Készült: 2024.09.25.21:10:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

193. ülésnap (2001.03.08.), 8. felszólalás
Felszólaló Csizmár Gábor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSIZMÁR GÁBOR, az oktatási és tudományos bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az oktatási és tudományos bizottság valóban február 8-án tárgyalta ezt a törvényjavaslatot, és nem kell elhallgatnunk az Országgyűlés plénuma elől, hogy 10:9 arányban tartotta alkalmasnak általános vitára. Ez a szavazás mutatja azt, hogy meglehetősen nagy szakmai vita folyt a törvényjavaslatról, és az, amit én most kisebbségi véleményként fogok elmondani, szeretném, ha világos lenne mindannyiunk számára, hogy nem feltétlenül csak ellenzéki vélemény, hanem valóban a kisebbségben maradtak szakmai véleménye, de ez politikai értelemben nem felel meg egy az egyben a kormánypárti-ellenzéki pártok szokásos felállásának.

A bizottsági vitában elég sok képviselőtársam fogalmazta meg, hogy szükséges lenne, hogy a kormány vonja vissza ezt a törvényjavaslatot, és egy lefolytatott, alapos szakmai egyeztetés után hozza vissza az Országgyűlés elé, ugyanis sem az Országos Köznevelési Tanács, sem a tankönyves vállalkozók testülete nem támogatta ennek a törvényjavaslatnak a tartalmát. Megfontolandó tehát, hogy ha mindazok, akik fogyasztói a tankönyveknek, és mindazok, akik gyártói a tankönyveknek, meglehetősen sok súlyos, aggályos pontját vették észre ennek a törvényjavaslatnak, hogy ezek után az Országgyűlés lefolytasson-e róla egyáltalán vitát, nem lenne-e célszerűbb, ha a kormány visszavonná a törvényjavaslatot, lefolytatná ezeket az egyeztetéseket, és akkor hozná ide, amikor már valami minimális egyetértés mutatkozik a felek között.

Felvetődött a vitában, hogy ezt a tankönyvpiacot nem kell törvényben szabályozni, hiszen nem olyan nagyságrendű piacról van szó, és az is megfogalmazódik, hogy a piac egyébiránt működik, ráadásul nem is rosszul. Megfogalmazódott a vitában hiányosságként, hogy a kormány nem nyújtott be semmifajta hatásvizsgálatot, hatáselemzést a törvényjavaslat mellé; még azt a bizonyos - a Házszabályban, illetve a jogalkotási törvényben megfogalmazott - kötelezettségét sem teljesítette, hogy a törvényjavaslat költségvetési vonzatairól tájékoztassa az Országgyűlést.

Felvetődött a vitában, hogy egyáltalán ilyen törvényjavaslatban kétféle dolgot lehet-e szabályozni, nevezetesen, hogy a törvény első felében lévő szabályokat nem a közoktatási törvényben kellene-e megfogalmazni, már amennyiben törvényi szintű szabályozásra esetleg szükség van, másrészről pedig, hogy a törvényjavaslat második felében, amely döntően a tankönyves vállalkozók országos testületéről mint köztestületről szól, nem szükséges-e valamifajta egyszerűsítettebb szabályozás, és hogy a törvény csak magáról a köztestületről szólna.

Elvárásként megfogalmazódott a vitában, hogy olyan piaci szabályok legyenek, hogy legyen választék, jó minőség és olcsó ár, és hogy ez a törvényjavaslat nem alkalmas arra, hogy ezt elérje. A törvény nem a tankönyvpiac rendjéről, hanem annak államosításáról, centralizációjáról szól - fogalmazták meg a képviselőtársaim a véleményüket.

Csak tartalomjegyzék szerűen, hogy milyen típusú észrevételek, megjegyzések fogalmazódtak meg a bizottság vitájában:

Kifogásolták a vitázók a tankönyv-definíciót, amely a törvényjavaslatban szerepel, hiányolták az elektronikus tankönyv elismerését ebben a tankönyv-definícióban.

Megfogalmazódott kritikaként, hogy a tartós tankönyv legalább 25 százalékos előírása egy olyan szituációban, amikor új kerettantervek jelennek meg a közoktatásban, teljességgel ellentmondásos, hiszen pont most nem lehet tartós tankönyveket kialakítani, mert nem stabil a tartalmi szabályozás.

Súlyos aggályok fogalmazódtak meg a bizonyos - leegyszerűsítve - kötelező reklámközlés tekintetében; mind történelmi, mind gazdasági, mind más polgárjogi szabályozása tekintetében ellentmondásosnak tartották képviselőtársaim.

Súlyos szakmai és pénzügyi aggályok fogalmazódtak meg a tankönyvkipróbálás ügyében, egyfelől, mert szakmailag megalapozatlan a törvényben, másfelől pedig, mert drágítja a könyveket.

Hiányolták képviselőtársaim a tankönyvvé nyilvánítási eljárás törvényi szabályozását, hiszen ez marad rendeleti szinten.

Hiányolták, nem tartják érdeminek a tankönyves vállalkozások országos testületének hatáskörét, és problémának fogalmazták meg, hogy nem veszi figyelembe a törvényjavaslat a tíz éve létező önszabályozó testületet.

Úgy gondoljuk, érdemes lenne megfontolni, hogy a tankönyvpiac rendjéről szóló törvény a tankönyvtámogatás kérdését is tartalmazza, amely jelenleg nincs benne.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai