Készült: 2024.09.19.03:04:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

111. ülésnap (2007.11.19.),  110-117. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:51


Felszólalások:   102-109   110-117   118-125      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Balla Mihály, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a külügyminiszternek: "Kampánytámogatás Romániában?" címmel. A miniszter asszony halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Horváthné Fekszi Márta államtitkár asszonyt jelölte ki. Megkérdezem a képviselő urat, hogy elfogadja-e az államtitkár asszony személyét. (Balla Mihály: Igen.) Jelzi, hogy igen. A képviselő urat illeti a szó.

BALLA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Asszony! A múlt héten magyar-román közös kormányülésre került sor Nagyszebenben, sok kérdés felvetődött, több kérdésben megállapodás is született. A kormányülésen aláírt megállapodásokat a Fidesz üdvözli, azonban tegyük hozzá, hogy ezek többségéhez elég lett volna egy miniszteri szintű találkozó is. Több kérdés azonban nem került terítékre, és ezekben nem született megállapodás; olyanokban, amelyek a határon túli magyarok, az erdélyi magyarok, a magyarok számára kiemelten fontosak.

A kormányülésen ugyanis nem esett szó az autonómiát garantáló kisebbségi törvényről, sem az önálló állami magyar egyetem ügyében nem volt előrelépés, nem tűzték napirendre a csángók és az egyházi közösségi javak visszaszolgáltatásának kérdését sem. A szabad munkaerő-áramlásról szóló megállapodásról pedig csak annyit, hogy mindezt az a Gyurcsány Ferenc köti meg, aki 2001-ben a 23 millió románozással kapcsolatos riogatás értelmi szerzője volt, ahogy ezt a Debreczeni-könyvben be is vallja.

Ezen kívül a másik probléma a kormányülés időpontja. Ezt a közös kormányülést a romániai európai parlamenti választások közelsége miatt időzítették a múlt hétre, és a kormány ezzel a lépésével ellentmondásba került eddigi kommunikációjával. Ezek után minden olyan kormányzati hang, amely a Fideszt beavatkozással vádolja, hamis. Tehát nem a kormányüléssel van elsősorban a baj, hanem az időzítésével, illetve a magyarok szempontjából lényegi kérdések mellőzésével.

Ezért kérdezem az államtitkár asszonytól, hogy miért nem kerültek fel az említett kérdések a tárgyalások napirendjére, és ezenkívül miért van az (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy erre az időpontra időzítették a találkozót.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Megadom a szót Horváthné Fekszi Márta államtitkár asszonynak.

HORVÁTHNÉ DR. FEKSZI MÁRTA külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Képviselő Úr! A következőt szeretném mondani. A magyar-román együttes kormányülés immár harmadszor került megrendezésre, évenként, meghatározott időrendben. Ismeretes, hogy először 2005 októberében Bukarestben volt, 2006 novemberében Budapesten, és egy év elteltével, 2007 novemberében Nagyszebenben. Minden következő kormányülést egy évvel előbb, az adott kormányülésen elkezdünk előkészíteni, tehát 2006 novemberében Budapesten már egyeztetésre került, hogy ez egy év múlva lesz, tehát nem most spontán kitalált, hogy bármibe a kormány beleavatkozzék.

Másodszor: ön előtt is ismeretes, hogy eredetileg 2007 májusában lettek volna az EP-választások Romániában, a román kormány halasztotta el. Először arról volt szó, hogy szeptemberben, később tűzték ki ezt az időpontot 2007. november 25-re. Ez tőlünk független volt, hiszen a harmadik kormányülés időpontja már jóval korábban, majdnem egy évvel előbb egyeztetett volt.

A romániai magyar kisebbség helyzetét érintő kérdésekre: a helyi sajtóban is adtunk közösen arról tájékoztatást, hogy felvetettük a kisebbségeket komolyan érintő kérdéseket, úgymint a Sapientia Egyetem akkreditálását, a román kormány által történő támogatását, és ezenkívül felvetettük a román kisebbségi törvény mielőbbi elfogadását. Ez a helyi sajtóban is megjelent. Egyébként az új román választójogi törvénnyel kapcsolatosan ez nem jelent meg a helyi sajtóban, de a kormányülés napirendjén szerepelt, hogy hivatalos tájékoztatást kértünk a törvényjavaslatról, és hogy ez pillanatnyilag hogyan áll. Tudjuk, hogy Romániában azért ez elnöki, kormányzati és pártok közötti vitatott kérdés még, és most már a sokadik törvényjavaslat szerepel napirenden, tehát mi ezért kértünk erről tájékoztatást. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Még egyszer megismétlem: a kormányülés napirendje egy évvel ezelőtt elfogadásra került, és az időpontja is. (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót Balla Mihály képviselő úrnak.

BALLA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Az időzítés kérdése: hallani lehetett olyan hangokat, amikor nem javasolták ezt a közös kormányülést pont ennyire szorosan az európai parlamenti választások időszaka előtt, hiszen másfél héttel az európai parlamenti választások előtti, a romániai választások előtti időpontról van szó. Ebben az tapasztalható még, hogy Gyurcsány Ferenc állami eszközöket felhasználva szállt be az RMDSZ mellett a romániai európai parlamenti választásokba, és nehéz azt elfogadni, hogy állami eszközöket használ erre a feladatra, amikor a magyarságon belül vannak jelöltek, akik nehezebb helyzetből indulnak a választásokon.

Úgy érzem, államtitkár asszony, hogy több nyitott kérdés maradt a kormányülést követően azokban a kérdésekben, amelyek ott szerepeltek. (Taps a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Viszontválasz illeti meg az államtitkár asszonyt.

HORVÁTHNÉ DR. FEKSZI MÁRTA külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Képviselő Úr! Amit elmondtam, hogy egy évvel korábban meghatározásra került az időpont, ténykérdés. Az is ténykérdés és nyilván önök előtt is ismeretes, hogy a közös kormányülés napirendjét, időpontját több alkalommal közvetlen konzultáció előzte meg. A MEH részéről Gémesi szakállamtitkár kétszer tárgyalt kint Bukarestben a napirendet és az időpontot illetően, Budapesten is volt egyszer egy egyeztető a román féllel, és ezek hónapokkal ezelőtt megindultak, tehát ténylegesen nem most lett kitalálva azért, hogy kampányoljunk, különösen egy olyan kampányra, amit a románok halasztottak el kétszer, a kiírást az EP-választásokat illetően. Nem is tudtuk volna így rögzíteni. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:   102-109   110-117   118-125      Ülésnap adatai