Készült: 2024.09.23.11:53:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

182. ülésnap (2012.04.23.), 323. felszólalás
Felszólaló Kontrát Károly (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:21


Felszólalások:  Előző  323  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A kormány képviseletében korábban jelentkeztem, és szeretnék reagálni a vitában elhangzottakra.

Harangozó képviselő úr sajnálom, hogy nincs itt, és sajnálom, hogy nem hallgatja meg a válaszomat. Itt is és a bizottság ülésén is több alkalommal elmondta, hogy ők már 2010 elején vagy még korábban látták, hogy milyen konfliktus lesz, és talán 2010 júniusában intézett írásbeli kérdést a belügyminiszter úrhoz ezzel a kérdéskörrel kapcsolatban. Én akkor is és most is szeretném elmondani, hogy ha Harangozó képviselőtársam és az MSZP felelős vezetői ezt a helyzetet korábban látták, amikor kormányon voltak, miért nem tettek ez ellen. Miért nem tették meg a szükséges társadalompolitikai vagy rendészeti, rendőrségi lépéseket, amelyek ahhoz lettek volna szükségesek, hogy ez a helyzet ne következzen be?

Ami pedig a titkosítást illeti, én nagyon sajnálom, hogy Harangozó képviselő úr az Alkotmányvédelmi Hivatal főigazgatóját meggyanúsítja, hogy itt politikai megrendelésre történt ez a minősítés, ami a bizottság előtt elhangzott. Szeretném elmondani itt a tisztelt Ház előtt is, hogy a nemzeti együttműködés kormánya véget vetett annak a gyakorlatnak, amit a korábbi szocialista-szabad demokrata kormányok több esetben is gyakoroltak, hogy a titkosszolgálatokat politikai célokra használták fel. Az Alkotmányvédelmi Hivatal vezetőjének minősítése abszolút az ő szakmai döntése volt, ezt tudomásul kell venni, és sajnálom, hogy Harangozó képviselő úr ezt itt is, az Országgyűlésben is, a plenáris ülésen is kétségbe vonja.

Amit több jobbikos és LMP-s képviselő is kritikaként megfogalmazott a kormánnyal szemben, azt gondolom, hogy ezek a megfogalmazások megalapozatlanok, különös tekintettel arra, amit Schiffer András képviselő úr elmondott, azokra szeretnék reagálni. Sajnálom, hogy ő sincs jelen itt a vita végén, hiszen amit a rendőrséggel kapcsolatban mondott, tehetetlenséggel vádolta a rendőrséget, ezt szeretném a rendőrség nevében visszautasítani, hiszen ezek a szavak nem felelnek meg a valóságnak. Szeretném elmondani azt, hogy a kormány intézkedéseinek megfelelően a Belügyminisztérium vezetésének figyelmével a rendőrség olyan intézkedéseket tett, amelyek stabilizálták, konszolidálták a helyzetet Gyöngyöspatán. Kocsis Máté képviselő úr ennek az anyagi vonzatait elmondta, de úgy gondolom, fontos azt megjegyezni, hogy a rendőrség minden alkalommal törvényesen, az ország érdekében járt el. Örülök annak egyébként, hogy Vona Gábor képviselő úr elismerően nyilatkozott a gyöngyösi rendőrkapitányság személyi állományát illetően, illetve a személyi állomány által végzett szolgálatot illetően. Úgy gondolom, fontos momentum az, hogy idáig eljutottunk, hogy ők így nyilatkoznak a rendőrség munkájáról.

Tehát még visszatérve Schiffer András képviselő úr hozzászólására, én nagyon sajnálom, hogy egyfajta kettősség jellemezte az ő hozzászólását. Egyrészt Básthy képviselőtársunk hozzászólását, annak attitűdjét, hangulatát, jellegét megdicsérte, de ő úgy vezette fel, hogy ő karcosabb lesz a hozzászólásában. Azt gondolom, hogy nem karcos volt a képviselő úr, nem is indulatos volt, hanem szinte nem is a megoldást kereste, nem is a válaszokat kereste, hanem vádpontokat fogalmazott meg, azt gondolom, hogy megalapozatlanul, mind a rendőrséggel, mind a kormánnyal szemben.

Szeretném azt is elmondani itt a tisztelt Ház előtt, hogy Gyöngyöspatán rend van, közbiztonság van, stabilitás van, és hogy így maradjon, folytatni kell azt a programot, amit a kormány már 2011 augusztusában beindított, a közmunkaprogramot, a Start-mintaprogramot. Gyöngyöspata és másik öt környékbeli település vonatkozásában elindította ezeket a programokat, erről már júniusban döntött a kormány, még a helyi július 17-ei választás előtt, annak eredményétől függetlenül, és ezt a programot augusztusban beindította.

(22.10)

Ez a program egy új program volt abban a térségben, és úgy, ahogy több képviselőtársam is elmondta, talán éppen Básthy Tamás - akinek köszönöm a hozzászólását -, hogy ezt a problémát nekünk kell megoldanunk. A mi problémánkat nekünk kell megoldanunk, türelemmel, békességgel, szeretettel, törvényesen, mert ezt senki nem fogja megoldani helyettünk. És ahhoz, hogy ez a közmunkaprogram sikeres legyen, ehhez egyrészt a parlament biztosította a tavalyi döntésével az idei költségvetésben ezt a 132 milliárd forintot, de ennél több kell. Az kell, hogy ezt itt a jelenleg ellenzékben lévő parlamenti pártok is támogassák. Mert ez nem a Fidesz-KDNP érdeke, hogy a program sikeres legyen. Ez az ország érdeke. Az az ország érdeke, hogy azokat az embereket is sikerüljön a munka világába visszavezetni, akik hosszú évek óta nem dolgoztak, vagy talán olyanok is vannak nagyon sokan, akik életükben sem dolgoztak.

Fontos minden lépést megtenni, hogy egy nappal még tovább kerüljenek a munka világába, még inkább megismerjék ezt a légkört, még inkább be tudjanak ebbe kapcsolódni, és higgyék el, itt nem ellendrukkerekre van szükség, hanem arra, hogy ennek az országnak a politikai elitje fölismerje azt, hogy ez egy nagyon fontos program, az ország érdekében, valamennyiünk érdekében, mert még egyszer mondom: ezt a problémát csak közösen és mi tudjuk megoldani.

Én ehhez kérem a parlament segítségét, hiszen ez is hozzávezet ahhoz, hogy nagyon fontos a rendőrség jelenléte, nagyon fontos. És itt is szeretném elmondani, hogy az elmúlt hétvégén történt meg a gyöngyöspatai rendőrőrs használatbavételi eljárásának lezárása. Már ott vannak, a rendőrség személyi állománya végzi a szolgálatát. Ez nagyon fontos.

Ha kell, tovább erősítjük ezt a jelenlétet, de még azt is szeretném elmondani, hogy ez önmagában nem elégséges. Az is kell - ahogy elhangzott -, hogy társadalmi békesség legyen, hogy foglalkoztatás legyen, hogy megtalálják az ott élő emberek egyrészt egymással a békéjüket, a közösségek békéjét is megtalálják. Ehhez a kormány segítséget nyújt, ehhez a kormány nemcsak rendészeti eszközökkel, a rendőrség megerősítésével, hanem a közmunkaprogrammal, a Start-munkaprogrammal, a különböző felzárkóztatási programok végrehajtásával is segítséget nyújt.

Arra kérem Schiffer képviselő urat, hogy ő maga is, aki egyébként többször megköveteli a toleranciát, a másik érdekeinek figyelembevételét, a másik érveinek elfogadását, ő is a hozzászólásaiban, megnyilatkozásaiban vegye figyelembe. Én ezt tisztelettel és szeretettel ajánlom az ő figyelmébe.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, hogy világosan sikerült bemutatni ennek a bizottságnak a munkája során azokat az erőfeszítéseket, amelyeket az Országgyűlés, a kormány, a Belügyminisztérium, a rendőrség tett a gyöngyöspatai helyzet konszolidálása érdekében. Fontos, hogy idáig eljutottunk. Fontos az, hogy ezt a ma már jónak mondható helyzetet elértük. És még hadd utaljak vissza, hogy minden döntésünknél figyelembe vettük a helyiek érdekeit, hiszen 2011 márciusában, amikor Gyöngyöspata választott vezetői megkerestek, én is beszéltem velük, én is jártam Gyöngyöspatán, és többször, több alkalommal Budapesten, illetőleg személyesen beszéltem az akkori települési önkormányzat képviselőivel, illetve vezetőivel, az akkori ügyvezető alpolgármesterrel, aki a korábbi polgármester lemondása után vezette a települést.

Egy dolgot nagyon fontosnak tartottak kiemelni. Nevezetesen: mindig azt mondták, hogy ők bíznak a kormányban, bíznak a rendőrségben, a politikai haszonszerzés hagyja el Gyöngyöspata terepét, mert akkor megoldás születik. Azt gondolom, hogy ezt annak idején az Országgyűlés, a kormány, a Belügyminisztérium, a rendőrség mindvégig figyelembe vette, és úgy gondolom, hogy ez is fontos szerepet játszott abban, hogy ezt a sikert közösen elértük.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  323  Következő    Ülésnap adatai