Készült: 2024.09.22.13:41:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

246. ülésnap (2012.12.04.), 130. felszólalás
Felszólaló Gőgös Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:09


Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GŐGÖS ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Nagy érdeklődéssel figyeltem a vitát. Nagyon sok mindenről szó volt, energetikáról, vízenergiáról s a többi, de egy dolog nem igazán került még szóba: miért lenne fontos, hogy kicsit másképp kezeljük a vizeinket. Nos azért, hogy ne folyjon ki több víz Magyarországról, mint amennyi bejön. Ugyanis ott tartunk, hogy Magyarországon egyre szűkül össze az a terület, amit öntözünk, és sajnos eljutottunk oda, hogy értékesebb növényeket nem tudunk bevállalni termelésre - ez igaz a vetőmagra, a szántóföldi zöldségkultúrákra -, mert senki nem olyan őrült, hogy nagyon értékes, több millió forintos árbevétellel kecsegtető növényeket olyan helyre telepít, ahol nem lehet öntözni.

Én mindent elfogadok, hogy nagyon védjük a környezetünket, én ezt abszolút respektálom, de azért azt is tudni kell, államtitkár úr, hogy 200 forint a krumpli, és lehet, hogy 300 forint lesz februárra. Ez hogy jön ide? Ha sokkal többet tudnánk öntözni, akkor valószínűleg háromszor annyi termett volna. A másik: a 60 ezer forintos kukoricát már nagyon megéri öntözni. 20 ezer forintos kukoricánál nem biztos, hogy erről beszélgethetnénk, és nem megy lejjebb az ára. Amikor arról beszélünk, hogy Magyarországnak mik az adottságai, nos, azokat egyáltalán nem tudjuk kihasználni, és egyre kevésbé tudjuk kihasználni a normális mezőgazdasági adottságainkat, részben azért, mert amit megtermelünk, azt olcsó vízi úton nem tudjuk kivinni az országból, és ezért drágák vagyunk a harmadik világban - mert ez is következménye ennek az egész Duna- és Tisza-problémának -, a másik pedig az, hogy lényegesen nagyobb területeket tudnánk öntözni, ha nem politikai cirkuszt csinálnánk e körül a történet körül, hanem azt néznénk meg, hogy mi az az optimum, ami még a vizet is megtartja és nem teszi tönkre a környezetet.

Szerintem ebben kellene nekünk közös nevezőre jutni és nem arról kellene vitatkozni, hogy termeljünk-e vízi energiát vagy sem. Ennél sokkal, de sokkal fontosabb ügyek is vannak, amelyek megoldása viszont szerintem nem tűr halasztást, mert ha így haladunk, akkor az Alföldön előbb-utóbb semmit nem fogunk tudni termelni, és ugyanez lesz a homokhátságon is, ami pedig a Duna mellett van.

Köszönöm szépen a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai