Készült: 2024.04.26.07:09:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2010.07.05.), 97. felszólalás
Felszólaló Szabó Timea (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:15


Felszólalások:  Előző  97  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ TIMEA (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A Fidesz március elején sajtótájékoztatón tiltakozott a brüsszeli európai gazdasági és szociális bizottság magyar civil delegáltjainak kiválasztására kiírt pályázata ellen. A munkaadók és a munkavállalók négy-négy tagja mellett négy delegált képviselheti a magyar civil szférát a bizottság októberben kezdődő új ötéves mandátuma során.

A Fidesz márciusban azt vetette a Bajnai-kormány szemére, hogy a pályázat kiírásával megszegte a személyi kinevezésekre önkéntesen vállalt moratóriumát. Élesen kritizálta továbbá a pályázati feltételeket és a bírálóbizottság összetételét, utóbbiból hiányolva a független civil tagokat. A pályázat elbírálásának esetére a Fidesz beharangozta új eljárás lefolytatását az új kormány hivatalba lépése után.

Az Európai Unió Tanácsa május végéig adott határidőt a tagállamok kormányainak, hogy javaslatot tegyenek a tagországoknak a bizottságba képviselő delegáltakra, akik a munkaadói, a munkavállalói és a szélesebb értelemben vett szervezett civil társadalmat képviseli. A bizottságban ülő delegáltak véleményezik a készülő uniós jogszabályokat, és fontos szerepet kapnak a civil társadalom véleményének képviseletében.

Saját korábbi állásfoglalásuk fényében, államtitkár úr, kérdezném, hogy milyen lépéseket kíván tenni a kormány annak érdekében, hogy a magyar civil szféra négy delegáltját az Unió Tanácsa jóváhagyhassa, hogy az októberben kezdődő új bizottsági mandátum kezdetére felálljon Magyarország számára is ez a lehetőség.

Hogyan kíván olyan pályázati feltételeket teremteni, amelyek lehetővé teszik, hogy nyílt, átlátható és a civil szférának a döntésben fő szerepet biztosító eljárás során a valóban jelentős társadalmi bázissal rendelkező civil szervezetek küldhessenek tagokat Brüsszelbe? Illetve milyen pályázati feltételekkel kívánja biztosítani, hogy a lisszaboni szerződés rendelkezései értelmében a munkaadók és a munkavállalók képviselőin túl Magyarországot valóban a civil társadalom egyéb területei, így különösen a gazdasági és társadalmi élet, az állampolgári részvétel, a szakmai és a kulturális területek reprezentatív szereplőit tömörítő szervezetek delegáltjai képviseljék a civil szférát a legfőbb európai fórumon.

Köszönöm válaszát. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  97  Következő    Ülésnap adatai