Készült: 2024.09.23.10:19:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2015.03.02.), 104. felszólalás
Felszólaló Sallai R. Benedek (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:53


Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SALLAI R. BENEDEK (LMP): Elnök úr, köszönöm szépen a szót. Gyakorlatilag kormányzati törekvések sokasága ígérte 2010-et megelőzően és az azt követő időszakban is, hogy a vidéki népesség számára a kisgazdálkodók, a középgazdálkodók és a családi gazdálkodók időszaka jön el. Sajnos, az elmúlt évek tapasztalatai alapján azonban egyértelmű, hogy ezzel ellentétes események történtek.

2015-től elvették a területalapú támogatást az 1 hektárnál kisebb gazdaságoktól, amelyek a munkaerő-igényes művelésre - például ökogazdálkodásra vagy fóliarendszerekre - sokkal inkább képesek. Ezzel egy időben egyre több közpénz vándorol az agrártámogatási rendszeren keresztül a milliárdosokhoz. Ahogy 2013-ban, úgy 2014-ben is olyan üzletemberek, mint Nyerges Zsolt, Simicska Lajos, Csányi Sándor és Leisztinger Tamás, illetve az érdekeltségeikbe tartozó cégek, cégcsoportok kapták a legtöbb agrártámogatást. Csak Nyerges Zsolt a hozzá köthető cégcsoportokon keresztül összesen 6 milliárd forintnyi állami mezőgazdasági támogatást szivattyúzott ki a vidéki fejlődést szolgáló kasszából 2014-ben.

Hangsúlyozni szeretném, növekedett a nagygazdaságok támogatottsága, és mindezek a vállalkozók, akikről beszélek, és a cégcsoportjaik növelni tudták a támogatásaik mértékét 2013 és 2014 között. Közel 800 millió forinttal többet kaptak, mint az azt megelőző évben. A Csányi-birodalom szintén 6 milliárdnyi közpénzt vágott zsebre.

Nyilvánvalóan felmerül a kérdés, hogy hogyan szolgálja ez az agrártámogatási rendszer a kormány szerint, hogy Magyarország a kis- és közepes gazdálkodók szövetkezeteinek az országa legyen. Hogyan szolgálja ez, hogy a családi gazdálkodók országa legyünk? Hogyan lehet gátat vetni az agrártámogatások törvényes és törvénytelen fosztogatásának? Mi a terve a kormánynak a kisgazdaságok élet- és versenyképességének az erősítésére? Mit tesznek annak érdekében, hogy az agrárium foglalkoztató potenciálja magasabb legyen, és ezáltal a vidék népességmegtartó ereje növekedjen? Mit tesznek annak érdekében, hogy ne néptelenedjenek el a falvak, ahol a falurombolás még a gyurcsányista időkben megindult? Mit tesz a kormány azért, hogy az uniós támogatások a vidéki emberekhez jussanak, és ne agrárbárók kapják a támogatások túlnyomó többségét?

Bizonyára ismert a tisztelt képviselők előtt az, hogy miközben a közvélemény figyelmét másod- és harmadrangú problémákkal foglalják le, az elmúlt időszakban sorra derültek ki adófizetőket milliárdokkal megkárosító agrártámogatási visszaélések, akár a területalapú támogatások több mint másfél milliárd forintnyi, jogosulatlan igénylése, akár a gépvásárlási célból kiírt pályázatokkal való visszaélés, akár a játszótérbotrányként elhíresült ügyre gondolunk, amelyeket az Európai Csalás Elleni Hivatal derített fel, nem pedig az MVH-ban derült erre fény.

Azt kérdeztem a miniszter úrtól, hogy vajon ezek a folyamatok, amelyek ellentétesek azzal, amit ígértek, mikor fognak megváltozni, vagy meg fognak-e változni, egyáltalán van-e erre még bármilyen cél. Erre várnék választ. Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)

(16.00)




Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai