Készült: 2024.09.26.02:43:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (2010.10.19.), 52. felszólalás
Felszólaló Schmidt Csaba (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Fenntartható fejlődés bizottsága
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:29


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMIDT CSABA, a fenntartható fejlődés bizottságának előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A fenntartható fejlődés bizottsága megtárgyalta a területfejlesztésről, területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvény, valamint az épített környezet átalakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslatot. A bizottság 13 igen szavazattal, 1 tartózkodás mellett általános vitára alkalmasnak tartotta a javaslatot.

A bizottság tagjai a vita során teljes mértékben egyetértettek azzal, hogy az elektronikus közműnyilvántartás létrehozására, valamint az építésügyi monitoringrendszer kormányzati nyilvántartására szükség van. A bizottság kiemelten fontosnak tartja a közhiteles közműtérképek elektronikus hozzáférésének a biztosítását, kiemelve, hogy a közhitelesség kiemelten fontos, hiszen olyan nyilvántartások, amelyek nem pontosak, nem szolgálják a települések, illetve a közműcégek, a lakosok érdekeit.

A fenntartható fejlődést szolgálják ezek a javaslatok, hiszen a közhiteles közműnyilvántartások segítséget nyújtanak ahhoz, hogy a leghatékonyabb beruházások megvalósítására kerüljön sor. Ráadásul elkerülhetővé teszik a baleseteket, amelyeket az államtitkár úr is említett felszólalásában, amelyek különböző építési beruházások, felújítások során előfordultak az elmúlt években. Ezek a balesetek alapvetően környezetvédelmi kockázatot is rejtenek magukban, hiszen környezetszennyezés is előfordulhat egy-egy ilyen baleset során. Ezért közérdeknek tartjuk ennek a közhiteles nyilvántartásnak a létrehozását.

A központi rendszer kiépítése alapvetően véleményünk szerint elsősorban a kistelepüléseknek nyújt nagy segítséget, hiszen a nagyvárosok vonatkozásában ilyen közhiteles nyilvántartások már készültek és készülnek jelen pillanatban is. Ezért szükséges ennek az országos rendszernek a kiépítése.

A bizottságban szintén az előbb említett közterület-használati kérdésben alakult ki vita. A bizottság döntő többsége, 13-an támogattuk a javaslat ezen elemét is, egy tartózkodás volt, alapvetően a bizottság elnöke nem támogatta a közterületek használatának ilyen módon történő szabályozását.

A helyi önkormányzatok véleményünk szerint segítséget kapnak a törvénytervezettel abban a tekintetben, hogy a közterületek rendjét fenn tudják tartani. A környezetvédelemben és a fenntarthatóságban első számú szempontként szokott megfogalmazódni, hogy a döntéseket ott kell meghozni, ahol a problémák keletkeznek. Ebből a szempontból a közterületeken jelen lévő problémákat senki nem ismeri jobban, mint a helyi önkormányzatok, így a valós válaszokat, megoldási javaslatokat is az önkormányzatok tudják biztosítani ezekben a kérdésekben. Így támogatjuk azt, hogy a közterek, közparkok fenntartása rendjének biztosítása érdekében az önkormányzatok jogi segítséget, jogi rendeletalkotást, szabályozást tudjanak tenni, ezért a fenntartható fejlődés bizottsága általános vitára alkalmasnak tartotta a törvényjavaslat minden egyes elemét.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai