Készült: 2024.09.23.10:05:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

193. ülésnap (2001.03.08.), 160. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  160  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Mielőtt a tárgyra térnék, megköszönöm Tállai államtitkár úr tájékoztatását az SZDSZ nevében. Ami pedig a témát illeti, valóban ez a kérdés nem először és nem utoljára: hiszik is, vagy csak mondják?

Például: hiszi is, vagy csak mondja Rogán Antal képviselő úr azt, amit keddi napirend előtti fölszólalásában elmondott? Rogán képviselő úr újsághírek alapján azt fejtegette itt kedden reggel az Országgyűlésben, hogy "Az emberek emlékezetében a rendszerváltoztatás óta eltelt tíz esztendőből az 1994-98 közötti időszak, azaz az MSZP és az SZDSZ kormányzása az eltelt tíz esztendő legkorruptabb időszakaként van számon tartva. Tény marad az is" - folytatta Rogán képviselő úr -, hogy az emberek körében a közvélekedés szerint ma is Magyarország legkorruptabb pártját Magyar Szocialista Pártnak hívják."

Nem új ez a fideszes állítás, hiszen Orbán miniszterelnök úr is nagy előszeretettel ismételgette ezt az állítást, ellenzékben is meg azóta is. A probléma csak az, hogy léteznek adatok; nem arról, hogy milyen mértékű a korrupció, hanem arról, hogy mit gondolnak erről az emberek Magyarországon.

Éppen a minap újra megjelent az a közvélemény-kutatási adat, hogyan alakul a parlamenti pártok úgynevezett korrupciós indexe. 1998-ban még igaz volt, hogy az emberek a Szocialista Pártot tartották a legkorruptabb pártnak, csakhogy azóta a Fidesz kormányra került, tevékenyen tölti be ezt a feladatát, a Kisgazdapárt is kormányra került, és ma már úgy néz ki, hogy az emberek a közvélemény-kutatás szerint a Kisgazdapártot tartják magasan a legkorruptabb pártnak. A második helyen van a közvélemény-kutatások szerint a Fidesz, és ezt követi az MSZP, utána a negyedik helyen van az SZDSZ.

Az az állítás tehát, amit Rogán képviselő úr itt az Országgyűlésben mint cáfolhatatlan tényt, volt szíves előadni, egyszerűen hamis.

Ami Rogán képviselő úr másik állítását illeti, nevezetesen, hogy a '94-98-as időszakát tartják az emberek a legkorruptabb időszaknak, nos, erre nézve nincsenek tények, mármint közvélemény-kutatási adatok - nem tudjuk. Meg azt aztán végképp nem tudjuk, hogy ebben az időszakban meg abban az időszakban milyen mértékű volt Magyarországon a korrupció, mert ennek szintetikus mérőszámai nem nagyon vannak. Kétségkívül, hogy voltak súlyos korrupciós jelenségek '90 és '94 között is, '94 és '98 között is, '98 óta is; az biztosan nem igaz egyébként, hogy akár a '90-94, akár a '94-98 feltétlenül korruptabb lenne, mint például a szocializmus 40 évének időszaka, és az orbáni kijelentésekből ez következne.

Azt gondolom tehát, hogy az összehasonlítás nem könnyű. Én nem állítom azt, hogy a jelenlegi kormány időszaka a legkorruptabb időszak, akármilyen összehasonlításban, akármilyen időszakban. Egy dolgot azonban állítok, és ezt tekintem a döntőnek: a létező korrupcióhoz hogyan viszonyul a mindenkori kormány, a mindenkori Országgyűlés. Ebben pedig van különbség. Mert én tudom, hogy volt '94 és '98 között súlyos korrupciós botrány. Tudom, volt. Hogyan viselkedett a kormány és az Országgyűlés? Az Országgyűlés azonnal hozzálátott az ügy kivizsgálásához, azonnal fölállította a vizsgálóbizottságot. A vizsgálóbizottság elkészítette a maga jelentését, amelyben, legalábbis a tényeket illetően, egyezségre jutottak az ellenzéki és a kormánypárti képviselők.

Hogyan viszonyul a korrupciós ügyekhez, a korrupciógyanús ügyekhez a jelenlegi kormánytöbbség? Úgy, tisztelt Országgyűlés, hogy nem állít föl vizsgálóbizottságot, újra meg újra megakadályozza a vizsgálóbizottságok fölállítását. Amikor ellenzéki képviselők korrupciós ügyekben interpellálnak, kérdéseket tesznek fel, például a Kisgazdapárt korrupciós ügyeiben, legyen szó FTC-ről, Agrármarketing Kft.-ről, mindaddig, amíg szent a béke a koalícióban, mindig elfogadja az egész Fidesz, az egész MDF Torgyán vagy Szabadi államtitkár úr válaszát.

 

(16.50)

 

Amióta összekülönböztek velük, azóta a kormány elkezdte kivizsgálni a Földművelésügyi Minisztérium, a Környezetvédelmi Minisztérium ügyeit, az FTC ügyeit. Amióta összevesztek! (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Nagyon kíváncsi vagyok, hogy a Fidesz ügyei mikor lesznek kivizsgálva.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  160  Következő    Ülésnap adatai