Készült: 2024.04.26.09:09:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

269. ülésnap (2005.11.22.), 77. felszólalás
Felszólaló Dr. Józsa István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Környezetvédelmi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:37


Felszólalások:  Előző  77  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÓZSA ISTVÁN, a környezetvédelmi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár Úr! A környezetvédelmi bizottság november 16-án tárgyalta az Országos Területfejlesztési Koncepcióra vonatkozó előterjesztést, és alapvetően szakmai vitát folytattunk. Eléggé különös érzésekkel hallgatom ellenzéki képviselőtársaim hozzászólását, ez az ottani vitában is megnyilvánult, mert ez az új országos területfejlesztési koncepció a korábbi hiányosságainak a kiküszöbölését is tartalmazza.

(13.00)

Mint tudjuk, az első területfejlesztési koncepció 1998-ban került elfogadásra, és azóta a megváltozott külső környezet, uniós tagság, változó közösségi politikák, illetve a belső környezet, társadalmi, gazdasági környezet változása is indokolttá tette, hogy egy új koncepciót alkosson az Országgyűlés.

Aki kritikával illeti ezt az előterjesztést, annak figyelmébe ajánlom, hogy tekintsen vissza, hogy az első koncepció igazából még csak kísérletinek volt tekinthető, amit a Fidesz-kormány elfogadott, mert nem tudott igazi hatást gyakorolni a fejlesztési folyamatokra, nem kapcsolódott hozzá fejlesztési terv, az Unió által is kritizált nemzeti fejlesztési terv hiányzott a korábbi mellől. A Széchenyi-tervvel való kapcsolata tisztázatlan volt, és a ’98-ban elfogadott dokumentum lényegében csak a területi elvek összegzését tartalmazza.

Ezzel szemben a jelen előterjesztés egyértelműen meghatározza a területfejlesztési politika érvényesítési, érvényesülési területeit - lehet, hogy lassan meg kell szoknunk az uniós terminológiát -, az úgynevezett pillérekben kerül ez megfogalmazásra: a központi területfejlesztési beruházások, területileg összehangolt szakpolitikák, területrendezés, regionális, megyei, kistérségi fejlesztéspolitikák, vidékfejlesztés és városfejlesztés. Ennek kapcsán megemlíteném, hogy nem érezzük túlsúlyosnak a városok szereplését, az előterjesztés alapvetően harmóniára törekszik.

A területfejlesztési koncepció hosszú távra, 2020-ig határozza meg az átfogó területpolitikai célokat öt különböző területen, ezen belül célokat tűz ki 2013-ig, igazodva az Unió költségvetési periódusaihoz, ezzel is segítve a megvalósulást. Szól az intézmény- és eszközrendszer fejlesztési irányairól is. Ennek keretén belül a területpolitikai szakma egy korábbi hiányosságát, a tervezési rendszer összhangjának teljes megvalósulását tűzi ki célul. Ennek keretében egy egységes országos és területi tervezési rendszer létrehozását, valamint - ami még kiemelten fontos - a területi szemlélet megerősítését kívánja elérni az ágazati tervezésben.

A gyakorlati haszna abban fog megnyilvánulni, hogy összhangban van az országos fejlesztéspolitikai koncepcióval, hiszen az itt megfogalmazott területi célok fejlesztési feladatait az országos fejlesztési koncepció tartalmazza. Jelen előterjesztés elsősorban a területi jelenségekre és a folyamatokra vonatkoztatva értelmezi a fejlesztési koncepció elveit, továbbá földrajzilag is orientálja annak célkitűzéseit.

Úgy gondolom, hogy érdemes megemlíteni új elemként a kooperáló térségi városhálózatok megjelenését, ennek kapcsán középtávon is érvényesítendő célkitűzés a térségi városhálózati kapcsolatok fővárostól nem függő hálózatainak intenzifikálása. Ez egy harmonikus országos fejlesztést tesz lehetővé a térségi egyenlőtlenségek kiküszöbölésével.

Mindezek alapján a környezetvédelmi bizottság 10 igen szavazattal, 8 nem ellenében általános vitára alkalmasnak találta az előterjesztést.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  77  Következő    Ülésnap adatai