Készült: 2024.09.22.23:10:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

243. ülésnap (2005.07.05.), 70. felszólalás
Felszólaló Harrach Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:57


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HARRACH PÉTER (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Én szociálpolitikai kérdésekkel szeretnék foglalkozni, ami a gazdaságpolitikából következik, és önnel mint gazdasági miniszterrel természetesen direkt gazdaságpolitikáról nem szívesen vitatkoznék. De ugyanilyen méltatlannak érzem, hogy önt ideküldték, és a szociálpolitikáról kell szólnia, ezzel olyan téves adatokat, olyan alapvető fogalmakat kevert össze, amelyek sajnos nem méltóak egy kormánytaghoz, de úgy gondolom, egy miniszterelnökhöz sem. Tegnap aggodalommal figyeltem a miniszterelnök megszólalását. Az aggodalmam nem azért volt nagy, mert ő ismét szerepet játszott, ismét komédiázott, ezt megszoktuk; az aggodalmam azért volt magas, mert a szemébe néztem, és aggódtam Magyarországért, hiszen már ő is elhiszi azokat, amelyeket mondott. Én csak abban reménykedem, hogy az orvosa is látta ezt az adást.

Nézzük azonban a tényeket! Egy-két példát hadd mondjak, amelyeknél a miniszterelnök is és ön is komoly tévedésről, ha szabad így mondani, megtévesztésről tett tanúságot. A miniszterelnök úr azt mondta, 10 ezer forint jutott a polgári kormány idején családtámogatásként egy gyermekre. Én elővettem az adatokat, és azt kellett látnom, hogy valóban van egy tízezres tétel, de az az egy családra jutó átlagos családi pótlékra vonatkozott. Két tévedés volt ebben az állításban: összekeverte a családi pótlékot a családtámogatással, az egy gyereket az egy családra jutó támogatással.

Ön emlegetett egy 14 ezer forintos jelenlegi tételt, amelynél minden számítás szerint - ha az almát almával hasonlítjuk össze és nem körtével - legfeljebb 12 600 forint jöhet ki, de ez apróság, erre a magyar polgár nem fog úgy figyelni, hogy a számításokat végignézi, ez, mi tudjuk, súlyos megtévesztés volt. Vagy hadd említsem az ön mai megjegyzését: azt mondta, a családtámogatás 40 százalékkal emelkedett. Megint csak arról van szó, hogy összetévesztette a családi pótlékot a családtámogatással, hiszen ha a családok és a gyermekek támogatását nézzük, egy-két tételt felsorolnék önnek, amelyek ebbe a körbe tartoznak: anyasági támogatás, családi pótlék, családi adókedvezmény, rendszeres gyermekvédelmi támogatás, terhességi, gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, gyermekgondozási segély és folytathatnám; nem lehet ezt a kérdést leegyszerűsíteni a családi pótlékra.

Térjünk át egy picit a nyugdíjak kérdésére is, hiszen az ön főnöke erről is szólt. Azt mondta, ebben a ciklusban 23 százalékkal emelkedett a nyugdíjak vásárlóértéke. Hadd vegyem elő azt a táblázatot, amelyet az önök minisztériuma készített, hozzáférhető, és összehasonlítja a különböző ciklusok nyugdíjának reálérték-emelését. Ebben a következőt olvassuk: az Antall-kormány idején 8,2 százalékkal csökkent a reálérték; a Horn-kormány idején 11,9 százalékkal csökkent ugyancsak a nyugdíjak reálértéke; az Orbán-kormány idején 22,2 százalékkal emelkedett. És most hallgassa meg az önök eddigi és 2006-ra tervezett reálérték-emelkedésének összegét: 18,4 százalék. Ez a minisztérium apparátusának az anyaga, hozzáférhető.

Ha hozzáteszem azt, mit mondott még a miniszterelnök erről, szó szerint azt mondta: az önök eredménye kétszerese a polgári kormányénak. Tehát jól értem-e? A miniszterelnök úr szerint a 18,4 százalék a duplája a 22,2-nek? És ezzel kiáll a magyar parlament elé, a magyar társadalom elé a Magyar Köztársaság miniszterelnöke.

Ezek apró példák voltak arról, hogy igazoljam: önök megtévesztő, tudatosan megtévesztő és manipulált adatokkal próbálják a társadalmat befolyásolni. Ez méltatlan dolog, mint ahogyan önt is ideállították, és olyan kérdésekhez kell hozzászólnia, amelyekhez a dolog természeténél fogva nem kell értenie.

Engedjen meg még néhány szót a családtámogatási rendszerről, arról a sokat emlegetett száz lépés programról, amelynek vannak olyan elemei, amelyekről ön az előbb ismét valótlanságot állított. Néhány családtípust, el kell mondanom, ezeket nem lehet nem figyelembe venni. Beszéljünk először a szegény családokról! A jelenlegi egygyermekes és adókedvezménnyel nem rendelkező család januárban kapna 11 982 forintot a jelenlegi rendszer szerint; az önök új rendszere szerint 11 ezer forintot, tehát durván egyezerrel kevesebbet. Egy olyan családnál, ahol két gyermek van, és még mindig a szegényebbek közé tartozik - tehát rendszeres gyermekvédelmi támogatást kap -, ennek a különbsége 2467 forint, ennyivel lesz kevesebb az új rendszer szerint. Egy háromgyermekes család, amelyik szintén ebbe a kategóriába tartozik, már 3161 forinttal kap kevesebbet, mint kapott volna a jelenlegi rendszer szerint.

De hadd említsek egy másik példát: egy kicsit gazdagabb, tehát adókedvezménnyel rendelkező család esetében viszont fordítva van, 2049 forinttal többet kapnak, ugyanígy a kétgyermekes hasonló körülmények között élő család 1500 forinttal kap többet.

Miről szól a kommunikáció? Hogy a tehetősebbek kevesebbet, a szegényebbek többet kapnak. Arról van szó, hogy hiába hangzanak el szavak, hiába hangzanak el szlogenek, a tények egészen mást mutatnak. Úgy érzem, ha valaki a parlament elé áll, a magyar társadalom elé áll, akkor kötelessége az igazságnak megfelelően a tényekhez, számokhoz ragaszkodva tájékoztatni, nem pedig kommunikációs megtévesztésekkel a társadalmat megtéveszteni.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai