Készült: 2024.09.19.18:00:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2015.03.02.), 324. felszólalás
Felszólaló Kepli Lajos (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  324  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KEPLI LAJOS (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az utóbbi időben nagyon sok szó esik gázos kérdésekről, tehát földgázellátásunkkal kapcsolatos kérdésekről itt a Magyar Országgyűlés falai között is. Én ma este, ezen a késői órán szintén kihasználnám az alkalmat, hogy erről a problémakörről tájékoztassam, ha a televíziónézőket nem is, de talán az interneten a közvetítést figyelemmel követőket és kevés számú képviselőtársamat, akik még itt figyelemmel követik az ülést ezen a késői órán.

A mai napon már volt szó a földgázellátásról szóló törvény kapcsán arról, hogy milyen problémát okozhat Magyarországon a földgázellátásban az, ha a szomszédos, tőlünk keletre, Ukrajnában zajló konfliktus nyomán a gázellátásban problémák lépnek fel.

A múlt héten folyamatosan téma volt a sajtóban a Gazprom nyilatkozata, amely szerint ha Ukrajna nem fogja kifizetni az éppen aktuális, esedékes gázmennyiségért fizetendő összeget, akkor el fogják zárni a gázcsapot Ukrajna felé, illetve csak a tranzitmennyiséget fogják Ukrajnába továbbítani, amit Ukrajnának jó esetben Európa felé továbbítania kell. Igen ám, csakhogy láttunk már hasonló helyzetet 2008-ban, amikor is ugyanígy Oroszország elzárta nemfizetés miatt Ukrajna felé a gázcsapokat, amikor is az ukrán kormány a tranzitvezetékeket csapolta meg, és így Európába jóval kisebb mennyiségű gáz jött, és gázkrízist okozott többek között Magyarországon is.

Azóta a magyarországi földgáztározó-kapacitás jelentősen megnőtt, illetve állami tulajdonba került, amely döntés meghozatalát a Jobbik Magyarországért Mozgalom is támogatta itt a parlamentben. Rendkívül hasznosnak tartjuk, hogy legyen egy nagy tározókapacitása az államnak ilyen esetekre pontosan, azonban a helyzet az, hogy ez néhány hétre talán elegendő arra, hogy ellássa a magyar háztartásokat vagy egy-két hónapra is, azonban nekünk hosszú távon kell gondolkodnunk azon, hogy hogyan fogjuk az ukrajnai tranzitot kiváltani, honnan fogunk földgázt beszerezni, ha Oroszország beváltja azt az ígéretét, amely szerint 2019-től teljesen megszünteti, kiiktatja Ukrajnát mint tranzitországot a földgázszállítások tekintetében.

Ugyanis jelen pillanatban az a helyzet, hogy Magyarországnak ugyan minden irányban vannak határkeresztező kapacitásai, földgázvezetékei, azonban Románia és Horvátország irányában csak és kizárólag kifelé tud haladni a földgáz, befelé nem tud jönni, vagyis abból az irányból hazánkat ellátni nem lehet. Más kérdés az, hogy van-e egyáltalán forrás, amiből ezeken a vezetékeken gáz jönne, ugyanis még Horvátországban nincs kész az a cseppfolyós gázterminál, LNG-terminál, ahonnan majd esetleg várni lehetne valamiféle földgázmennyiséget.

(22.00)

A másik pedig, hogy amerre ki van építve, kétirányúsítva van a vezetékünk, többnyire onnan is orosz földgázt tudunk visszakapni, ami számunkra - legalábbis a Jobbik Magyarországért Mozgalom szerint - nem probléma, hiszen legalább az útvonal diverzifikálva van, azonban nem ártana annak utánanézni, hogy hogyan tudjuk azt a stabil orosz gázmennyiséget megkapni, amelyet most Ukrajnán keresztül megkapunk.

December 1-jén Ankarában Vlagyimir Putyin és Erdoğan elnökök megegyeztek abban, hogy Törökország felé fog kiépülni a Török Áramlat nevű gázvezeték, ahol is mintegy 60 milliárd köbméter gáz fog eljutni Oroszországból Törökország-Görögország hatá­rára. Ebből mintegy közel 15-20 milliárd köbmétert Törökország saját célra leköt, és a többit pedig Európa, ahogy akarja, eljuttatja saját célországaiba. Többek között mi is szeretnénk, ha majd Magyarországra eljutna valahogy ez a gáz.

Azóta sem hallottunk semmi konkrétumot. Orbán Viktor miniszterelnök úr a múlt héten Davutoğlu török miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy vannak elképzelések, és majd megvizsgálják őket, hogy hogyan lehetne erről a bizonyos elosztópontról Magyarországra eljuttatni a gázt. Szerintem ennél már jóval tovább kellene lépnünk, hiszen az idő rendkívüli módon sürget minket, és ha azt akarjuk, hogy a magyar fogyasztók, a magyar emberek a következő években hosszabb távon is megfelelően el legyenek látva földgázzal, és télen fűteni tudjanak, illetve egyéb célokra ezt a földgázt fel lehessen használni, akkor már konkrét tervek kellenének, sőt már az engedélyezési szakaszban kellene lenniük ezeknek a terveknek, hiszen egy földgázvezeték kiépítése több évet is igénybe vehet.

Mi elmondtuk akkor is, hogy a Macedónia-Szerbia-Magyarország útvonalat preferáljuk, és mindenképpen azt sürgetjük, hogy ebben a kérdésben megoldás szülessen, és ehhez ki is használunk minden fórumot, hogy itt az Országgyűlés előtt és az Országgyűlésen kívül is ezt elmondjuk. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  324  Következő    Ülésnap adatai