Készült: 2024.09.24.00:46:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

223. ülésnap (2009.09.22.), 136. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati és területfejl. bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  136  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA, az önkormányzati és területfejlesztési bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Kósa Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az önkormányzati bizottság ülésén kegyelmi pillanat érkezett el, amikor erről a törvényjavaslatról szavaztunk, merthogy 29 igennel, egyhangúlag támogatta ebben a politikailag egyébként vérzivataros időben is az országgyűlési bizottság ennek a törvénynek az általános vitára való alkalmasságát.

Én a bizottsági ülésen is elsősorban a gyerekek szempontjából közelítettem meg ezt a törvényt, ezt szeretném most elmondani önöknek is.

A szakemberek számára, illetve az érintettek, a siketek és a nagyothalló emberek számára az köztudott, de talán a nyilvánosságban nem mindenki tudja, hogy a mostani oktatás és még régebben, pár évvel ezelőtt a siket és nagyothalló gyermekek oktatása úgynevezett auditív verbális oktatási módszerrel történik, ami azt jelenti, hogy a hallásmaradvány kiaknázására, illetve a beszédfejlesztésre épül és a hangzó beszédet helyezi előtérbe. Volt olyan időszak, amikor kifejezetten tiltották azt, hogy azok a gyerekek, akik a jelnyelvet értették, mondjuk, szünetben jeleléssel kommunikáljanak egymással és beszélgessenek. Nekem is van ilyen jó barátom, aki erős halláskárosodással él, és így élte meg ezt az iskolában.

Ennek is tudható be az a szakemberek szerint, hogy a súlyos hallássérültek 0,25 százaléka jut el valamilyen felsőoktatási intézménybe. Ez azért nagyon szomorú, merthogy a halláskárosodottak nem értelmi fogyatékosok, ugyanolyan arányban van közöttük zseni és kevésbé tehetséges, mint a társadalmi populáció egészében. Ezért nagyon igazságtalan dolog az, hogy a kommunikációs hiányuk miatt - hiszen ezzel a régi módszerrel nem lehetett eljutni arra a szintre a tudásban, a tanulmányokban, mert ez a károsodás megakadályozta őket ebben - ilyen alacsony reprezentációval vehetnek részt a felsőoktatásban, és nyílik esélyük arra, hogy mondjuk, magasabb képzettségű munkát szerezzenek maguknak.

Ezért rendkívül jónak tartom, és ez egy történelmi pillanat a siket és halláskárosult emberek számára, a gyerekek számára, hogy lehetőséget kapnak az oktatásban, hogy a szülő válasszon, melyik módszer szerint tanuljon majd a gyermek, sőt a szülő is jogot kap arra, hogy megtanulhassa a jelnyelvet, hiszen az a tapasztalat is jól ismert, hogy azok a kisgyermekek, akik olyan családban nőnek föl, ahol van siket vagy hallássérült, könnyebben tanulják meg a jelnyelvet, míg a halló szülők esetében ez nagyobb problémát jelent. Ezért nagyon fontos az, hogy a gyerekeket is segítendő, a szülők is kapjanak ilyen képzést.

Én ezt nagyon nagy lehetőségnek tartom, nagyon fontosnak tartom, hogy az Országgyűlésben ez a törvény megszülessen, és azt is nagyon fontosnak tartom, hogy mielőbb kiépüljön az a feltételrendszer, ami a pedagógusok képzését jelenti, és ami azt jelenti, hogy ezzel a lehetőséggel mindenki maradéktalanul élni fog. Tehát a végrehajtásra is nagy hangsúlyt kell fektetni.

(Béki Gabriellát a jegyzői székben
Móring József Attila váltja fel.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy még a hátralévő, rendelkezésemre álló időben egy személyes tapasztalatot és élményt is elmondjak. Kaposvár város országgyűlési képviselőjeként rendszeres kapcsolatban állok az ottani siketek és nagyothallók iskolájával, ahol nagyon sok kisgyereket ismertem meg, a pedagógusokat, az igazgatókat, sőt részem lehetett abban, hogy segítsem és támogassam ennek az iskolának a felújítását, aminek következtében jóval magasabb színvonalon tudnak ott most oktatni. Láttam a mindennapokban, hogy milyen óriási jelentősége van annak, ha ezek a gyerekek megérzik, azért, mert kapnak intézményes segítséget, hogy előttük is ugyanolyan lehetőségek vannak, mint azon társaik előtt, akik nem halláskárosodottak. Egy igazságos társadalomban egy baloldali kormánynak különös kötelessége az, hogy támogassa az esélyteremtést, és üdvözlöm azt, hogy ebben többpárti egyetértés van.

Külön köszönöm Kósa elnök úrnak a segítségét és a támogatását. Magyar emberként büszke vagyok arra, hogy nemcsak Magyarországot, hanem a siketeket és a nagyothallókat is képviseli az Európai Parlamentben. Ugyan jobban örültem volna, ha a szocialista frakcióban van, de így is nagyon rendben van.

Köszönöm szépen. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  136  Következő    Ülésnap adatai