Készült: 2024.09.22.23:20:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

117. ülésnap (2020.04.07.), 18. felszólalás
Felszólaló Tordai Bence (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Kedves Polgártársak! Azt hiszem, továbbra sincs más dolgunk, mint arról beszélni, hogy hogyan menti meg a bajba került embereket a kormány, hiszen Orbán Viktor tegnapi bejelentése legalábbis nem volt megnyugtató e tekintetben. Nagyon kevés az, amit megtudtunk, amiről beszélt, az pedig végtelenül gyenge. Európa talán leggyengébb válságkezelő csomagját látjuk most, amelynek a legfontosabb része maradt leginkább homályban. Mégpedig az, hogy mégis hogyan fogja, milyen arányban fogja átvállalni a kieső fizetéseket a kormány. Tudjuk, hogy ez a pont is csak azért került bele  Orbán Viktor korábbi jobb meggyőződése ellenére , mert az Európai Unió arra ad több száz milliárd forintot, hogy ezeket a fizetéseket kipótolják, hogy az elmaradt kieső béreket a kormány átvállalja. Más európai országokban 60-70-80 százalékos arányú ez az átvállalás. A Párbeszéd azt követeli, s más ellenzéki pártok is egyetértenek ezzel, hogy Magyarországon is legalább 75-80 százalékban át kellene vállalni a kieső béreket. Nagyon jó lenne erről valamit megtudni. Remélhetőleg a mai napon ki fog derülni, hogy ez pontosan hogy néz ki.

De nagyon szomorú és az Országgyűlés lebecsülését jelenti az, hogy ezt nem itt az Országgyűlésben jelenti be a miniszterelnök, még csak nem is valamelyik minisztere, hanem majd ki tudja, hol, melyik baráti médiának nyilatkozva vagy éppenséggel egy videót megosztva a közösségi oldalon fogunk csak értesülni erről.

De ez az egyetlen pozitívum, amit ki tudunk emelni a konkrétumok közül, ami valóban a válságkezelésre vonatkozik, ami valóban a koronavírus-járvány nyomában pusztító gazdasági és társadalmi válság megelőzését és kezelését szolgálja. A Párbeszédnek könnyű dolga van, mert abból a több tucat javaslatból, amit benyújtottunk az elmúlt hetekben, kiemelkedik három plusz egy pont, és egyszerűen csak végig kell néznünk, hogy ezeket a legfontosabb pontokat érintie a kormány válságkezelési csomagja.

Az a helyzet, hogy a háromból az egyetlen, amit érint, az éppen ez a bérátvállalás, amiről nagyon keveset tudunk. A plusz egy pontunkat, az egészségügyi dolgozók bérének a megduplázását, hát, nagyon kis részben kezelte az a bejelentés, miszerint egy egyszeri bruttó 500, nettó 330, ikszezer forintos juttatásban részesülnek az egészségügyi dolgozók. Nagyjából minden hónapban ennyivel több kéne legyen a fizetésük, nem egy egyszeri könyöradomány, amelyet nagy kegyesen átnyújt az Orbán-kormány, hanem az a megérdemelt juss, amiért mindennap keményen megdolgoznak, s amelynek a hiánya miatt most hatalmas munkaerőhiány van az egészségügyben. Ennek a levét isszuk, és reméljük, hogy a járvány nem fog annyira súlyosbodni, hogy ez plusz emberéletekben mért áldozatokat jelentsen.

A további két pont, ami talán mégis a legfontosabb a válságban, amikor a fideszes miniszterek szerint is százezrek veszítik el a munkahelyeiket, az egyrészt az álláskeresési járadék kiterjesztése, a jogosultsági idő visszaemelése kilenc hónapra, hiszen ez az OECD-országok közül egyedül Magyarországon ilyen szégyenteljesen alacsony, három hónap, ami a Fidesz kevéssé áldásos tevékenységének az eredménye. S ugyanígy meg kell emelni az összegét, hiszen ez most a minimálbér szintjén van maximálva. A Párbeszéd azt követeli, hogy a minimálbér duplája legyen a plafon, hiszen nagyon sokan különböző fizetési kötelezettségeknek tesznek eleget. Nem lehet egy családot fenntartani ennyiből, ha korábban egy más költségszintre rendezkedtek be. Úgyhogy kiterjeszteni, megduplázni, illetve megtriplázni az álláskeresési járadék idejét és összegét, ez lenne az a következő lépés, amit elvárunk a kormánytól.

A harmadik pedig talán a legfontosabb: a legnehezebb helyzetben azok vannak, akik még csak álláskeresési járadékra sem jogosultak, akiknek a bárhonnan is jövő bevétele összességében nem éri el a 100 ezer forintot, illetve gyerekenként az 50 ezer forintos támogatást. Ezek az emberek ma Magyarországon 3-3,5 milliónyian vannak. Tehát az ország egyharmadának segítene az a válságkezelő alapjövedelem, amit a Párbeszéd hetek óta javasol, követel, ami hasonló ahhoz a feltétel nélküli alapjövedelemhez, amit öt éve javasolunk és ajánlunk a mindenkori kormányzat figyelmébe. Ez a 100 ezer forintos válságkezelő alapjövedelem körülbelül 3-3,5 millió ember mindennapi megélhetését biztosítaná vagy legalábbis segítené. És nem a levegőbe beszélünk, a párbeszédes polgármester, V. Naszályi Márta az I. kerületben a tegnapi nappal kihirdette, hogy bevezetik ezt a válságkezelő alapjövedelmet. Ezt meg lehet csinálni, ha a kormányzat  legyen az országos vagy helyi kormányzat  tényleg arra figyel, ami a legfontosabb, az emberek jövedelembiztonságára ebben a válságban. Köszönöm szépen. (Taps a Párbeszéd és a DK soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai