Készült: 2024.09.20.15:44:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

340. ülésnap (2014.02.04.),  13-16. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:05


Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Ugyancsak napirend előtti felszólalásra jelentkezett Tarnai Richárd, a KDNP képviselője: "Gondolatok az ülésszak elé" címmel. Öné a szó.

DR. TARNAI RICHÁRD (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! 1996-ot írtunk, Magyarországon szocialista kormány uralkodott, és eközben Amerikában megjelent egy film, egy későbbi politikai szereplő, egy kormányzó játszotta benne a főszerepet, bár nem kormányzóként, és "Végképp eltörölni" volt a címe. Ez arról szólt, hogy van egy ügynök, akinek az a feladata, hogy bizonyos emberek múltját, cselekedeteit és a személyét kitörölje, meg nem történtté tegye.

Aztán előttem van egy másik, egy sokkal rövidebb film, egy háromperces kis videó, ez 2009. március 21-én, stílusosan a Tanácsköztársaság nevű vörös diktatúra kilencvenedik évfordulóján készült, amikor is az MSZP, az akkori Gyurcsány-koalíció tartott egy kongresszust, és itt nagy lelkesedéssel és évtizedeken át nem lohadó optimizmussal énekelték "a múltat végképp eltörölni" szöveget.

Aztán az elmúlt napokban láthattuk, hogy ismét kongresszust tartott az MSZP, ismét történt valami, kilátásba helyezték, hogy mi vár azokra, mi vár ránk, akik nem osztjuk az MSZP és a Gyurcsány-koalíció gondolatait, és ezt a bekiabálást is gőzerővel igyekeznek napjainkban végképp eltörölni, meg nem történtté tenni.

De hát van mit félteni a magyar embereknek. Van mit félteni, mert az elmúlt négy évben sok mindent sikerült közösen elérnünk, sok eredményt sikerült ellenszélben - külföldi ellenszélben és az ellenzék ellenszelében - elérnünk, ezért van miért aggódni a magyar embereknek. Hiszen mondjuk, a rezsicsökkentés, aminek az eltörlését kilátásba helyezték a Gyurcsány-koalíció tagjai, egy megvédendő érték, egy jó dolog. Az Erzsébet-programot, aminek kapcsán most már több mint negyedmillió ember, idős, fogyatékos és rászorult ember, családos tudott nyaralni, szintén el kívánják törölni. A kismamákat foglalkoztatók adókedvezményét szintén el kívánják törölni. A gyed extrát csakúgy. És azt az ingyenes tankönyvet, amit már több mint 720 ezren kaptak, szintén el kívánják a Gyurcsány-koalíció tagjai törölni.

Azonban ne csak arra hagyatkozzunk, hogy mit mondanak, hanem arra is, hogy mit tettek, hiszen volt lehetőségük, nyolc év arra, hogy bizonyítsanak, és ez az eltörlési szándék akkor is erőteljesen megjelent. Emlékezzünk arra, amikor egyhavi nyugdíjat vettek el, eltöröltek egyhavi nyugdíjat a nyolcéves regnálásuk alatt. Vagy amikor tizenötször emelték a rezsit, háromszorosára a gáz és kétszeresére a villany árát, eltörölték az addigi kedvező tarifákat. Vagy amikor eltörölték a családi adókedvezményt. Vagy amikor elvettek, eltöröltek a Gyurcsány-koalíció tagjai egyévnyi gyest. Ezek a tények, és nemcsak szavak. Vagy amikor 250 ezer emberrel nőtt a munkanélküliek száma, eltöröltek sok-sok munkahelyet. Vagy amikor bevezették a vizitdíjat, eltörölték a korábbi ingyenes orvosi ellátást, és fizetős orvosi vizsgálatot vezettek be a betegeknek és az időseknek. A nokiásdoboz-történetről ne beszéljünk, arról mindenki tud. És egyhavi munkabért eltöröltek, elvettek az emberektől.

Úgy látszik tehát, hogy a baloldalnak, a magukat baloldalinak nevezőknek, illetőleg a Gyurcsány-koalíció tagjainak valamiféleképpen szoros kapcsolata van a végképp eltörölni, a múltat eltörölni szemléletével. Azonban szeretném felhívni a figyelmet, hogy ennek a filmnek a végén rájön az illető ügynök, hogy rossz oldalon áll, rossz dolgokat végzett, és leáll azzal a munkával, amivel a múltat próbálja meg nem történtté tenni, a múltat próbálja megsemmisíteni. Az emberek pontosan tudják, hogy mi történt ebben az országban 2002 és 2010 között, pontosan tudják, hogy a rezsicsökkentés politikáját, a terhek csökkentésének a politikáját kívánják folytatni, és nincs illúzióm a tekintetben, hogy az az évtizedeken át tartó politika, amit önök, szocialisták végeztek a "végképp eltörölni" szellemében, meg fog változni. De arra igenis van jó reményünk, hogy az emberek már átlátnak önökön, és nem a "végképp eltörölni", hanem az "eredményeket megtartani" politika oldalára állnak.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: A kormány nevében Rétvári Bence államtitkár úr válaszol.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Sokunk retinájába igencsak beégett az a kép, valóban, amikor Bajnai Gordon Gyurcsány Ferenccel és Havas Szófiával közösen énekli az MSZP-kongresszuson az Internacionálét, a világ proletárjai nevében forradalmat hirdetnek, és azt mondják, hogy a szegény emberek élére állva milyen fontos nekik küzdeniük. Ha csak az elmúlt napok híreit nézem, hogy azok éneklik a fel-fel proletárokat, akik, mint kiderült, a vagyonnyilatkozatból eltitkoltan több százmillió forintot parkoltatnak ausztriai bankszámlákon, akik miközben itt Paks elutasításáról szónokolnak a parlamentben és a parlamenten kívül is, aközben évek, évtizedek alatt 6,6 milliárd forintot vettek fel, pontosabban a cégük ekkora megbízást kap a Paksi Atomerőműtől, vagy az az ember áll ennek a listának az egyik első helyén, Gyurcsány Ferenc, aki nyilvánvalóan milliárdos, és akiről a saját párttársa, listatársa vagy frakciótársa, Szanyi Tibor azt mondta, hogy az off-shore birodalom kiépítésének a típuspéldája a saját luxemburgi Altus vállalatával.

(9.00)

Ezek az emberek beszélnek tehát a hétköznapi emberek, a munkavállalók, a bérből és fizetésből élők, a nyugdíjasok gondjairól. Akiknek nem az a gondjuk, hogy pontosan mennyi is lesz a rezsiszámla, és valóban, az a 6 ezer forint, mondjuk, a gázszámlából nagy segítség vagy kis segítség, hanem azon gondolkodnak, hogy a luxemburgi cégükbe vagy az ausztriai bankszámlájukra vigyék azt a pénzt, azt az összeget, amit éppen nem Magyarországon akarnak feltüntetni. Ki tudja, hogy azok a pénzek, amelyek ilyesfajta külföldi számlákon vannak, adózott vagy nem adózott jövedelemből származnak-e?

A baloldali összefogásnak, valóban, ahogy képviselő úr mondta, elég szerteágazó programja van, ha egyáltalán ezt így mondhatjuk, hiszen semmifajta programegyeztetés köztük nem történt. Egypár dolog azonban biztos. Arról nem egyeztettek, hogy pontosan hány százalékkal, de az biztos, hogy magasabb személyi jövedelemadó-kulcsokat bevezetnének. Márpedig ez mindenkit érintene, aki bérből él. Egyes politikusaik azt is nyilvánvalóvá tették, hogy átformálnák, átalakítanák a családi adózás rendszerét. Tudjuk, hogy a szocialista szótár szerint mit jelent az átalakítás. Ez általában náluk megszorítást jelent, általában náluk nagyobb terheket jelent. És nem is kell nagy fantázia ehhez, nem újdonságot kell kitaláljunk, csak pörgessük vissza a 2002-2004 közötti időszakra az idő kerekét. Láthattuk, Medgyessy Péter akkor is azt mondta, hogy az otthonteremtési rendszer, a családtámogatási rendszer jó dolog, ki fogjuk bővíteni. Ez a kibővítés azt jelentette, hogy pár év alatt felszámolták a teljes rendszert.

Azt is tudjuk, hogy kik lennének a haszonélvezői ennek a rendszernek. Nem a családok, nem a munkából élők vagy nem a nyugdíjasok, akiktől korábban ők egyhavi nyugdíjat vettek el, és valamelyest ennek az összegét mi a rezsicsökkentéssel tudtuk visszaadni a nyugdíjasoknak és a munkavállalóknak, hanem a bankok, a pénzintézetek és más olyan cégek, amelyek most különböző különadókat fizetnek meg. Valóban, ezeknek a cégeknek jelentősebb megterhelés a korábbi közterhekhez képest, de csak így lehet egy költségvetést egyensúlyban tartani, ha nem az emberekre akarjuk hárítani aránytalanul nagy részben a közterheket.

Mindeközben pedig azt láthatjuk, hogy Mesterházy Attila Washingtonban van. Lehet a politikai fő témájukban, Paks ügyében tüntetés itt, Budapesten, ő mégis inkább Washingtonban hallgatja az ottani tanácsokat, utasításokat. Ki tudja, miről egyeztet ott? Itt, a parlamentben az általuk akár egy évszázadra is Magyarország helyzetét, energiapolitikai helyzetét meghatározó Paksról van szó, hiszen azt mondják a baloldali szónoklatokban, hogy ez nemzedékekre kötelezi el Magyarországot az atomenergia mellett. Mindeközben a párt elnöke, a frakció vezetője és a miniszterelnök-jelölt a parlament utolsó ülésnapjain nem a Magyar Országgyűlésben tartózkodik, hanem különböző washingtoni, lehet, hogy kormányhivatalokban, lehet, hogy cégeknél jár, és inkább ott szónokol, ott egyeztet, ott beszél, és nem a magyar parlamentben szólal föl. Pedig ebben a ciklusban talán az utolsó alkalmak most lennének, hogy ő is itt kifejtse az álláspontját sok fontos kérdésben.

Na de hát elég kevés lenne az, amiben sikert tudna elkönyvelni, hiszen, mondjuk, hiába mondaná el itt, mint Lendvai Ildikó, lassan, hogy nem lesz rezsiemelés, tudjuk, ez azt jelentette, hogy 15-ször emelték meg a rezsidíjakat, tudjuk, hogy nyugdíjügyben 8 százalékkal csökkentették annak összegét. Abban az esztendőben csökkentették egyhavi összeggel a nyugdíjak összegét, amikor a különböző nagy közműszolgáltatóknak, különböző nagy gáz- és áramszolgáltatóknak ugyanúgy megvolt a 8 százalékos profitjuk, mint minden más évben, törvény által garantált 8 százalékos profit. Azt a 8 százalékot a szolgáltatók zsebre rakhatták, a nyugdíjasoktól és a közszférában dolgozóktól azonban elvették. Ez várható a szocialista kormányoktól.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai