Készült: 2024.09.25.23:49:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

320. ülésnap (2013.11.04.),  189-192. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:34


Felszólalások:   185-188   189-192   193-196      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr.

Tisztelt Országgyűlés! Tarnai Richárd, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: "Negyven százalékkal lesz-e magasabb?" címmel. Tarnai Richárd képviselő urat illeti a szó.

DR. TARNAI RICHÁRD (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! A nagyon súlyos élethelyzetben lévő emberek esetében kiemelt ápolási díjat kíván bevezetni a kormány. Az összeg több mint 40 százalékkal növekszik a jelenleg immár emelt támogatáshoz képest.

A tervezett kiemelt ápolási díjat nemcsak a nagyon súlyos élethelyzetben lévő gyermeket nevelők, hanem az idősebbeket ápoló közvetlen hozzátartozók is igényelhetik. Tehát már nemcsak a gyerekek, hanem az idős hozzátartozók után is igénybe lehetne ezt venni.

Létrehozta ezenkívül a kormány a rehabilitációs szakigazgatási szervet, amely segít minden hozzá forduló fogyatékost, megváltozott munkaképességű személyt, legyen szó akár orvosi felülvizsgálatról vagy pénzbeni megállapításról.

(17.00)

Harmadsorban: ezen túlmenően a rokkantnyugdíjrendszer újragondolásával sor került az ellátórendszer átalakítására. Ma tehát olyan pénzbeli ellátást kapnak a fogyatékossággal élők, megváltozott munkaképességűek, amely a munkaképességükhöz kötött. Létrejött a rehabilitációs kártya, ezt a NAV állítja ki, és a teljes munkáltatói járulékmentesség kapcsolódik hozzá, a minimálbér kétszeresének 27 százalékáig. És végül a számok azt mutatják, hogy az átalakítás sikeres volt, hiszen az átalakítás előtt 43 500 fő volt a támogatott foglalkoztatás létszáma e tekintetben, és az átalakítás után már 57 800 főről beszélhetünk, és akkor még nem tettünk említést a "fogyatékosbarát munkahely" díjról, illetőleg a segítő vásárlásról sem.

Kérdezem államtitkár urat, melyek azok a támogatások, amelyekkel segíti a kormány a fogyatékkal élők foglalkoztatásának bővülését. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Soltész Miklós államtitkár úrnak.

SOLTÉSZ MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kérdésének a második részére válaszolva és felvetésének második részére válaszolva, tisztelt képviselő úr, ki kell jelenteni: az átalakítások eredményeképpen több mint tízezerrel több megváltozott munkaképességű és fogyatékossággal élő ember dolgozik ma Magyarországon, mint 2010-ben. Ez már egy óriási nagy segítség, és nagyon fontos.

Nemcsak a támogatást növeltük azzal, hogy a rehabilitációs kártya intézményét bevezettük, hanem a piacra jutást is, a termékeik piacra jutását is. Mindemellett pedig fontos hangsúlyozni, hogy a nagy átalakítás, ami megtörtént az elmúlt évek során, külön támogatást kapott az Új Széchenyi-terven keresztül több mint 21 milliárd forinttal, amelynek eredményei még csak most jönnek, és amelynek eredményeképpen a foglalkoztatás tovább fog bővülni. Ezáltal még többen fognak jövedelemből, munkajövedelemből családot fenntartani, mintsem támogatás, segély vagy bármilyen más segítség révén.

Mindemellett pedig oda kell figyelnünk azokra az emberekre is, akik hozzátartozói általában nagyon súlyos fogyatékossággal élnek, és otthoni ápolásra szorulnak, hogy őket is segítsük. Ezen a területen már eddig is történt változás, hiszen korábban beemeltük az emelt összegű ápolási díjat, és annak a mértékét emeltük, de most a jövő évtől az úgynevezett kiemelt ápolási díjnak a bevezetését nemcsak tervezi, hanem meg fogja valósítani a kormány, amelynek összege a mostani ápolási díj alapösszegének a 180 százaléka lesz, ami bruttó 53 100 forint, ebből 10 százaléknyi nyugdíjjárulékot levonva 47 800 forintot fognak mindazok kapni, akik legsúlyosabb állapotú hozzátartozóikat ápolják. Mindemellett pedig emelni fogjuk az úgynevezett emelt összegű ápolási díjat is, a jelenlegi alapösszeg 130 százalék helyett 150 százalékra emelkedik. Ez nettó összegben 15 százalék emelést jelent mindazoknak, akik az emelt összegű ápolási díjat kapják most ebben az évben.

Köszönöm szépen a kérdését. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   185-188   189-192   193-196      Ülésnap adatai