Készült: 2024.09.21.10:46:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

201. ülésnap (2005.02.22.), 8. felszólalás
Felszólaló Mesterházy Attila (MSZP)
Beosztás ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:24


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MESTERHÁZY ATTILA ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Minden nemzet alapja a család és a gyermek; minden egyes kormánynak az kell legyen a célja, hogy a családok, a gyermekek élethelyzetét, életminőségét javítsuk, és minden egyes tevékenységünknek arra kell irányulnia, hogy valahogyan terheket vegyünk le a gyermekes családok válláról.

Én abban hiszek, hogy csak a sikeres egyének alkothatnak sikeres nemzetet, éppen ezért kell folyamatosan azon tevékenykednie a mindenkori magyar kormánynak, hogy az emberek életminőségét javítsa, és talán a legelső lépéseket - ott, ahol a képviselő úr is említette - a gyermekeknél, a fiataloknál és a családoknál kell megkezdeni. Tehát a cél azonos, pusztán az elérési utakban van különbség, és azt gondolom, ez így helyes. A politikai pártok a különböző értékrendek mentén különbözőképpen gondolkodnak erről, és majd a történelem dönti el azt, hogy melyik út volt a sikeresebb, és melyik értékrend volt az, amely nagyobb hatékonysággal nagyobb eredményeket tudott elérni.

A képviselő úr beszélt arról, melyek azok a fontos kérdések, melyek azok a fontos területek, amelyeket a kormánykoalíció fontosnak tart. Szeretném visszaigazolni: ezt nemcsak mi tartjuk fontosnak, hanem a fiatalok is ezeket a területeket tartják fontosnak, hiszen egy felmérés kimutatta, a kutatás bizonyította azt, hogy a fiatalok számára is a családalapítás, az oktatás, a munkahely, a munkahelyteremtés, a lakáshoz jutás (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Hol?) a legfontosabb kérdések.

Ahogyan a képviselő úr is mondta, számos dolog történt ezen a területen, olyan lépések, amelyek segítik a fiatalokat ezeken a területeken. Ha az ellenzéki képviselők azt mondják itt a hátam mögött, hogy ez nem elég, többet kell tenni és elégedetlenek, akkor azt mondom, egyetértek a képviselő urakkal, én is elégedetlen vagyok, hiszen mindig többet kell tenni, de nemcsak ennek a kormánynak, az előzőnek is többet kellett volna tennie, és a következőnek is többet kell majd tennie. Azért kell többet tenni, mert ezeken a területeken a problémák hatalmasak, és sajnos ezeket csak lépésről lépésre lehet megoldani; nincs egy jó tündér, amelyik leszáll Magyarországra, és azt mondja, kívánhatunk hármat, és akkor a kormány megnevezheti azt a hármat, ahol egyik pillanatról a másikra meg tud oldani különböző problémákat.

Én abban hiszek, hogy persze nagyokat kell álmodni is, de sokszor hasznos az, ha kis lépésekben, de szisztematikusan haladunk előre, hiszen így egészen biztosan el fogjuk érni a megfelelő célt, hiszen amíg az ember csak álmodozik, nagyon keserves tud lenni a felébredés.

(9.20)

Azt gondolom, hogy ezen a területen nagyon sok dolog történt. Éppen most a KSH adott ki, a legutóbb szombaton publikált egy újabb adatsort, amelyből az derült ki, hogy például a gyermekszegénység soha nem látott módon csökkent az elmúlt időszakban. Azt gondolom, hogy ez mind azoknak az intézkedéseknek köszönhető, amelyeket a képviselő úr is felsorolt. A gyermekvállalási kedvet próbálja a kormány a különböző kedvezmények emelésével serkenteni, és persze ez nem megy egyik napról a másikra, de amint látják és érzik a családok azt, hogy több marad a zsebükben, abban a pillanatban talán nagyobb kedvvel vállalnak gyermeket is ezen a területen.

Fontos a pályakezdők és a diplomások munkahelyhez juttatása, hiszen Európában mindenhol, de az Egyesült Államokban is növekszik az a tendencia, hogy bizony a fiatal diplomások között nő a munkanélküliség. Ez egy természetes tendencia, hiszen ahogy nő az egyetemre bejutó fiatalok száma, ahogy egyre több fiatal jut diplomához, úgy egyre többen válnak munkanélkülivé, hiszen egyre többen jelennek meg a munkaerőpiacon.

Éppen ezért nagyon helyes az a célkitűzése a Munkaügyi Minisztériumnak, amely arról szól, hogy össze kell hangolni a munkaerő-piaci keresletet és az egyetemek által biztosított humán-erőforrási kínálatot. Éppen ezért fontos az is, amit az Oktatási Minisztérium - és képviselő úr is említette - az oktatási reform területén elkezdett, hiszen valamikor egyszer Hutchinson azt mondta, hogy a fiatalok képzésének célja az, hogy felkészítsék őket egy egész életen át tartó önképzésre. Ezt az Európai Unió úgy fogalmazta meg, hogy egy életen át kell folyamatosan tanulni, és élethosszig kell az embernek tanulni, és erre már nemcsak Magyarországon, az Európai Unióban, hanem mindenhol programok vannak. Ez azért nagyon fontos, mert a magyar oktatási rendszer elsősorban a lexikális tudás bővítésére épült, s nem a készségfejlesztésre, éppen ezért e területen érdemes elmozdulni, és fel kell készítenünk a fiatalokat arra, hogy ne csak lexikális tudásukban legyenek magabiztosak, hanem valóban a készségfejlesztés területén is.

A lakástámogatás területén, ahogy képviselő úr részletesen elmondta, valóban egy igazságosabb rendszert kívántunk bevezetni, ami a rászorulókat segíti, nem a spekulánsokat, nem az ingatlanbefektetőket. Azt gondolom, ez is egy helyes út, amelynek hatásai valóban, ahogy ön is említette, egyre inkább érezhetőek. És természetesen van egy másik terület, amit ugyan a fiatalok külön nem említenek, de mindenképpen fontos, ez általában az ifjúság területe, és ezen a területen is folyamatosan lépünk előre. Most például egy ifjúsági törvényt készítünk elő, ami tavasszal a parlament elé fog kerülni, ami megpróbálja keretbe foglalni azt a tevékenységet, ami az ifjúság területén történik a civil szervezetek és a fiatalok oldaláról. (Az elnök pohara megkocogtatásával jelzi a felszólalási idő végét.) Azt gondolom, hogy ez is segíteni fogja a fiatalok demokráciára való felkészülését, és ebben a közélet iránti érdeklődésének javítását.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai