Készült: 2024.09.23.03:43:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

65. ülésnap (2011.02.15.), 150. felszólalás
Felszólaló Dr. Balsai István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Alkotmányügyi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 2:08


Felszólalások:  Előző  150  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BALSAI ISTVÁN, az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság a tegnapi ülésén megtárgyalta, és 20 igen szavazattal, 5 nem ellenében támogatta az előterjesztés általános vitára alkalmasságát.

A bizottság tagjainak többsége üdvözölte, hogy az Országgyűlés még a tavaszi ülésszakon nagy egyetértéssel elfogadta az egyszerűsített honosítás módosítására vonatkozó törvényt. Az előttünk fekvő törvényjavaslat célja, ahogy ezt hallottuk, hogy három törvényt az új honosítási szabályokhoz igazítson, megteremtve annak a jogi kereteit, hogy az ez év január 1-jét követően kedvezményesen honosított, magyarországi lakóhellyel nem rendelkező polgárok a személyiadat- és lakcímnyilvántartás hatálya alá tartozzanak.

A bizottsági vitában az MSZP képviselőcsoportjának különvéleménye volt, ezt kisebbségi véleményként el fogja mondani Lamperth Mónika képviselő asszony, ha jól tudom.

A Jobbik képviselőcsoportja két problémát vetett fel. Az egyik a születési hely megjelölése azok esetében, akik az ismert körülmények miatt a párizsi békeszerződést megelőzően az elszakított területeken születtek, és nem szeretnék azokat a más nyelveken írt helységeket látni az okmányaikban. Az államtitkár úr egyébként ezzel kapcsolatban elmondta azt, hogy az Alkotmánybíróság döntött ebben: ha volt magyar megfelelője az adott településnek, akkor természetesen lehetőség van a magyar elnevezés használatára. A másik, amit szintén a Jobbik vetett fel, hogy a névhasználat kapcsán olyan megoldást nyújt a törvényjavaslat, hogy saját kérelemre már a honosítási okmányban is a megfelelő magyar név kerül majd feltüntetésre.

Én tehát többségi véleményként összességében azt mondhatom, hogy a törvényjavaslatot a főbb célok tekintetében a túlnyomó többség, 20 képviselő alkalmasnak tartotta a vitára, ezért kérem képviselőtársaimat, hogy fogadják ezt el. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  150  Következő    Ülésnap adatai