Készült: 2024.05.04.17:13:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

117. ülésnap (2020.04.07.), 32. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Nem lehet elégszer elmondanunk valóban itt a parlamentben, hogy nagyon sok mindenkinek van mit köszönnünk ezekben a hetekben és a következő hetekben még inkább, akár azoknak, akik a kórházakban dolgoznak ápolóként, orvosként a betegágyak mellett, akár azoknak, akik a szociális szférában az egyik leginkább veszélynek kitett közösséget, az időseket próbálják megóvni attól, hogy ez a fertőzés őket is elérje. Úgyhogy az ő munkájukat is elismerés illeti. Azt hiszem, fontos, hogy az idei évet azzal tudtuk indítani, hogy január 1-jétől egy 14 százalékos béremelést tudtunk bevezetni a szociális szférában is. Ez egy fontos lépés volt, fontos volt emelni ezeket a juttatásokat. Volt korábban ágazati bérpótlék, volt korábban ágazati bérkiegészítés. Ez is emelte látható mértékben a szociális szférában dolgozók fizetését. De azt hiszem, igazságos volt, hogy legalább egy ekkora emelést idén januárban is kaptak. Azon fog dolgozni nyilván a kormány, mint eddig is, hogy az ő biztonságukat is növelje.

Nem volt ez mindig így, tisztelt képviselő úr, hiszen ön is tagja volt annak a kormánynak (Korózs Lajos és dr. Varga-Damm Andrea közbeszól.), amely a szociális dolgozóknak nem növelte, hanem csökkentette a juttatásait (Dr. Varga-Damm Andrea: Tizenöt évvel ezelőtt!), egyhavi bért elvett minden magyar szociális dolgozótól, nemcsak a nyugdíjasoktól, ahogy Dömötör Csaba államtitkár úr az előbb elmondta, hanem minden szociális dolgozótól is önök elvettek egyhavi bért. Akkortájt egyébként csökkentették a normatívát is, 30 ezer forinttal az alapnormatívát az idősotthonokban, 100 ezer forinttal pedig a bentlakásos intézmények emelt ellátását csökkentették. Ön erre csak annyit mondott, hogy szomszédokkal és barátokkal is lehet ellátni az idős embereket. Sőt azt is mondta, idézem: sokallom azt az állami normatívát is, amit egyébként az adóforintokból (Korózs Lajos közbeszól.) még ehhez a térítési díjhoz és egyszeri belépési díj összegéhez hozzáadnak. Akkor ön mint szociális területért felelős államtitkár tehát kicsit másként viszonyult a kérdéshez, és azt indokolta meg, hogy hol kell, illetve nem hogy hol kell, hanem hogy önök milyen területeken vesznek el a szociális ágazaton belül forrásokat, és ön azt mondta, hogy ez így helyes és igazságos.

Ezzel szemben mi igyekeztünk növelni ezen a területen is a forrásokat. Ha ön megnézi, házi segítségnyújtásban 2010-ben 75 ezren részesülhettek, most ez a szám már 90 ezer fölött van, tehát 75 ezerről 92 ezerre nőt ezeknek a száma, akik ebben a munkakörben foglalkoztatottak. Ön azt mondta, nagyon fontos, hogy a szociális intézményben, ellátásban minél többen dolgozzanak, hiszen annál jobb színvonalú az ellátás. Itt, a házi segítségnyújtásnál is önök 5700 emberrel látták el ezt a feladatot, mi 12 386 főre növeltük az ebben a munkakörben foglalkoztatottak számát. Azért volt erre lehetőség, mert az egy főre jutó gondozási támogatás mértékét önök 145 ezer forintban állapították meg, mi meg 330 ezer forintban, ezért volt lehetőség tehát több mindenkit alkalmazni ezen a területen.

Nagyon fontos, amit ön is mondott, hogy járvány idején kiemelten kell kezelni a szociális intézmények lakóit és az ott dolgozókat egyaránt. Ezért a tisztiorvos már több intézkedést is hozott, és nemcsak gyakorlati tanácsok, hanem körlevelek és intézkedések is megvalósultak. A tiszti főorvos látogatási tilalmat rendelt el, a későbbiekben pedig nemcsak látogatási, hanem felvételi és kijárási tilalmat is elrendelt. Tehát sem új ellátottat felvenni nem lehet, sem az ott ellátottaknak kimenni és visszajönni, így a vírusfertőzés esélyét növelni nem lehet. Mindenfajta, a külső világgal való kontaktust a minimálisra szorítottak. Vannak olyan szociális dolgozók, akik be is költöztek a szociális intézménybe, hogy ezáltal is óvják az ottani időseket.

A személyhigiénia fontosságára, kézmosásra, az érintés nélkül használható alkoholos kézfertőtlenítőre, adagolóra, a szellőztetésre, egyéb vírusellenes anyagok használatára hívta fel az első körlevelében a tisztiorvos a figyelmet. Majd a későbbiekben mind a szakosított szociális intézmények részére, mind a gyermekvédelmi intézmények, a javítóintézmények, a családok és gyermekek átmeneti otthonára is kiterjedően további szigorú szakmai protokoll-előírásokat tett közzé. Ezeket mindenki elolvashatja, a szociális ágazati portálon nyilvánosságra hoztuk mindenki számára. Ezek egy sokkal körültekintőbb higiéniai protokollt jelentenek. A nappali intézmények működését teljesen fel kellett függeszteni, hiszen ez fontos fertőzésforrás lehetett volna.

Az adminisztrációt is csökkentettük. Minél több mindent elektronikusan és telefonon lehet intézni, napi igénybevételt igazoló ellátotti aláírásoktól eltekintünk, hogy kevesebb legyen a papír-, a tollhasználat, ami szintén a fertőzést növelheti. A szociális képzésben részt vevőket is mozgósítjuk szükség esetében. Erről az értesítést meg is kapták és meg is kapják. Az intézményekben új eljárásrendet adtunk ki, hogy legyenek személyek, akik kifejezetten a koronavírus-gyanús esetekkel foglalkoznak, legyenek elkülönített helyiségek. A területileg illetékes népegészségügyi hatóságokkal felvették a kapcsolatot.

Tehát minden téren igyekeztünk segítséget nyújtani; még abban is, hogy a megváltozott munkaképességűek is maszkokat varrnak most már több műszakban. Köszönjük minden szociális intézményben dolgozónak az áldozatos munkáját. Amiben tudjuk, igyekszünk őket is megvédeni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai