Készült: 2024.09.19.05:10:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (1999.05.06.), 52. felszólalás
Felszólaló Dr. Vojnik Mária (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VOJNIK MÁRIA (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az ajánlás 2. és 3. pontjához szeretnék támogatólag hozzászólni.

Az ajánlásban megfogalmazottak mellett, tehát hogy a 12. cikket is ratifikálja az Országgyűlés, illetve ha ez semmiképp nem lehetséges, akkor kompromisszumként legalább annak (1) bekezdését, sok érv hozható fel. Az egyik leghasználhatóbb érvet természetesen az előterjesztők szolgáltatták, amikor egy igen magas színvonalú háttéranyagot készítettek ennek a határozatnak a beterjesztésekor.

(13.30)

Én azonban szeretnék még egy érvet hozni, ami magában a chartában található. A Szociális Charta az első részében arról szól, hogy a szerződő felek politikai céljukként fogadják el, hogy minden lehetséges, akár nemzeti, akár nemzetközi jellegű eszközzel arra törekszenek, hogy olyan feltételek jöjjenek létre, melyek révén az alábbi jogok és alapelvek ténylegesen megvalósulhatnak - és innen következik a felsorolás. Ebből a mondatból azt szeretném kiemelni, hogy a Szociális Chartát illetően, melyet az Európai Unió mint a legfontosabb szociális normák forrását megjelölő intézményt tart számon, azok az államok, amelyek az Európai Unióba igyekeznek, vállalják, hogy politikai céljukként fogalmazzák meg, hogy ezek a vállalások minél teljesebb mértékben teljesülhessenek. Ezért tehát azt gondolom, hogy az egyik olyan nagyon fontos ilyen jog, mely a társadalombiztosításhoz fűződő jogot érinti, ebből a szempontból kardinális kérdés.

Szeretnék visszautalni Bernáth Ildikó képviselőtársam hozzászólására, mert az ő hozzászólásában a szavaknak különlegesen fontos értelmet tulajdonítok. Bernáth Ildikó képviselőtársam azzal kezdte a hozzászólását, hogy a kormány nem kívánja ratifikálni. Képviselőtársam nem azt mondta, hogy a kormánynak a jelenlegi helyzetében nincs módja, nem tudja megtenni, hanem azt mondta, hogy nem kívánja - lefordítva: nem akarja. Ezért tehát azt gondolom, hogy az ehhez a cikkhez fűződő politikai szándéka nincs meg erre, tisztelt képviselőtársam! Ha felhasználjuk azt a háttéranyagot, melyet képviselőtársaim már joggal és okkal dicsértek, akkor ugyanis tudjuk, hogy a háttéranyagban az előterjesztő azt mondja, hogy a társadalombiztosítási joghoz fűződő 12. cikk első bekezdésében "a hazai szabályozás megfelel a charta 12. cikk (1) bekezdés előirányzatainak". Úgy gondolom tehát, tisztelt képviselőtársaim, hogy ha nincs akadálya, akkor már csak egy akadálya lehet: nincs rá szándék.

A pénz nagyon fontos dolog. Milliárdokról esik szó. Az a 10 milliárd azonban, amiről beszélünk, a jelenlegi társadalombiztosítási rendszerek működtetésének alig kevesebb, mint 1 százaléka, és a gyógyszertámogatásra szánt ez évi költségnek kevesebb, mint 10 százaléka. Ezért bár a pénz nagysága önmagában kimondva bizony nagyon jelentős, a kiadások arányaihoz képest nem jelentős.

Tisztelt Képviselőtársaim! Még egyszer arra kérem kormánypárti képviselőtársaimat, hogy azt, hogy ezt a cikket akár részleteiben, akár egészében az Országgyűlés elé szavazásra bocsátja, megszavazza, a ratifikálására kötelezettséget vállal, azért tegye meg, hogy erősítse meg az Európai Unió előtt, hogy a kormánynak szándéka, politikai célja ennek a Szociális Chartának a megvalósítása.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai