Készült: 2024.04.26.03:36:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

247. ülésnap (2001.12.11.), 325. felszólalás
Felszólaló Keller László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  325  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! A szocialista frakció országgyűlési határozati javaslatot nyújtott be annak érdekében, hogy költségvetési forrásokat teremtsünk az egészségügy méltóbb finanszírozásához.

Ma, itt a Házban az interpellációk során nagyon sokat beszéltünk az egészségügy kritikus helyzetéről. Meg kell hogy mondjam, azok a válaszok, amelyek a felvetéseinkre érkeztek, meglehetősen méltatlanok voltak az egészségügy helyzetéhez képest, és meglehetősen szégyenteljes válaszok voltak; hiszen egyetlenegy miniszteri, államtitkári válasz nem mondta meg azt nekünk, hogy milyen formában kívánják biztosítani a jövő évben, 2002-ben az egészségügy válsághelyzetének kezeléséhez szükséges forrásokat. De túlmegyek a válsághelyzet kezelésén: a tisztességes működéshez szükséges forrásokat sem látjuk biztosítottnak.

A zárszámadás során nagyon sokszor elmondtuk már azt, hogy a 2002-es költségvetési törvényt módosítani kell, különösen azért, mert az egészségügy szükséges forrásai nem állnak rendelkezésre. A bizottsági vitákban számos esetben elhangzott az a kormányt képviselők részéről, hogy jövőre, 2002-ben mindenképpen módosítani kell a törvényt. Az egészségügyi bizottságban úgy fogalmaztak, hogy közel egy évig biztosítva van a forrás. Más megközelítésben azt mondták, hogy majd a megfelelő időben kezdeményezni fogja a kormány a törvény módosítását.

Azt gondoljuk, nem szabad tovább hitegetni az ágazatban dolgozókat, nem szabad tovább hitegetni a szakszervezeteket, nem szabad tovább hitegetni az orvosi kamarát, nem szabad azt sugallni feléjük, hogy majd januárban be fogják terjeszteni a szükséges törvénymódosítást; mert, ne legyen senkinek illúziója, nem fogják beterjeszteni. Ha most ezt az országgyűlési határozati javaslatot nem veszik tárgysorozatba, akkor ebből azt a következtetést vonhatja le mindenki, hogy a kormány a választások előtt nem kívánja a társadalombiztosítás költségvetését módosítani. Márpedig azért is kell módosítani a jövő évi költségvetésen, mert tudjuk nagyon jól, hogy amikor a 2001-2002-es költségvetést elfogadta a Ház, akkor bizony nem a 2000. év tényszámaiból indult ki a tervezés, hanem az éppen akkor hatályos, 2000. évi költségvetésből, és a tények és a tervezés között jelentős differencia van.

Más vonatkozásban az idei évben több mint 50 milliárddal bővül az egészségbiztosítási költségvetés lehetősége. De persze rögtön hozzáteszem, hogy ez nem többletként jelentkezik az ágazatban, hiszen tudjuk nagyon jól, hogy a döntő része az úgymond többletforrásnak, amit a kormány többletforrásként tart számon, azért szükséges, mert a gyógyszer-előirányzatot alacsony mértékben határozták meg 2001-re vonatkozóan, és az egészségügyi ágazat többletjuttatása nem több, tisztelt képviselőtársaim, mint 15 milliárd forint.

Arról is beszélni kell, hogy bizony a makrogazdasági mutatók 2002-re ma már mások, mint amivel megtervezte a kormány és elfogadta az Országgyűlés a 2002-es költségvetést. Éppen ezért ez a három tényező alapvetően indokolja azt, hogy ez év december 31-éig a kormány nyújtsa be az egészségbiztosítás költségvetésének megváltoztatására vonatkozó javaslatát.

Mi 150 milliárd forintos előirányzat-módosítást javaslunk. Ebben majd a szocialista frakció nyilván részletesen ki fog térni arra, hogy miért javaslunk éppen 150 milliárd forintot. De túl a gyógyszerkassza megnövelésén, szükség van arra, hogy a gyógyító-megelőző ellátás előirányzatát alapvetően változtassuk meg, hiszen a jelenlegi előirányzattal nem finanszírozható. Arra is szükség van, hogy többletforrásokat biztosítsunk a kórházfenntartók, az intézményfenntartók válságkezeléséhez. Ez elengedhetetlenül szükséges.

Kérem a Házat, támogassa a tárgysorozatba-vételt. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) Ellenkező esetben tovább mélyíti az Országgyűlés az egészségügy egyébként is mély válságát.

Elnök asszony, köszönöm a szót, és elnézést kérek. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  325  Következő    Ülésnap adatai