Készült: 2024.09.23.06:14:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

223. ülésnap (2009.09.22.), 4. felszólalás
Felszólaló Gőgös Zoltán (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GŐGÖS ZOLTÁN földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr, a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Nyáron hiányzott már ez a téeszalapú tőkés nagybirtokrendszer mondás, már alig vártam, hogy újra ezt a polémiát itt képviselő úrral lefolytassuk.

Egy dologra fölhívnám a figyelmét, képviselő úr, amikor az európai uniós csatlakozást emlegeti, hogy a csatlakozási szerződés agrárfejezete 95 százalékban 2002 előtt lezárásra került. Tehát hogyha valami nem jól sikerült, azt saját maguknak köszönhetik, mi csak helyre tudtuk hozni utána még a hátralevő két évben azt a sok-sok szerencsétlen dolgot, ami abban le volt írva. (Dr. Medgyasszay László: Na ne!) Ez bizonyítható, meg kell nézni az európai uniós dokumentumokat. Tehát minden fejezet lezárásra került. A szerződést nyilván a kormány írta alá, aki belépett, de egy olyan helyzetben, ami már előre eldöntött volt, elég nehéz volt további korrekciókat végrehajtani, mégpedig amit az önök kormánya tett bizonyos élelmiszer-biztonsági és egyéb ügyekkel kapcsolatos fejezet kapcsán.

Azért is jó, hogy erről a dologról itt a parlamentben beszélgetünk, legalább most az agrárszereplők világosan láthatják, és főleg azok a társas vállalatok, amelyek Magyarországon még mindig a legnagyobb agrárfoglalkoztatók, amelyek nagyjából 150-160 ezer embernek adnak kenyeret, hogy mire számíthatnak, hogyha most a kormányra készülő párt tényleg kormányra kerül. Hát arra számíthatnak, ami '90-ben történt, hogy függetlenül attól, hogy milyen teljesítménye volt a magyar agráriumnak, egy háború előtti ideológia alapján szét kellett verni, és új alapokra kellett helyezni.

Ezt a tőkekivonást, amire önök készülnek, meg ezt az újabb szétverést még egyszer nem fogja kibírni a magyar vidék, erre nagyon felhívnám a figyelmét mindenkinek, úgyhogy jól fontolja meg, amikor majd szavazni kell, hogy olyan emberekre bízza-e az agrárium sorsát, akik nagyjából ugyanazt akarják csinálni vele, mint amit '90-ben. A legnagyobb bűn, amit az agrárium ellen el lehetett követni, akkor történt, pontosan ez alapján a szlogen alapján, hogy téeszalapú tőkés nagybirtokrendszer nincsen Magyarországon, képviselő úr, és nem is lesz, legalábbis amíg erre valami ráhatásunk van.

Az agrárjelentést hamarosan vitatni fogjuk nyilván, a bizottságban délelőtt és a Parlament falai között is. Képviselő úr azokat a részeit emeli ki, amelyek nyilván annak a hallgatóságnak, aki esetleg az ön véleményére kíváncsi, szívből jövő, de azt azért nem említette meg, hogy a 2002-es 200 milliárdos támogatással szemben 476 milliárd forint volt 2008-ban az agrárium támogatása. Valahogy erről elfeledkezett említést tenni, pedig azt gondolom, hogy ez egy elég komoly fegyvertény. A másik, hogy soha nem látott exporttöbbletünk volt az elmúlt évben. Tehát amikor az ágazat teljesítményét és ezzel együtt a szereplők teljesítményét kicsinyíti, akkor azt gondolom, hogy ezen el kellene gondolkodni.

Egy biztos, az ágazat nagyon komoly időjárási és piaci kitettségű, ez így van, mióta világ a világ, és az is látható, hogy az energiaár-robbanással együtt volt egy nagyon magas termelőiár-növekedés, hiszen volt egy fogyasztási boom a világban, aminek most persze isszuk a levét nyilván, mert ez a korrekció sajnos ebben az évben bekövetkezett, és most azon vagyunk, hogy próbáljuk ezt a rendszert fenntartani.

(9.10)

S amikor képviselő úr arról beszél, hogy mennyi pénzt vontunk el, arról nem beszél, hogy most milyen terveink vannak a likviditás javítására, pedig erről nyilván képben van, hiszen folyamatosan adunk erről jelzéseket. Többek között arról sem beszél, hogy mondjuk, azért látszik a következő éves költségvetésben egy újabb kivonási ügy, mert mi azt szeretnénk most kifizetni, és nemcsak szeretnénk, ki is fogjuk, például a tejtámogatást, ami 16 milliárd forint, és október 16-án meg is fogják kapni a most talán a legnehezebb helyzetben levő tejtermelők.

Ugyancsak nem beszél arról sem képviselő úr, hogy eddig példa nélküli módon előleget fogunk fizetni a SAPS-ból, ami azt jelenti, hogy a közel 200 milliárdos kifizetésből 140 milliárdot október 15. és október 30. között fogunk eljuttatni a termelőkhöz. Pontosan azért, mert mi is látjuk, hogy nagyon komoly likviditási válság van, amelyen akár ezen az ágon, akár bizonyos hitelágon is próbálunk segíteni.

Én nem gondolnám azt, hogy az országban minden romokban hever - állandóan ez a szlogen -, egyébként az összes fideszes város meg él és virul. Közte persze a mezőgazdaság van, és ha már romokban hever az ország, akkor csak a mezőgazdaság lehet romokban (Derültség az MSZP soraiban.), én azt gondolom, mert az összes többi nincsen, hiszen utak épültek, autópályák épültek, hidak. Akkor csak az a mezőgazdasági terület lehet romokban, amin egyébként most is elvetett mindenki, be fogjuk takarítani a termést, egyetlenegy szem gabona kint nem marad, hála annak, hogy időben építettünk megfelelő raktárkapacitásokat.

Ez nem azt jelenti, hogy nincs feladat. Csak én azt gondolom, képviselő úr, hogy ha valaki valóban felelős kormányzásra készül, akkor nem teheti meg, nem mondhat olyat előre, amiről pontosan tudja, hogy nem fogja tudni teljesíteni. Itt most nagyjából erről van szó, ami ígérethalmaz meg egyéb elhangzik. Remélem, nem kerül rá sor, de biztosan eljön majd annak is az ideje, amikor ezekről az ígéretekről számot kell adni. Én azt gondolom, itt romokban semmi nem hever. Rengeteg közös feladatunk van, és azt gondolom, az ilyen típusú polémiák helyett inkább erre kellene koncentrálni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai