Készült: 2024.09.19.07:17:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

182. ülésnap (2012.04.23.), 10. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Arra kérném, hogy a tényekhez egy kicsit közelítsünk, és nagyon kérném képviselő urat is, hogy figyelje esetleg a napisajtót. Tehát ezelőtt egy órával például a Portfolio azzal a címmel jelenik meg, hogy hat országnak sikerült, mármint csökkenteni az államadósságot, és ebből a hat országból az egyik ország Magyarország. Ott van fenn a Portfolio honlapján, olvasható legalább egy órája.

Tehát kérem, kövesse a mindennapi eseményeket. Ha nem hisz a mi szavainknak, vagy nem akarja elhinni, amit mi állítunk, az Európai Unió számítása szerint is 2010-ben az államadósság GDP-arányosan 81,4 százalék volt, és 2011-ben 80,6 százalékra csökkent. Úgy gondolom, hogy ez innen látható. És Magyarország egyike annak a hat országnak, amelyik képes volt csökkenteni az államadósságot.

Ugyanez vonatkozik egyébként az államháztartási hiányra is, az Unió is elismeri azt a számot, amit a magyar kormány is közölt, hogy az elmúlt esztendőben az államháztartás többlettel zárt, szufficites volt, 4,3 százalékban. Amennyiben az egyedi, egyszeri tételeket mind a kiadási oldalon, mind pedig a bevételi oldalon figyelembe vesszük, akkor pedig ez 2,43 százalékos hiányt jelent, ami szintén a 3 százalék alatt található.

A kormány többször kifejezte elkötelezettségét, és ezt a benyújtandó konvergenciaprogramban is így szerepelteti, nevezetesen: ebben az évben az államháztartás hiánya GDP-arányosan 2,5 százalék, jövőre pedig 2,2 százalék. Az ehhez szükséges lépéseket pedig megteszi a kormány azért, hogy végre kikerüljön az ország a túlzottdeficit-eljárásból, amiben 2004 óta van.

Azért szeretném, ha képviselő úr is látná azt a trendfordulót, ami 2010-2011 óta látható. 2004 óta, tehát amióta az Európai Unió tagja Magyarország, egészen 2010-ig sohasem volt az államháztartási hiány a 3 százalékos limitnél kisebb. Borzasztó értékeket tudnék mondani: 2004-ben 6,5, 2005-ben 7,9, 2006-ban 9,3 százalék, vagyis majdnem minden évben a duplája volt ennek a 3 százaléknak. Egy nagyon jelentős fordulatot hajtott végre a magyar kormány azzal, hogy a tavalyi esztendőben az államháztartási hiány, amennyiben az egyedi tételeket figyelembe vesszük, akkor 3 százalékos hiányküszöb alatt van, amennyiben pedig az egyszeri tételeket belekalkuláljuk, akkor nyilvánvalóan a 4,3 százalékos szufficittel található.

Ez az az átalakulássorozat, amin az ország átment az elmúlt időszakban, azok a reformok, amelyeket az ország keresztülvitt. Kezdhetném itt az államigazgatás átalakításával, amelyik nagyon nagy hatékonyságnövekedéssel jár, vagy mondhatnám a felsőoktatás átalakítását, a munkaerőpiac átalakítását, az adóreformot, amit ön is említett, amely sokkal inkább a munkára ösztönöz, az adók szerkezetében azt az átalakítást, amelyik a foglalkoztatásra és a jövedelmekre rakódó adókat csökkenti, vele párhuzamosan az adók súlyát a forgalmi adók felé tolja el, és ez a szerkezet sokkal inkább támogatja a gazdasági növekedést. Ezek a változások együttesen meghozzák azt az eredményt, hogy ebben az esztendőben és a következő évben is a magyar kormány az államháztartási hiányt 3 százalék alatt tudja tartani.

Tehát nincs itt szó semmifajta hazárdjátékról. Tudom, hogy így nagyon kellemesen fel lehet vezetni egy napirend előtti kérdést, hogy milyen hazárdjátékot játszik a kormány, de a kormány nem játszik semmiféle hazárdjátékokat. Nagyon kemény munkával, nagyon sok küzdelemmel végigvisz egy nagyon mély reformprogramot, aminek a végeredménye az, hogy csökken Magyarországon az eladósodottság, amit örököltünk a korábbi kormánytól, és Magyarország stabilan 3 százalék alatt tudja tartani az államháztartási hiányt. Ebből következően Magyarország kikerül a túlzottdeficit-eljárásból, és ebből következően az, amit legutóbb márciusban az Ecofin döntött, nevezetesen hogy felfüggeszti a kohéziós alapok támogatását, ez sem válik gyakorlattá, tehát nem valósul meg.

Köszönöm a tisztelt figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai