Készült: 2024.04.26.08:13:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

297. ülésnap (2013.08.26.), 40. felszólalás
Felszólaló Tóth Csaba (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:08


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH CSABA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A szaktárca a tavalyi évre a szerver alapú működtetésre való áttéréssel 37,2 milliárd forint játékadó-bevétellel számolt. Ez a bevétel azonban csak elképzelés maradt, hiszen egy módosítással megszűntek a játéktermek, és ezzel együtt megszűnt a játékadó-bevétel is. A járulékos egyéb adóbevétel-kieséssel, a cégek és a munkahelyek megszűnése miatt még szintén mintegy 20-30 milliárd forint esett ki mint adóbevétel. Akkor azt mondták, semmi gond nincs, mert az online szerencsejáték megadóztatásából majd pótolni fogják, és a költségvetésbe ez plusz 10 milliárd forinttal be is lett tervezve. A szerencsejáték-piac megszűnésekor egyrészt nemzetbiztonsági kockázatokra hivatkoztak, másrészt arra, hogy túlzottan nagy a szenvedélybetegségek kialakulásának a száma.

Lázár János akkor még ezt mondta: az egészen furcsa dolog, hogy a magyar állam valakinek a függő státusából, a személyes kiszolgáltatottságából, netán a személyes függőségéből próbál anyagi előnyt kovácsolni, személyes szenvedélybetegségéből, adott esetben annak megadóztatásával anyagi előnyhöz szeretne jutni. Úgy gondolom, ez összeegyeztethetetlen egy polgári gondolkodású, konzervatív gondolkodású politikus mentalitásával, politikai eszméjével, nézetrendszerével és világnézetével - mondta Lázár János.

Úgy tűnik, a helyzet időközben megváltozott. A parlament tavaly októberben kivételes sürgős eljárásban meghozott döntésének a három nagy kaszinó lett a nyertese. A három kaszinó bevétele tavaly összességében az előző évi 275 százaléka volt. Több mint a negyedével nőtt a tiszta játékbevétel és a játékadó-befizetésük is. Miniszter úr most zártkörű koncessziós pályázat keretében 10 vidéki kaszinó 10 évre szóló működését engedélyezné. A módszer korábban már jól bevált: korlátozni vagy teljesen megszüntetni egy piacot, majd átláthatatlan, ellenőrizhetetlen körülmények között odaadni 10-20 évre a koncessziós jogokat a kiválasztottaknak. Ez a trafikügyben már jól működött: a dohánypiac újrafelosztásának csak egy célja volt, elvenni sok tízezer ember megélhetését, és gátlástalanul átjátszani a kiválasztott rokonoknak, barátoknak.

A dohánypiac újrafelosztásával elérték, hogy néhány száz család kezében koncentrálódik a dohánykereskedelem, számukra több százmilliós, milliárdos garantált hasznot biztosítva. Most már, okulva a trafikbotrányból, nem bíznak semmit a véletlenre. Nem akarják, hogy bárki pályázhasson, biztosra mennek: zártkörű, meghívásos pályázat csak a kiválasztottaknak. Így egészen biztos lehet, hogy csak Fidesz közeli vállalkozások kapnak majd koncessziót.

Ezekre tekintettel kérdezem tisztelt államtitkár urat: mi indokolja a szerencsejáték-piac bővítését? Milyen szempontok alapján választják ki a pályázókat? Mi alapján remélnek évi 850 millió forint adóbevételt egy vidéki kaszinóból? Nem gondolja-e, miniszter úr, hogy ezzel csak a szerencsejáték-függők száma fog nőni és családok ezrei mennek tönkre? Mit kíván tenni a szerencsejáték-függők érdekében?

Várom válaszát. Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai