Készült: 2024.04.26.08:07:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

252. ülésnap (2009.12.14.), 35. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (MSZP)
Beosztás oktatási és kulturális minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:15


Felszólalások:  Előző  35  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY oktatási és kulturális minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretném megköszönni a képviselő úr kérdését, mert valóban az oktatás legfontosabb kérdéséről, az oktatási esélyegyenlőségről, annak elősegítéséről, ennek érdekében tett intézkedésekről beszélhetek, és szerintem talán ez a legfontosabb kérdés, amiről a minőség mellett az oktatásban beszélni érdemes és kell.

A képviselő úr adatokat és tényeket kér, ezért engedje meg, hogy most elsősorban adatokkal válaszoljak az ön kérdésére. Az uniós támogatások keretében 2007-2013 között összességében 120 milliárd forintot költ az ország és az Európai Unió iskolafelújításra, ezen belül 47 milliárd forint olyan programokat érint, amelyek óvodákkal kapcsolatosak, ez 162 pályázatot jelent, ennél jóval több, közel 500 feladatellátási helyet.

(14.40)

Ezenkívül további projektek kaptak támogatást, csak példaként mondom: PHARE-programok keretében 6,5 milliárd forintért, az NFT egy ROP-jában 14 milliárd forintért, címzett és céltámogatásokból 86 beruházás 44 milliárd forintért, decentralizált forrásokból a regionális források keretében több száz intézmény kapott támogatást. 2008-ban kimondottan óvodafelújításra és bölcsődei férőhelybővítésre lehetett pályázni 1,6 milliárd forint értékben kis összegű támogatásokat, 2009-ben már 4,1 milliárd forint áll ugyanerre a célra rendelkezésre. A képviselő úr kérdezte: a jövő évi költségvetésben 4,3 milliárd forint van ugyanerre a célra beállítva.

Tisztelt Képviselő Úr! Kérdezte azt is, hogy mi történt az intézményekkel, az intézményrendszer átalakításával. Valóban, képviselő úr, nagyon jelentős átalakulás zajlott le az elmúlt hét évben az intézményrendszerben. A kistérségi társulások és ezen belül különösen az intézményfenntartásos vállalkozó kistérségi társulások beléptével jelentősen átalakult a finanszírozói és fenntartói rendszer, ez több száz intézményt érintett. Azonban azt a képviselő úr is bizonyára tudja, hiszen az oktatás területén jártas, hogy az átalakulások döntő részénél megmaradtak azok az intézmények tagintézményként, amelyek a településeken, a falvakban működnek. Más a cégtábla, korszerűbb, hatékonyabb intézményirányítási módszer van, de ugyanakkor a tanítás, az iskola működik tovább. Ha a képviselő úr nem hiszi, akkor látogasson meg egy olyan kistérséget, mondjuk, a szegedi kistérséget, ahol kihasználják a társulásban rejlő előnyöket, ésszerűen, jól osztják el a forrásokat.

Kérdezi a képviselő úr, milyen forrásokat költöttünk integrációra, a romák és a hátrányos helyzetű diákok oktatásban való részvételének támogatására. Azt lehet mondani, hogy ma összességében ezerötszáz intézmény vesz részt az integrációs programban. Ez a program egyaránt nyújt szakmai támogatást az intézményeknek továbbképzésre, fejlesztésre, jobb működésre, ugyanakkor ettől az évtől kezdve immár a pedagógusok számára is adunk többlettámogatást, azoknak a pedagóguskollégáinknak, akik ezt a néha nagyon nehéz, nagy áldozatokat váró munkát végzik, számukra, több mint tízezer pedagógus számára többletjuttatást tudunk biztosítani. Szintén közel tízezer gyerek van - a képviselő úr ezt is kérdezte -, aki az óvodáztatási támogatás keretében hátrányos helyzetű gyerekként korábban tud bekapcsolódni az óvodába, és ilyen módon eredményesebb lehet.

Végül a képviselő úr kérdezte az "Útravaló" programot, és azt mondta, ígérte a kormány. Ezt nem csak ígérte, megvalósította: folyamatosan húszezer diák van, általános iskolás, középiskolás, szakiskolás, aki részt vesz ebben a programban, és eredményesebben teljesít.

Tisztelt Képviselő Úr! Az oktatás rendszerében az oktatási kormányzat elsősorban lehetőségeket tud nyújtani. Ott, ahol a lehetőségeket keresik - ilyen például Kőbánya, az én választókerületem -, ahol nem a politikai civódás lehetőségét látják az oktatásban, hanem közösen megoldandó feladatokat, ott a kormány támogatásával tudnak eredményeket elérni. Én azt kívánom minél több településnek és iskolának, hogy ilyen környezetben működhessen tovább is.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  35  Következő    Ülésnap adatai