, az ülés elkezdése utáni e-mailban kiküldött meghívó alapján tartott Igazságügyi bizottságot láthattunk tegnap, ez alapján elég furcsa, hogy önök helyben osztanak ki egy módosító indítványt az előterjesztéssel kapcsolatban, ami indokolást sem tartalmaz. Ez történt itt konkrétan a kamarai tisztújító kapcsán, utólagosan azt legitimáló, visszamenőleges hatályú szabályozásokat tartalmazó javaslat kapcsán. Ez is meg egyébként sok minden más szerintünk alaptörvény-ellenes, ennek megfelelően fogunk fellépni, ha ez a javaslat elfogadásra kerül. Ennyit erről.

Egyébként még pár mondat talán a javaslat címéről, mert arról is azért szót váltottunk. Amikor az agrárgazdaság versenyképességével összefüggő módosításokról beszélünk, akkor biztos mást vár azért az ember, az átlagfelhasználó vagy az előterjesztést elolvasó. Az agrárgazdaság versenyképességének nagyon komoly akadályai vannak. Ennek a legkomolyabb akadálya az önök politikája szerintünk, de nagyon komoly akadálya az is, hogy az öntözött területek száma, nagysága jelentősen visszaszorult az elmúlt időszakban  erről beszéltünk is az általános vita során , 100 ezer hektár alá. 200 ezer hektár volt ez a szám nem is oly régen, és akár egy nagyon hatékony politika kapcsán az 500 ezer hektár sem lenne lehetetlen, bár nyilván ez egy elég ambiciózus szám. (Farkas Sándor ingatja a fejét.) Látom, államtitkár úr is annak tartja, mindenesetre valamelyest biztatott az általános vitában, hogy arra utalt, hogy állandó, fix források lesznek az öntözött területek számának, nagyságának növelése érdekében a költségvetésben. Szeretnénk ezeket látni, szeretnénk tetten érni, szeretnénk azt látni, hogy erre valóban vannak források.

Azt gondolom, ha valamiben együtt lehetne működni, vagy talán pártállástól függetlenül lehetne támogatni, az az, hogy legalább első körben ezt a 200 ezer hektárt célozzuk meg, ennyi öntözött terület legyen Magyarországon. A humbug, meg a „kamara alá toljunk be mindent” helyett szerintünk ez már önmagában, ez az egy kérdés sokkal jobban szolgálná a magyar agrárgazdaság versenyképességét.

Nyilvánvalóan a javaslatot ebben a formában nem tartjuk támogathatónak, ennek adtam én magam is hangot a Törvényalkotási bizottságon, talán ezzel az előzetes események alapján nem okoztam olyan nagyon nagy meglepetést. Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, jegyző úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Megkérdezem Győrffy Balázs képviselő urat, hogy mint előterjesztő, kíváne most szólni, vagy a zárszóban kíván. (Győrffy Balázs: A végén.) Köszönöm, a zárszóban kíván. Megkérdezem a kormány képviseletében Farkas Sándor államtitkár urat, hogy kíváne szólni. (Jelzésre:) Igen, kíván. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az egyes törvényeknek az agrárgazdaság versenyképességével összefüggő módosításáról szóló törvényjavaslathoz előkészített összegző módosító javaslat a jogalkalmazókra nézve kedvező változásokat kíván eszközölni a törvényjavaslat szövegén. Ilyen módosítás a vadászíjjal, ragadozó madárral vagy magyar agárral vadászni kívánók lőgyakorlat alóli mentesítése, valamint a vadkárfelmérési eljárásban végzett helyszíni szemle során a vadászatra jogosult részvételi lehetőségének biztosítása. Szintén helyes irány az agrárkamarai választásokkal kapcsolatos esetleges félreértéseket, félreértelmezéseket tisztázó módosító rendelkezések, amelyek biztosítják a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara tagsága számára a gyors és eredményes lebonyolítási rendszer alkalmazását; és természetesen azokra a felvetésekre, Varga képviselőtársam gondolatsorára, amelyek az öntözéssel kapcsolatban felmerültek, úgy gondolom, a kormány időben megfelelő választ fog önnek adni. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Ház! Tájékoztatom önöket, hogy a kijelölt Mezőgazdasági bizottság előadót nem állított. Most a képviselői felszólalások következnek. Kérdezem képviselőtársaimat, hogy kíváne valaki a vitában felszólalni. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok. A vitát lezárom.

Megkérdezem Győrffy Balázs képviselő urat, hogy kíváne zárszót mondani. (Jelzésre:) Igen. Parancsoljon, öné a szó.

GYŐRFFY BALÁZS (Fidesz): Igen, elnök úr. Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Ahogy az általános vitában is ismertetésre került, az agrárgazdaság versenyképességének elősegítése érdekében a törvénymódosító javaslat több jogszabály módosítását is tartalmazza. A rend kedvéért elmondanám ezeket: a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény; a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény; a vízi társulatokról szóló 2009. évi CXLIV. törvény; a szakképzésről szóló 2011. évi CLXXXVII. törvény; illetve a Magyar Agrár, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamaráról szóló 2012. évi CXXVI. törvény.A törvényjavaslat az elmúlt két hétben a Mezőgazdasági bizottság, majd a Törvényalkotási bizottság napirendjén is szerepelt. A lefolytatott általános vitának és a bizottsági vitának igazából egy konklúziója van mindannyiunk számára, mégpedig az, hogy a komplett magyar baloldalnak nincs egyetlenegy agrárpolitikusa sem, nincs egyetlenegy agrárpolitikusa sem a magyar parlamentben, hisz folyamatosan olyan személyek hozzászólásait kell hallgatni, akik elmondják, hogy egyébként nem értenek ahhoz, amiről beszélnek, de attól függetlenül türelmesen végighallgatjuk ezeket. (Moraj, közbeszólások az MSZP soraiból.)

Az eljárás során elfogadott módosításokat szeretném önökkel ismertetni. A vadgazdálkodási törvény kiegészül azzal a rendelkezéssel, hogy mentesülnek a kizárólag vadászíjjal, ragadozó madárral vagy magyar agárral vadászók a gyakorlati vadászlövészet vizsgarész alól, lévén egy kizárólag tűzfegyver nélkül vadászni kívánó személytől nem indokolt megkövetelni a gyakorlati lövészeti vizsgát. Idevonatkozóan hatályát veszíti a rendelkezés, hogy a vadászíjjal történő vadászat esetében egy különös igazolást is magánál kell tartania a vadásznak, ugyanis a vadászjegy már egyébként is tartalmazza az íjjal történő vadászatra való utalást.

Egy eddig eltérő eljárást egységesít az a módosítás, miszerint a vadkár felmérése során akkor is ki kell értesíteni a vadászatra jogosultat a szemléről, ha azt a közjegyző kezdeményezi, ezzel szinkronba kerül az eljárás a bíróság vagy a jegyző által kezdeményezett eljárással.

(12.50)

A módosítás az agrárkamarai változásokat érintően is módosul. Erre a módosításra azért volt szükség, mert a jelenleg hatályos szöveg megalkotásával nem volt jogalkotói cél, hogy mondjuk, 50 ezer embert egy napon, egy adott időpontban összeültessen és meghatározott napirenddel vitát folytasson le. Ez ugyanis ellentétes lenne mind a jogalkotói szándékkal, mind pedig a józan ésszel, amelyet a bíróságnak vizsgálnia kell, különösen azokban az esetekben, ha egy jogszabályt értelmeznek. Ráadásul a kamarai választások során tapasztalhattuk, hogy a közjó sem sérült, mivel közel 50 ezer kamarai tag nyilvánította ki akaratát meglehetősen egyhangúlag.

A fenti pontokat mind a Mezőgazdasági bizottság, mind pedig a Törvényalkotási bizottság támogatja. Kérem, hogy képviselőtársaim is tegyenek így, és szavazatukkal támogassák azt. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   139-146   147-154   155-158      Ülésnap adatai