Készült: 2024.09.23.05:47:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2018.11.12.),  205-212. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:58


Felszólalások:   197-204   205-212   213-222      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Mielőtt folytatjuk munkánkat, tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy Tordai Bence képviselő úr sajnos elhagyta az üléstermet (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Nem hiányzik.), tehát nem tudom itt személyesen tájékoztatni. Házelnök úrnál kezdeményezni fogom a Házbizottság előtt is az ő cselekedetének a kivizsgálását, ugyanis nemhogy csupán szemléltetés, hanem az a magatartás durván sértette a Ház tekintélyét, amit ő itt elkövetett. (Közbekiáltások a Fidesz soraiból: Úgy van!) Úgyhogy írásban tájékoztatni fogom házelnök urat, és a szükséges intézkedést megteszem. (Zaj.) Ez valamennyiünk érdekét sérti, és a Ház tekintélyét súlyosan rombolja. Ezt a stílust nem engedhetjük meg magunknak sem most, sem később.Tisztelt Országgyűlés! Folytatjuk munkánkat. Kepli Lajos, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az agrárminiszternek: „Meddig él vissza a hatalom mindannyiunk türelmével?” címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Farkas Sándor államtitkár urat, miniszterhelyettest jelölte ki. Kérdezem képviselő urat, elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy személyesen miniszter úrtól kéri a választ. (Jelzésre:) Igen, öné a szó, képviselő úr.

(17.50)

DR. KEPLI LAJOS (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Ma már itt elhangzott, hogy a kormány egy példátlan létszámleépítést, vagy ha úgy tetszik, vérengzést tartott az Agrárminisztérium környezetvédelmi államtitkárságán. Az ezzel kapcsolatos részletekre volnánk kíváncsiak, hiszen egészen példátlan az a nagyságrendű, 44 százalékos létszámleépítés, amely a hírek szerint bekövetkezett, és éppen a környezetvédelmi főosztálynál. Mintha az Agrárminisztériumon belül is, ahogy az előző években is láthattuk, a legkisebb érdekérvényesítő képességgel rendelkező államtitkárságon vernék el a port, és építik le azt a területet, amely amúgy is már a megszűnés határára került az elmúlt nyolc évben, vagy talán már túl is van azon a határon, hiszen érdemben környezetvédelemről, természetvédelemről egyre kevésbé beszélhetünk Magyarországon. Az imént miniszterelnök-helyettes úr egy előző azonnali kérdésre csak általánosságokban válaszolt, illetve azt mondta, hogy minden rendben van a felmondásokkal, hiszen az ügyfélkapun keresztüli értesítés mindenben megfelel a hatályos törvényeknek. Mi ettől még nem gondolnánk, hogy ezek az elbocsátások rendben lennének, hiszen olyan, több évtizedes tapasztalattal rendelkező szakembereket küldtek el, akik a szakmai munkáért nap mint nap helytálltak, hogy azok a határozatok, azok az okiratok, amelyek kikerülnek az államtitkárságról, szakmailag valóban megalapozottak legyenek az egyes ügyekben, amelyekben nap mint nap eljártak. Ezeket az embereket megpróbálják majd én nem tudom, hogy mivé átképezni különféle programok segítségével, de ez a környezetvédelmi ágazat helyzetén semmit nem javít.

Arra vagyunk kíváncsiak, hogy azok a számok, amelyek itt elhangzottak, valósak-e, és ha igen, hogyan fogja ezek után az államtitkárság a szakmai feladatait ellátni. Ezért aggódunk másodsorban; elsősorban természetesen a kirúgott emberekért, de az ágazati helyzetért és a szakmapolitikáért is mindenképpen. S arra is kíváncsiak vagyunk, hogy követik-e ezt még további leépítések. Hírlik, hogy a nemzeti parkok is összevonásra kerülnek a kormány tervei szerint. Erről is mondhatna valamit államtitkár úr. Egyáltalán mi az elképzelésük, hogy van-e még értelme Magyarországon környezetvédelemről vagy természetvédelemről beszélni? Köszönöm szépen és várom a válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Farkas Sándor miniszterhelyettes úrnak. Parancsoljon!

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársam! Valóban, az elmúlt napokban úgy, mint az összes többi minisztériumnál, az Agrárminisztériumban is bizonyos létszámcsökkentések megtörténtek a bürokráciacsökkentés elve alapján. Ezzel kapcsolatban szeretném megnyugtatni a képviselő urat, hogy a ma délelőtti minisztériumi vezetői megbeszélés alapján a környezetvédelemért felelős államtitkár úr megnyugtatott mindannyiunkat, úgy gondolom személy szerint is, hogy a feladatukat és a munkájukat továbbra is el tudják végezni megfelelő szakmai színvonalon. Az Agrárminisztérium, ahogy az előbb is említettem, mint minden más minisztérium természetesen végrehajtja a kormányzati bürokráciacsökkentési programot. Nekünk is az a célunk, hogy csak annyian dolgozzanak a központi közigazgatásban, ahány emberre feltétlenül szükség van, és a tervezett béremeléssel a kormánytisztviselőink anyagi megbecsülése javuljon. A minisztériumban megszűnő státuszok számát egy kormányrendelet, kormányhatározat rögzíti; a számát most nem hozom elő, ha kíváncsi, el tudom mondani. Átlagosan a státuszok 9-10 százaléka betöltetlen volt, így a gyakorlatban, mind a minisztérium, mind a háttérintézmények esetén a megszüntetendő státuszok felénél kerül sor a közigazgatásban dolgozók elbocsátására.

A kormányzati létszámcsökkentésben érintettek mielőbbi elhelyezkedését, ahogyan miniszter úr az előbb is említette, a „Karrier híd” program is segíti. A minisztérium minden eddigi feladatát a jövőben is el tudja látni, természetesen a természet- és környezetvédelmi feladatokat is.

Köszönöm megtisztelő figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Viszonválaszra megadom a szót a képviselő úrnak. Parancsoljon!

DR. KEPLI LAJOS (Jobbik): Köszönöm szépen. Örülök, hogy önöket az államtitkár megnyugtatta, hogy az önök munkája megmarad, és hogy még maradnak néhányan a minisztériumban. Azt nem gondolom, hogy ha a megmaradtaknak a már régóta esedékes valamilyen szintű béremelést végrehajtanak, az pótolni fogja azt a közel 60 embert, 56 embert, akit az államtitkárságról elküldenek, hiszen ez egy 44 százalékos leépítést jelent. Ez vagy azt jelenti, hogy az a 44 százaléknyi ember eddig sem végzett önök szerint érdemi munkát és ezért nem fognak hiányozni, vagy pedig azt jelenti, hogy önök 44 százalékkal, majdnem a jelenlegi létszám felével is el tudják végezni, végeztetni ugyanazt a munkát, mert nyilvánvalóan nem önök fogják elvégezni, hanem a megmaradt emberek. Ez számunkra teljességgel elfogadhatatlan, hiszen a környezetvédelmi és a természetvédelmi szektor működőképességét sodorja a megszűnés határára.

S még a nemzeti parkokkal kapcsolatban szeretném, ha államtitkár úr arra is válaszolna, hogy van-e terv további elbocsátásokra, illetve a nemzeti parkok összevonására. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszonválasz illeti meg a miniszterhelyettes urat. Parancsoljon!

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársam! A mi munkánk egy részfeladat, ha így nézhetem. Tehát nem mimiattunk dolgoznak a kollégák, hanem az ügyért, az egész agráriumért. Szeretnék egy pontosítást az ön figyelmébe ajánlani. Önök, bocsánat a kifejezésért, lehet, hogy kavarják a 44 százalékot a 44 fővel. Szeretném határozottan elmondani önnek, hogy 22 fővel csökkent az államtitkárság létszáma. (Dr. Kepli Lajos: Mi többről hallottunk.) Tessenek szívesek utánanézni! Tehát ez a kérdés erről szól.

A másik pedig az, hogy a nemzeti parkok jövőjével kapcsolatban semmiféle változás nem lesz. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   197-204   205-212   213-222      Ülésnap adatai