Készült: 2024.04.26.01:17:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

51. ülésnap (2003.02.24.), 11. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  11  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Ma egy hete Brüsszelben az Európai Unió csúcstalálkozóján Jacques Chirac francia elnök a következőket mondta: a tagjelöltek, akik aláírták a nyolcak levelét, felelőtlenül, infantilisan, neveletlenül viselkedtek. Jobban tették volna, ha csöndben maradnak. Ellenséges érzületet ébresztettek maguk iránt a nyugati családtagok körében. Elvárható lett volna, hogy a belépés előtt állók legalább minimális mértékben tekintettel legyenek a többiek véleményére, egyeztessenek velük álláspontjuk nyilvános meghirdetése előtt. A csatlakozás folyamatában ez nem felejthető el.

Tisztelt Ház! Chirac elnöknek részben nincs igaza. Sőt, bizonyos értelemben megnyilvánulása ütközik a francia etikettel is. Sajnálatosnak tartom, hogy a magyar kormányfő nem kérte ki magának határozottan ezt a hangnemet. Chirac azt várja a tagjelöltektől, hogy csöndben maradjanak, hogy ne folytassanak párbeszédet a háborúról.

Másodszor: emlékeztetnék arra, hogy Kovács László a nyolcak leveléről két hete azt nyilatkozta itt, a Házban, hogy azt Európában senki nem vette rossz néven, sőt, úgymond, az egységes európai álláspont tükröződik benne. Kovács Lászlónak sincs igaza. Chirac után, azt hiszem, ez bizonyos: az Európai Unió, a NATO mélységesen megosztott, történelmének talán legsúlyosabb válságát éli át napjainkban. Franciaország, Németország, Hollandia, Luxemburg, Svédország, Ausztria, Görögország, mindezen országok álláspontja szintén ezt támasztja alá. Nem kellene elismerni lassan, tisztelt kormány, hogy hiba volt az elkapkodott aláírás? Hogy hiba volt nem egyeztetni az Európai Unió elnökségével, a Bizottsággal, mint ahogy ezt elvárta volna Günter Verheugen is, a magyar kormány tanácsadója a státustörvény ügyében?

A párbeszéd igényének és képességének hiánya: ez közös álláspont Chirac és Kovács László véleményében és szemléletében - persze teljesen eltérő okból. Tisztelt Ház! A magyar kormány részéről a párbeszédre való alkalmatlanság oka a beteges alkalmazkodási kényszer. Pat Cox szerint az Európai Unió nem olyan, mint a Varsói Szerződés. A magyar külpolitika egy éve nem tesz mást, mint hogy az aktuálisan legerősebbnek hitt nemzetközi elváráshoz történő szolgalelkű alkalmazkodást emelte a külpolitika rangjára. Alkalmazkodás decemberben Koppenhágában a realitásokhoz - ennek mi az ára? Több tízmilliárd forinttól esik el a magyar gazda és a magyar vidék. Alkalmazkodás a státustörvény ügyében Günter Verheugen, valamint román és szlovák eszmetársai abszurd jogi elvárásaihoz. Mi az ára? Hatszázezer magyarigazolvány tulajdonosa a Kárpát-medencében elveszíti a reményét, a hitét az anyaországban, és tíz- és százezrek csalatkoznak az Európai Unióban a népszavazás előestéjén. Alkalmazkodás a nyolcak mögötti nagyhatalmi elváráshoz, ezzel lecövekelve Magyarországot a háború feltétlen híveként. Alkalmazkodás - és ezzel magunkra haragítjuk fél Európát a csatlakozási folyamat véghajrájában.

Kovács László külpolitikája elveszett; elveszett a nemzetközi elvárások labirintusában. Pedig lenne megoldás - a polgári kormány négy éve ékes bizonyíték erre. (Felzúdulás a kormánypártok soraiban.) A megoldás neve, tisztelt hölgyeim és uraim: nemzeti érdek. Nem kellene félni tőle, hanem meg kellene keresni az elveszett nemzeti érdeket. Mások is ezt teszik, az Egyesült Államok például ezt teszi.

És még egy dolog kell hozzá: párbeszéd. A nemzetközi és a belpolitikai partnerekkel is párbeszédet kellene folytatni, tisztelt hölgyeim és uraim, például a parlamentben. A külügyi bizottság immáron egy hónapja várja eredménytelenül Medgyessy Péter magyar miniszterelnököt, hogy fáradjon be a külügyi bizottság ülésére. Félő, hogy hadviselő félként már nem lesz miről beszélnünk.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  11  Következő    Ülésnap adatai