Készült: 2024.09.19.16:09:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2015.03.31.), 14. felszólalás
Felszólaló Magyar Zoltán (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MAGYAR ZOLTÁN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A magyar föld magyar kézben tartása a Jobbiknak egy alapkövetelménye. Ezzel szemben három olyan veszélyforrást is tudunk azonosítani, ami, ha ebben az ütemben halad tovább, akkor létünk alapját, hazánk függetlenségét és gazdaságunk lehetőségeit teszi teljesen tönkre, nemcsak a közeljövőben, de nagyon-nagyon hosszú évtizedekre előre.

Az állami földekről itt már sokat beszéltünk. Elképesztő és pofátlan bérbeadás zajlik Magyarországon évek óta. Tegyük hozzá, nem véletlenül hangzik el ilyen sok hír ezzel kapcsolatban, hiszen egészen elképesztő, hogy Európa közepén 2015-ben is ott tartunk, hogy egy átláthatatlan és jogorvoslatoktól mentes pályázati rendszeren keresztül tudják csak bérbe adni mindannyiunk közös vagyonát, az állami földet. Szintén ezen veszélyforrások közé tartozik az a spekuláns nagytőke, amellyel szemben önök csak szavakban lépnek fel, és ami a valóságban sok száz magyar falu, magyar település életét lehetetleníti el azáltal, hogy az agrártámogatások tízmilliárdjaival ugyanaz a néhány tőkés társaság lép le évről évre.

De én most nem ezekről akarok bővebben beszélni, hanem a külföldi földszerzésről. Nem azzal a módjával akarok most bővebben foglalkozni, amit itt már sokszor megbeszéltünk államtitkár úrral is, azaz, hogy a zsebszerződésekkel szemben önök gyakorlatilag tényleg elégtelenre vizsgáztak. Saját beismerésük szerint több százezer hektár olyan termőföld van ma Magyarországon, amit külföldiek használnak, de legalábbis rátették a kezüket, és a jövőben szeretnék ezt a formát legalizálni, ehhez képest nincs tíz olyan eset, nem tudnak tíz olyan ügyet felmutatni, ahol eljárás zajlana jelenleg.

Azonban ennél is brutálisabb területvesztést, önálló államiságunk létét veszélyezteti az a múlt heti hír, ami szerint Brüsszel kötelezettségszegési eljárást indított hazánkkal szemben az új földforgalmi törvény miatt. Még a Fidesz harmatgyenge földtörvénye is alkalmatlan Brüsszel számára. Úgy ítéli meg, hogy túlzott védelmet biztosítana a magyar föld számára, ami, lássuk be, nevetséges, ismerve az önök földtörvényét. Sőt, Brüsszel ennél is tovább ment, ma már azt pedzegeti, hogy a társas vállalkozások számára is földtulajdont kell biztosítani a tagállamoknak.

Képzeljék el, mi lesz itt! Mi lesz ezzel az országgal, mi lesz egész Európával, ha offshore hátterű tőkés társaságok fognak versenyezni a helyben élő családi gazdálkodókkal egy-egy hektár termőföldért? Egészen elképesztő helyzet alakulhatna ki, és kijelenthetjük, hogy ezzel végérvényesen befellegzett a családi gazdaságoknak, egyáltalán Magyarország jövőjének.

A Jobbik eddig is minden alkalmat megragadott arra, hogy a magyar föld megvédésére alkalmas jogszabályokat tegyen le a Ház elé. Sajnos ezt a Fidesz és az MSZP általában rendre, kéz a kézben szavazta le. Azonban a múlt heti brüsszeli lépéssel szemben mindenképpen közösen kell fellépni. És nemcsak nekünk itt, a Ház falai között kell ebben a kérdésben egységesnek lennünk, hanem bizony meg kell találnia a kormánynak azokat az európai szövetségeseket, akik hasonlóan érzik ennek a problémának a súlyát, hiszen ez csak együtt sikerülhet. Ezért a mai napon a Jobbik az európai uniós és a hazai jogot is figyelembe vevő javaslattal állt elő, amit még a mai napon eljuttatunk miniszter úr asztalára. Úgy gondolom, ha maradt önökben egy cseppnyi felelősségérzet a magyar föld iránt, akkor komolyan veszik és megfontolják ezt a javaslatunkat.

Mert álláspontunk szerint igenis lehetséges az európai uniós alapszerződés felülvizsgálata és a föld tőkeminősítésének megszüntetése, ennek eredményeként pedig a tagállamok földpiaci önrendelkezésének visszaállítása. Hangsúlyozom, itt nemcsak hazánkról van szó, hanem minden érintett tagállamról, hiszen ugyanezekkel a problémákkal küszködnek.

Javaslatunk világosan mutat rá, hogy az alapító magországokhoz képest mi, az újonnan csatlakozók súlyosan meg vagyunk különböztetve, és ez önmagában nemcsak elfogadhatatlan, hanem az uniós szerződésekbe is ütközik. Mondjuk ki végre! Az európai uniós szerződések, még a Fidesz és az MSZP önfeladó módon megkötött csatlakozási szerződése sem sértheti a tagállamok, így hazánk fennálló tulajdoni rendjét. A tagállamok önrendelkezését, az államterületet alkotó föld tulajdonszerzését, használatát az EU vívmányai, így az áruk, szolgáltatások, személyek, tőke szabad áramlása nem zárhatja ki és nem korlátozhatja. Természetesen a szövegszerű javaslatban, ami pontosan meghatározza a szükséges lépések sorrendjét, bővebben lesz módunk kifejteni, és ahogy említettem, meg is kapják ezt az anyagot. De az önök felelőssége lesz az, hogy mennyire veszik komolyan ezt a problémát.

Brüsszelnél csak kormányok járhatnak el ebben az ügyben, és ahogy említettem, ez szövetségesek nélkül nem is sikerülhet, ezért javaslom, hogy ne csak a tíz velünk csatlakozott tagországot, hanem akár a magországok közül is keressék meg azokat, amelyek már érzik ennek a problémának a súlyát, és akik vesztesei ennek a brutális rendszernek.

Államtitkár Úr! Úgy látom, ön fog válaszolni erre a felvetésre. Kérem, mondja el, mi lesz akkor, ha Brüsszel eléri a célját, és még ezt a harmatgyenge földtörvényt is meg kell semmisíteni. Mikor veszik végre komolyan a magyar föld megvédésének ügyét? Köszönöm a lehetőséget. (Taps a Jobbik soraiban.)

(9.40)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai